Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Tüp Bebek Nedir – 2021 Tüp Bebek Fiyatları – Aşamaları – En İyi Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Nedir – 2021 Tüp Bebek Fiyatları – Aşamaları – En İyi Tüp Bebek Merkezi

Yazımıza başlamadan önce şunu hatırlatmak istiyorum. Eğer bir evlat sahibi olacaksanız bunu veren de nasip eden de Yüce Allah (C.C.). Hiçbir zaman ümidinizi yitirmeyin, hekimlere güvenin ama doğru hekim bulmaya özen gösterin. Duygularınızın suistimal edilmesine izin vermeyin. Bu süreç çok yoğun ve inişli çıkışlı geçecek. Özellikle kadınların yaşadığı hormonal değişlikler büyük zorluklarla birlikte, psikolojik değişiklikleri de yanında getiriyor. Gerekiyorsa bu süreci kontrol altına almak için profesyonel destek alın. Ama en önemlisi tevekkül etmeyi unutmayın.

Yazının bir bölümünde Tüp bebek tedavisi olan birisine ait yaşanmış bir hikaye bulacaksınız. Lütfen dikkatle okuyun. Sizin için çok büyük tecrübeler barındırıyor.

Tüp Bebek Nedir
Tüp Bebek Nedir

Evlilik birçok çift için çocuk demek. Kadın ve erkek hayatlarını birleştirirken birçok hayal kurar. Başlangıçta mutlu bir birliktelik sonrasında ise sağlıklı bir evlat hayallerini süsler. Evlat bir ailenin oluşmasında en önemli etmenlerden bir tanesi. Hatta çiftler birbirine bağlayan önemli nüvelerden diyebiliriz.

Günümüzde yaşam koşullarının değişmesi, stresin artması, beslenme alışkanlıklarının farklılaşması gibi sayamadığımız birçok neden ile kısırlık – infertilite vakalarında artış yaşandığı görülmektedir. Günümüzde yaklaşık 6 milyon bebeğin infertilite – tüp bebek tedavisiyle dünyaya geldiği tahmin edilmektedir. Peki çiftler infertilite – kısırlık konusunda kendilerini nasıl değerlendirmeliler? Hangi durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır, tüp bebek nedir, tüp bebek aşamaları nedir? 2021 tüp bebek fiyatları? en iyi tüp bebek merkezi? jinepol, çam ve sakura hastanesi tüp bebek merkezleri, balcalı hastanesi tüp bebek merkezleri, devlette tüp bebek fiyatları, tüp bebek tedavisi kaç gün sürer konusunda tüm sorularınızın yanıtını bulacaksınız. İyi okumalar diliyorum.

Ayrıca Bakınız.  2021 Muhteşem Mangallık Tavuk Sosu Tarifi - Mangallık Tavuk Soslama

Tüp Bebek Nedir?

Doğal olarak çocuk sahibi olamayanların başvurduğu en önemli yöntemlerden birisi tüp bebek tedavisidir. 35 yaşın altında bulunan çiftlerin bir yıl boyunca korunmasız ve düzenli şekilde cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çocuklarının olmaması durumunda; anne adayının ise 35 yaş üzerinde olması ve 6 ay süreyle düzenli ve korumasız cinsel ilişkiye girilmesi sonucunda çocuklarının olmaması durumunda çiftlerin bir hekime görünmesi tavsiye edilir.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumda Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi hangi durumlarda uygulanır sorusunun cevabını maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Açıklanamayan infertilite (kısırlık)
 • Kadındaki fallop tüplerinin her ikisinin de tıkalı olması
 • Yumurtlama bozuklukları, ileri derece polikistik over sendromu
 • Düşük yumurtalık rezervi
 • İleri kadın yaşı
 • Endometriyozishastalığı ,endometriyoma (çikolata kistleri)durumunda
 • Sperm sayı ve kalite bozukluklarında, azospermide
 • Başarısız aşılama uygulaması
 • İmmunolojik problemler
 • Genetik araştırma gerektiren aile öyküsünün olması(4-5)
2021 Tüp Bebek Fiyatları
2021 Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebek Aşamaları Nedir?

