Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bebek banyosu nasıl yapılır?

Bebek banyosu nasıl yapılır?, İlk kez anne ve baba olan ebeveynler bebeklerine nasıl banyo yaptıracaklarına dair endişelerini tamamen yok edecek tavsiyeleri siz kıymetli takipçilerimiz için bir araya getirdik. Yeni doğan bebek yıkama hususunda sizlere rehber olacak bilgiler ile kolay bir şekilde ve pratik biçimde bebeğinizin banyosunu yaptırabileceksiniz. İster tek başına ister birisinden yardım alarak bebeğinizi nasıl yıkayacağınız ile ilgili ki bilgileri öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeklere banyo nasıl yaptırılır?

Henüz yeni doğum yapmış ve ilk defa anne- baba olmuş çiftlerin, bebek bakımıyla alakalı en fazla endişe ettiği durumlardan birisi de banyo yaptırmaktır. Buradaki endişenin asıl kaynağı, ebeveynin öncesinde bilgilense dahi uygulamada ‘ilk’ bulunacağı için kendini tecrübeli olmayan hissetmesindendir. Yıkama esnasında bebeklerine zarar verebilme ihtimaline karşılık oluşan düşünce anne ve babalarda endişeye neden olmaktadır. Uzmanlar özellikle de ilk defa bebeğine banyo yaptıracak olan çiftlerde muhakkak yanında birisinin daha olmasını öneriyor. Herhangi bir yetersizlik durumunda diğer bireyden yardım alarak daha bi hayli hızlı ve kolay banyo gerçekleştirme olanağı gerçekleşir. Bebeğin ilk banyosu göbek bağı düştükten sonra yaptırılması gerekir. İdeal bir oda ve su sıcaklığı karşısında gerekli çalışmalar bittiğinde bebeğinizin banyosuna başlayabilirsiniz. Peki yeni doğan banyosu nasıl yaptırılmalı? İşte o püf noktalar…

tek başına bebek nasıl yıkanır?

TEK BAŞINA YA DA YARDIMCI BİRİ İLE BEBEK YIKAMA YÖNTEMİ

Yeni doğan banyosu için ufak bir kapta önceden kaynatılmış suyun ılımaya bırakılması ile birkaç pamuk parçası bulundurmalısınız. Bebeğinizi havlunun içine alarak, kucağınızda tutarken ılık su ile pamuğu ıslatın. Ardından bebeğinizin gözlerini ayrı pamuklarla güzelce silin.

Ayrıca Bakınız.  Vücuda iyi gelen 8 probiyotik besin

Burun kemerinden dışa doğru kuvvet uygulamadan silin. Burundan sonra kulak dışını ve arkalarını temizleyin. Burada dikkat ederseniz pamukları burun deliklerine ve kulak içine sokmaya değinmedik, çünkü tehlikeli bir harekettir. Islatılmış temiz pamukla yeniden bebeğinizin yüzünü silin. Hazırladığınız suya bebeğinizi kucağınızda tutarak, başı yukarıda kalacak biçimde elinizin iki parmağı ile kulakları kapatın.

tek başına bebek nasıl yıkanır

Suda olan bebeğinizi öte yandan tutarken, diğer elinizle küvet içindeki sudan atarak vücudunu ıslatın. Avucunuza sıkacağınız bebek şampuanını su ile ıslatarak, koltuk altını gıdıyı, göğsü, karnı, bacakları, ayakları güzelce yıkayın. İster elinizle ister banyo süngeri ile hangisi rahatınıza gelirse…

Sıra geldi başını yıkamaya…Bebeğinizin başını yıkarken yüzü yere bakacak biçimde kolunuza yatırın, ardından ağır ağır su döküp az miktardaki bebek şampuanı ile yumuşak hareketlerle başı yıkayın. Suyun kulağına kaçmaması için suyu başının tam arkasından dökün. Bebeğinizi yıkadıktan sonra hemencecik havluya sarın ve kurulama evresine geçin. İşte bebeğiniz tertemiz!

İLK BANYODA KULLANILACAK ÜRÜNLERE DİKKAT!

Biz yetişkinlere göre cildi daha hassas ve narin olan bebeklerin vücudunda tahrişe ve sertliğe neden olacak sabunların kullanılması son derece sakıncalıdır. Bu nedenle uzman kişiler, özellikle de ilk haftalarda gerçekleştirilen banyoda sabun kullanılmasını önermez. Bebek derisi ilk başlarda doğal yağlara ihtiyaç duyacağından ilk 1 aydan sonra sabun kullanılabilmektedir.Cevap bırakın