Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Tekir balığı nasıl temizlenir? Fırında nasıl pişirilir?

Omega 3 yönünden zengin olan tekir balığı, kalp rahatsızlıkları için fayda sağlayan bir balık çeşididir. Kırmızımsı rengi ile genelde barbun ile …

Tekir balığı nasıl temizlenir? Fırında nasıl pişirilir?

Omega 3 yönünden zengin olan tekir balığı, kalp rahatsızlıkları için fayda sağlayan bir balık çeşididir. Kırmızımsı rengi ile genelde barbun ile karıştırılır. Hem lezzetli hem besleyici bu balık nasıl temizlenir? Tekir balığını ayıklamanın en pratik metodu nelerdir? İşte, tekir balığı ayıklamanın metodu…

Akdeniz ve Ege’de görülen Tekir Balığı, bıyıklı bir balıktır. Bıyıkları aracılığıyla beslenmektedir. Bıyıklarından dolayı kediye benzetilen ve bu nedenle Türkçede tekir diye anılan Mullus surmuletus’un pembe-kırmızı gövdesi, kolayca dökülen pullarla kaplıdır.. Bunun yanısıra başından kuyruğuna doğru uzanan kırmızı şeritler de bu balığın ayırt edici sahip olduğu sahip olduğu özellikleri arasında yer alır. Hem omega hem de kalsiyum yönünden zengin olan bu balık, iki haftada bir tüketilmelidir. Kemik erimesi ve kalp krizinin önüne geçen Tekir de diğer balıklar gibi antikanserojen değerlerinden dolayı tüm kanser türleriyle mücadele edebilir. Peki, tekir nasıl temizlenmeli? Tekir balığını ayıklamanın kolay ve pratik metodu nedir? Yanıtları haberimizin içerisinde bulabilirsiniz.

TEKİR BALIĞI NASIL AYIKLANIR?

Evvellikle pullarını ayıklama yapmanız gerekir. Pullarını tıraşlama metoduyle temizleyiniz.

İçinin temiz biçimde alınması siyah lekelerin temizlemesine özen gösteriniz. Kanın çıkması beklenmeyeceğinden yalnızca içini ayıklamanız yeterli olacaktır.

Baş kısmı kesilmeden pişeceği için kulağının atılması gerekiyor. Aksi halde tadında lezzet kaybı olacaktır ve acımsı bir tat alabilirsiniz.

Pişirmeden evvel lezzeti ve kıvamı için mutlaka tuzlayıp 20 yahut 25 dakika kadar dolapta beklemede bırakıniz.

BALIK HAVYARI SEVENLER İÇİN;

Tekir balığının içerisinde havyar bulunuyorsa kenara ayırıp bunun yanısıra havyarı pişirebilirsiniz. Yahut ezilmiş havyarı tamamen doğal yağlar karışımı ile yüz maskesi olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Tekir balığı fırında nasıl pişirilir?

Barbun nasıl temizlenir

Tekir balığı nasıl TEMİZLENİR

Tekir balığı barbun farkı

Tekir balığı tadı nasıl

Tekir balığı nasıl PİŞİRİLİR

Tekir balığı lezzetli mi

Tekir nasıl bir balık

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