Tüp bebek tedavisi 5 aşamada gerçekleşmektedir. Bunlar;

 1. İlk görüşme,
 2. Yumurtalıkların uyarılması,
 3. Yumurtaların toplanması,
 4. Yumurtaların Döllenmesi (Fertilizasyon)
 5. Embriyo transferi

Gerçek bir hayat hikayesidir. Sizlerle tüp bebek tedavisine nasıl ne zaman başladık belki bazılarınıza faydamız dokunur düşüncesiyle paylaşmak istedim. Evlendiğimde 31 yaşındaydım eşimde 33 yaş olarak çok genç olmadığımız için çocuk sahibi olmayı istedik ve hiç korunmadık 3 ay sonra bir kadın doğumcuya gitmeye karar verdik. Gittiğimizde doktorumuz genel bir kontrolden sonra folik asite başlamamı ve 3 ay daha normal olarak hamile kalmamam durumunda tekrar görüşelim demesi üzerine biz yanından ayrıldık ve ben 3 ay boyunca folik asiti kullanmaya başladım. 3 ay boyunca hamile kalamadım ve yine doktorumuzun yanına gittik tüp filmi çekildi eşimde spermiyogram yaptırdı herhangi bir sorun yoktu aylarca hatta yaklaşık bir yıl yumurtlama dönemi takibi yapıldı ve hormon ilacı takviyeleri olurda hamile kalırsam düşük olmasının önüne geçmek için verilen ilaçlar… Bu süreç benim açımdan zorluydu. Hormonlar vitaminler derken hızlı bir şekilde kilo aldım. Evleneli bir buçuk yıl oldu ve bir sürü hormon ilacına rağmen hala hamile kalamamıştım. Tekrar doktora gittiğimizde doktorumuzun söylediği iki seçeneğimiz vardı birisinin %5-10 ya da diğerinin %50-60 ihtimalle hamile kalabileceğimi söyledi. Biri aşılama diğeri tüp bebekti. Biz hiç aşılamayı tercih etmedik çünkü hamile kalma olasılığım çok düşüktü. Tüp bebek tedavisine başlayabileceğim bir doktor önerisi istedim doktorumda beni yönlendirdi. Gittiğim hastanede doktorumuz çok ilgiliydi tekrar kontrol yapıldı herhangi bir sorun görünmedi ve biz tedaviye başladık. Şimdi anlatırken kolay olsa da zorlu bir süreçti önce yumurta sayısını artırmak için her gün hormon iğnesi yapmaya başladım. Hormon ilaçları kişinin kilosuna bağlı olarak dozajı belirleniyor. Hormon iğnelerini yaptıktan sonra yumurta toplama işlemi var anestezi oluyorsunuz ve <<normalde ayda bir yada iki tane yumurta üreten vücudunuz benim hormon ilaçları sonucunda 15 tane üretmişti>> toplanıyor. Bu işlem sırasında eşinizden de sperm alınıyor. Toplanan yumurtaları sağlıklı olan spermlerle döllüyorlar. 15 yumurta toplandı 15 embriyo olmuyor öyle düşünmeyin. Dölleme yapıldıktan sonra her geçen gün embriyolarınız azalabiliyor. Bizim 5. günün sonunda 10 tane kalmıştı. .Embriyonun rahime yerleştirileceği zaman 8 tane kalmıştı. 2 tanesini rahime yerleştirdikten sonra beklemeye başlıyorsunuz. Umarım tutunur diye dualar ederek hareketlerinizi kısıtlıyorsunuz. Belli bir süre sonra eğer tutundularsa kanda Beta -HCG değeriniz artıyor. Bizim iki embriyodan bir tanesi tutundu. Çok şükür şimdi 3,5 yaşında bir evladımız var. Şayet ilk denemenizde tutulum gerçekleşmezse birden fazla embriyonuz varsa onlar saklanıyor ve daha sonra tekrar transfer edilebiliyor. Rabbim isteyen herkese nasip etsin. Evladının kokusundan mahrum etmesin. Bu süreçle ilgili ben başımdan geçenleri sizlerle paylaştım. Umarım bazılarına faydam dokunur. Sağlıkla kalın.

