Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Bilinmesi Gereken Vücutta 16 kanser belirtileri

Kanser, kontrolsüz bir biçimde ayırınen ve normal vücut dokusuna sızma ve yok etme yeteneğine sahip anormal hücrelerin gelişimi ile karakterize …

Bilinmesi Gereken Vücutta 16 kanser belirtileri

Kanser, kontrolsüz bir biçimde ayırınen ve normal vücut dokusuna sızma ve yok etme yeteneğine sahip anormal hücrelerin gelişimi ile karakterize edilen çok sayıda hastalıktan herhangi birini ifade eder. Kanserin genel olarak vücudunuza yayılma yeteneği vardır.

En yaygın kanser belirtisi bu makalemizde sizlerle. Kanser belirtileri nasıl başlar? 16 kanser belirtisi makalemizde. Kanser, dünya çapındaki ikinci en mühim ölüm nedenidir. Lakin, kanser taraması ve kanser nasıl tedavi edileceğindeki gelişmeler aracılığıyla, birçok kanser türü için hayatta kalma oranları iyileşiyor.

Yazı İçeriği

 • Bilinmesi Gereken 16 Kanser Belirtisi
  • Hafıza Kaybı
  • Cildinizdeki Değişiklikler
  • Kuru öksürük
  • Göğüs Değişiklikleri
  • Şişkinlik
  • İşeme Sorunları (idrar tutukluğu)
  • Şişmiş lenf bezleri
  • Tuvalet kullanırken kan gelmesi
  • Testis Değişiklikleri
  • Yutma güçlüğü, bozukluğu
  • Olağandışı Vajinal Kanama
  • Yorgunluk
  • Ağız Sorunları
  • Kilo kaybı
  • Ateş
  • Mide ekşimesi yahut hazımsızlık
 • Ne zaman bir doktora görünmeli

Bilinmesi Gereken 16 Kanser Belirtisi

Kanserin gelişmesi onlarca yıl alabilir. Bu nedenle kanser teşhisi konan çoğu kişi 65 yaş ve üstündedir. Yaşlı yetişkinlerde daha yaygın olsa da, kanser yalnızca yetişkin bir hastalık değildir. Kanser her yaşta teşhis edilebilir.

Kanserin yol açtığu belirti ve semptomlar, vücudun hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak değişecektir.

Kanserle ilişkili lakin spesifik olmayan bazı genel belirti ve semptomlar şunları içerir:

Hafıza Kaybı

Beyin Metastazı Belirtileri

Beyin tümörü semptomları, tümörlerin boyutuna, sayısına, konumuna ve büyüme hızına bağlı olarak değişir. Herhangi bir kanser türü beyne yayılabilir, lakin aşağıdaki kanser türlerinden birine sahip olmak sizi beyin metastazı riskinin artmasına neden olur: Akciğer kanseri, meme kanseri kolon kanseri böbrek kanseri, melanom.

Beyin metastazlarının belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Baş ağrısı, bazı zaman kusma yahut mide bulantısı ile beraber
 • Yükselen hafıza problemleri gibi zihinsel değişiklikler
 • Nöbetler
 • Baş dönmesi

Cildinizdeki Değişiklikler

Bilinmesi Gereken 16 Kanser Belirtisi

Cildinizde yeni bir leke, ben yahut boyutu, şekli yahut rengi değişen bir nokta cilt kanserinin bir işareti olabilir. Bir başkası, vücudunuzdaki diğerleriyle aynı görünmeyen bir cilt lekeleri yahut benlerdir. Olağandışı izleriniz varsa, doktorunuza cildinizi kontrol ettirin. Bir muayene yapacaklar ve kanser hücrelerini daha yakın zamandan incelemek için ufak bir parçayı (biyopsi adı verilen) çıkarabilirler.

Ciltte sararma, koyulaşma yahut kızarıklık, iyileşmeyen yaralar yahut mevcut benlerde değişiklikler gibi cilt değişiklikleri

Kuru öksürük

kanser belirtisi

Sigara içmiyorsanız, kuru bir öksürüğün kanser belirtisi olma ihtimali çok düşüktür. Genel olarak geniz akıntısı, astım, asit reflü yahut enfeksiyondan kaynaklanır. Lakin kan öksürürseniz özellikle sigara içiyorsanız doktorunuza görünün. Akciğerlerinizden mukusu test edebilir yahut akciğer kanserini kontrol etmek için göğüs röntgeni çekebilirler.

