Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

B12 Vitamini Nelerde Bulunur? B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir? 

B12 Vitamini Nelerde Bulunur? B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir? 

Vücut için değeri önemli olan B12 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan B12 eksikliği nörolojik sorunları ortaya çıkarır. Dört yıl insan vücudunun depoladığı vitaminin fazla olması durumunda idrar ile birlikte vücuttan dışarı atılmaktadır. Hayvan etinde bulunan B12 vitamini, beslenmesini sağlayan kişilerce karşılansa da kimi et yemeyen insanlar tarafından karşılanmayan B12 vitamini takviye ürünler sayesinde karşılanmaktadır. Vitamin bakteriyel fermantasyon endüstrisi tarafından üretilen bir maddedir.

B12 Vitamini Nedir?

Vücut içerisinde hemen hemen yağ asitleri, amino asitlerin kullanımında görev alan ve DNA sentezinde de yer alan suda çözünebilen vitamin olan B12  vücudun gereksinim duyduğu vitaminlerden biridir. Beyin fonksiyonları ve sinir sistemi için önemli değeri olan B12 vitamini karmaşık bir vitamin olarak bilinir. Genelde vücudun üretemediği vitamin olan B12, hastalıkların önlemesi için de vücutta yeterli olarak bulunmazlar. Beslenmeye dikkat edilse de yetersiz olan vitamin takviye edici ürünlerle de sağlanmaktadır.

B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir
B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir

B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Vücut için değerli bir vitamin olan B12 vitamini DNA oluşumuna alyuvar oluşumu ve beyin sinir sistemine yarar sağlayan vitamin olarak görev yaparlar. Enerji üretimi içinde yararlı olan B12 vitamini depolanan enerjinin salınması için fayda sağlar. Alyuvar hücrelerinin çoğalmasında B12 vitaminine ihtiyaç vardır. İnsan için alyuvar sayısının düşmesi kansızlığın ortaya çıkmasını sağlar. Günlük olarak B12 ihtiyacı için hamile kadınların; 2,6 mikrogram B12 vitaminine, 14 yaşında bir birey için; 2,4 mikrograma, bebek emziren kadınlarda ise 2,8 mikrogram B12 vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Kefir Nedir? Faydaları nelerdir?

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

Birçok besinden elde edilen B12 Vitamini, genelde hayvansal gıdalardan sağlanmaktadır. Bitkilerde olmayan B12 vejeteryan beslenen kişiler için bir eksiklik meydana getirir. Beslenmesine dikkat edip yeterli vitamini elde edemeyen kişilere takviye ürünler tavsiye edilebilir. B12 eksikliğinden dolayı bağışıklık sistemi zayıflar; kansızlık, unutkanlık ve hafıza ile ilgili sorunlar yaşanabilir.  .

B12 Vitamininin Bulunduğu Besinler

  • Et
  • Peynir
  • Süt ürünleri
  • Yumurta

B12 Vitamini Eksikliği Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Sinir sistemini etkilediği için B12 vitamini eksikliğinde beyinde hasar oluşabilir. Hafıza sorunları, yorgunluk, depresyon akılla ilgili sorunlar B12 eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Bazı ilaçlarla birlikte alınması ülser, metformine neden olurken, B12 emilimine de engel olmaktadır. Antibiyotik alımı ile birlikte B12 takviye kullananların kırmızı kan hücresi üretimininin etkilendiği görülmüştür.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun B12 Eksikliğine Karşı Mucize Karışımı?

B12 vitamini hakkında daha fazla bilgi için https://tr.wikipedia.org/wiki/B12_vitamini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla Bilgelik için Aplikasyonumuzu indirebilirsiniz. İndirmek için simgeye tıklayınız.

 Cevap bırakın