Ayrıca Bakınız.  Bebeklerde oturuş bozukluğu! W oturuşu düzeltme

2021 Tüp Bebek Fiyatları, Devlette Tüp Bebek Fiyatları

T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı kamu hastaneleri gerekli koşulları sağlayan hastalar için sağlık güvencesi olan hastaların ücretsiz şekilde tedavisini yapmaktadır. Bunun dışında çok sayıda özel hastane ve klinikte tüp bebek tedavisi yapmakta. Tüp bebek tedavisi gerçekten bütçe olarak ortalama bir ailenin karşılamakta zorlanacağı düzeyde. Özel kurumların talep ettiği fiyatlarda kurumdan kuruma fark edebiliyor. Bu nedenle net bir fiyat söylemek çok zor 2017 yılı için İstanbul Medicana Hastanesinde toplam tedavi için 11bin TL gibi bir ücret ödemiştik. Bu bedel tüm tüm bebek sürecini ve hamilelik sonrasında ki kontrolü kapsıyor. Bunun dışında doğum için özel bir hastaneyi tercih etmiştik ve onun için de o gün 4bin TL ödedik.

Tüp Bebek Tedavisinde SGK Desteği Şartları Nedir?

Tüp Bebek Tedavi Süresi

Tüp bebek tedavi süresi, adetin 2. veya 3. günü başlar ve yaklaşık 15-18 gün sürer. Tüp bebek tedavisinin süresi kullanılan ilacın dozuna ve en önemlisi hastanın yanıtına göre değişir. Tüp bebek tedavi süresi boyunca hasta 2-3 gün aralıklarla kontrole çağrılır. Ultrason ve kan değerleri ile yumurtanın gelişimi ve rahim duvar kalınlığı takip edilir.

Yumurtalar belirli bir boyuta geldiğinde ve kandaki östrodiol düzeyi belirli bir seviyeye geldiğinde yumurta toplama işlemine hazırlık için hastaya çatlatma iğnesi yapılır. Buraya kadar geçen süre yaklaşık 10-12 gündür.

Çatlatma iğnesinden 34-36 saat sonra sedasyon anestezisi altında ultrason eşliğinde yumurta toplama işlemi yapılır. Aynı gün baba adayı da sperm örneği verir.

Baba adayından spermler doğal yolla veya TESA/MESA/PESA/ mikroTESE yöntemleri ile elde edilir. Bu spermler ile yumurtalar laboratuar ortamında döllendirilir. Kaliteli embriyolar seçilerek ana rahmine transfer edilir. Sonuç olarak Tüp bebek tedavi süresi yaklaşık 15-18 gün süren bir süreçtir.

Ayrıca Bakınız.  En güzel Spor kombin modelleri
En İyi Tüp Bebek Merkezi
En İyi Tüp Bebek Merkezi

En İyi Tüp Bebek Merkezi

Sizi bir isim vererek yönlendirmek istemeyiz ama kamu kurumları arasında son dönemde açılan Çam ve Sakura Hastanesi Tüp Bebek Merkezleri ve Balcalı Hastanesi Tüp Bebek Merkezleri‘ni söyleyebiliriz. Bunun dışında kamu hastaneleri tercih edilebileceği gibi özel hastaneler için araştırma yapmanızı öneriyoruz. Son olarak hastane tercihinizde şunu öneriyoruz. Hekiminizin yetkinliği kesinlikle çok önemli ama buna ek olarak sizi anlama çabası, süreci yönetme şekli ve motivasyonunuza etkisi de bu dönem için büyük önem arz ediyor. Biz hastane için öncelikle referansları araştırdık sonrasında ise hekimle görüşmeye gittik. Yaptığımız görüşmeler sonucunda yeterliğinin yanında olaya yaklaşım şekliyle bizi ikna eden hekime karar verdik.

 

 1 yorum
 1. […] yazımızda kısırlık konusunda tüp bebek tedavisi dahil olmak üzere tüm süreçleri denedikten ve başarısız olduktan sonra en son çare olarak […]

Cevap bırakın