Göğüs Değişiklikleri

kadınlarda kanser belirtisi

Göğüs değişikliklerinin çoğu kanser değildir. Yine de doktorunuza onlardan söz etmek ve kontrol etmek mühimdir. Göğüslerinizdeki herhangi bir yumru, sertlik, meme ucu değişikliği, akıntı, kızarıklık yahut ağrı gibi bir göğüslerde değişiklik fark ederseniz doktorunuza bildirin. Bir muayene yapacaklar ve bir mamografi, MRI yahut belki bir biyopsi önerebilirler.

Şişkinlik

Diyetiniz ve bazı zaman stresiniz sebebiyle şişkinlik hissi yaşayabilirsiniz. Lakin iyileşmezse, yorgunluk, kilo kaybı yahut sırt ağrınız varsa, kontrol ettirin. Kadınlarda sürekli şişkinlik, yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Doktorunuz nedeni bulmak için pelvik muayene yapabilir.

İşeme Sorunları (idrar tutukluğu)

erkeklerde kanser belirtisi

Birçok erkek yaşlandıkça daha sık tuvalete gitme ihtiyacı, sızıntılar yahut idrar tutukluğu gibi idrar sorunları yaşar. Genel olarak bunlar prostat büyümesinin belirtileridir, lakin prostat kanseri anlamına da gelebilir. Bir muayene ve belki de PSA testi adı verilen özel bir kan testi için doktorunuza görünün.

Şişmiş lenf bezleri

kanserin ilk belirtisi

Boynunuzda, koltuk altlarınızda ve vücudunuzun diğer yerlerinde bu ufak, fasulye şeklindeki bezler var. Şiştiklerinde, genel olarak soğuk algınlığı yahut boğaz ağrısı gibi bir enfeksiyonla savaştığınız olduğunu ifade etmektedir. Lenfoma ve lösemi gibi bazı kanserler de bu tür şişliklere neden olabilir. Nedeni tam anlamıyla belirlemek için doktorunuzla konuşun.

Tuvalet kullanırken kan gelmesi

kanser belirtileri nelerdir

Gittikten sonra tuvalette kan görürseniz, doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Kanlı dışkı büyük bir olasılıkla hemoroit adı verilen şişmiş, iltihaplı damarlardan gelir, lakin kolon kanseri olma ihtimali vardır. Çişinizdeki kan, idrar yolu enfeksiyonu gibi bir sorun olabilir, lakin böbrek yahut mesane kanseri olabilir.

Testis Değişiklikleri

erkeklerde kanser belirtileri

Testislerinizde bir yumru yahut şişlik fark ederseniz, hemen doktorunuzu görmeniz gerekir. Ağrısız bir yumru, testis kanserinin en yaygın belirtisidir. Bazı zaman erkeklerin karınlarının alt kısmında yahut testis torbalarında ağır bir his olabilir yahut testislerinin daha büyük olduğunu düşünebilir. Doktorunuz bölgenin fizik muayenesini yapacak ve bir tümör yahut başka bir sorun olup olmadığını görmek için ultrason taraması yapabilir.

Yutma güçlüğü, bozukluğu

Kanser çeşitleri ve belirtileri

Soğuk algınlığı, asit reflü yahut bazı zaman bazı ilaçlar, arada bir yutmayı zorlaştırabilir. Zamanla yahut antiasitlerle iyileşmezse, doktorunuza görünün. Yutma güçlüğü, boğazınızda yahut ağzınızla mideniz arasındaki yemek borusu adı verilen boruda bir kanser belirtisi olabilir. Doktorunuz bir muayene ve baryum röntgeni gibi boğazınızı daha net göstermek için kireçli bir sıvıyı yuttuğunuz bazı testler yapacak.

Olağandışı Vajinal Kanama

kanser belirtileri kadın

Normal döneminizin bir parçası olmayan kanamanın, miyomlar ve bazı zaman bazı doğum kontrol türleri gibi birçok nedeni olabilir. Lakin dönemler arasında kanamanız varsa, seksten sonra yahut kanlı akıntınız varsa doktorunuza söyleyin. Rahim, rahim ağzı kanseri olabilir. Menopozdan sonra kanamanız olup olmadığını onlara bildirdiğinizden emin olun. Bu normal değil ve hemen kontrol edilmelidir.

Yorgunluk

kanser

Pek çok şey sizi çok yorabilir ve bunların çoğu ciddi değildir. Lakin yorgunluk, lösemi gibi bazı kanserlerin erken belirtilerinden biridir. Bazı kolon ve mide kanserleri göremediğiniz kan kaybına neden olabilir ve bu da sizi çok yorgun hissettirebilir. Her zaman bitkin hissediyorsan ve dinlenmek yardımcı olmuyorsa, doktorunla konuş.

Ağız Sorunları

kanser semptomları

Ağız kokusundan aft yaralarına kadar, ağzınızdaki çoğu değişiklik ciddi değildir. Lakin ağzınızda birkaç hafta sonra iyileşmeyen beyaz yahut kırmızı lekeler yaralar varsa özellikle sigara içiyorsanız doktorunuza görünün. Ağız kanserinin bir işareti olabilir. Bakılacak diğer şeyler; yanağınızda bir yumru, çenenizi hareket ettirmede güçlük yahut ağızda ağrı.

Kilo kaybı

kilo kaybı kanser belirtisi mi

Tabii ki yemek yeme yahut egzersiz yapma şeklinizi değiştirdiğinizde zayıflayabilirsiniz. Stres yahut tiroid problemi gibi başka sorunlarınız varsa da olabilir. Lakin denemeden 10 kilo yahut daha fazla kilo vermek normal değildir. Pankreas, mide, yemek borusu, akciğer yahut diğer kanser türlerinin ilk belirtisi olma ihtimali var.

Ateş

Kanser belirtileri nasıl başlar

Ateş genel olarak kötü bir şey değildir. Bazı zaman vücudunuzun bir enfeksiyonla savaştığının bir işaretidir. Bazı ilaçların yan tesiri de olabilir. Lakin kaybolmayan ve bariz bir nedeni olmayan biri, lösemi yahut lenfoma gibi bir kan kanserinin işareti olabilir.

Mide ekşimesi yahut hazımsızlık

Vücutta tümör nasıl anlaşılır

Hemen hemen herkes bazı zaman yediklerinden yahut stres sebebiyle bu yanma hissine sahiptir. Yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramazsa ve hazımsızlık durmazsa, doktorunuz bir neden aramak için bazı testler yapmak isteyebilir. Mide kanseri belirtisi olabilir.

Ne zaman bir doktora görünmeli

Kanser hastası olduğunu nasıl anlarsınız

Sizi ilgilendiren kalıcı belirti yahut semptomlarınız varsa doktorunuzdan randevu alın.

Herhangi bir belirti yahut semptomunuz yoksa lakin kanser riskiniz hakkında kaygıleriniz varsa, kaygılerinizi doktorunuzla görüşün. Sizin için hangi kanser tarama testleri ve prosedürlerinin uygun olduğunu sorun.

Aile geçmişiniz: Kanserlerin yalnızca ufak bir kısmı kalıtsal bir durumdan kaynaklanmaktadır. Ailenizde kanser yaygınsa, mutasyonların bir nesilden diğerine geçmesi mümkündür. Belirli kanser riskinizi artırabilecek mutasyonların kalıtsal olup olmadığını görmek için genetik test adayı olabilirsiniz. Kalıtsal bir genetik mutasyona sahip olmanın, mutlaka kanser olacağınız anlamına gelmediğini unutmayın.

Rahim kanseri belirtileri

Adet gecikmesi kanser belirtisi midir

Rahim ağzı kanseri belirtileri

Yumurtalık kanseri belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri

Kanser hastaları adet olurmu

Erkeklerde kanser belirtileri

Vücutta kanser belirtileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