Bıttım sabunu nedir? Faydaları nelerdir?

0

Ülkemizin Siirt ilinde yetişen bıttım ağacının menengiç yapraklarından elde edilen bıttım sabununun cilde ve saçlara birden çok faydası yer …

Ülkemizin Siirt ilinde yetişen bıttım ağacının menengiç yapraklarından elde edilen bıttım sabununun cilde ve saçlara birden çok faydası yer alıyor. Cildi nemlendirmeden varislere bazı zaman saç beyazlarını gidermeye kadar birden çok sorunu ortadan kaldıran bıttım sabunu nasıl kullanılır ve bıttım sabunu ne işe yarar? İşte kullanım şekli:

Bıttım; Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin gelir kaynağı haline gelmiş ve yabani fıstık yani bilinen ismiyle menengiç yağından elde ediliyor. Ülkemizin değerli şehirlerinden biri olan Siirt’de yetişen fıstığın aşılanmamış halinden elde edilen bıttım, yapımı bir hayli zahmetli ve uzundur. Özellikle Siirt iline ait olan bıttım, farklı yörelere göre isim değiştiriyor. Menengiç, çitlenbik, çedene, çıtlık, çitemik gibi isimlerle bilinen bıttım sabununun katkısız olanları saça ve cilde olumlu etkiler bırakıyor. Çok uzun senelerden bu yana temizlik amaçlı tercih edilen bıttım sabunu uzman kişilerın bu yıl araştırma konusu oldu. Edinilen bilgilere göre saçları besleyerek siyahlaşmasını sağlayan bıttım sabununun olumlu etkilerini duyanlar aktarlara yoğunlaştı.

Fabrikasyon çıkışlı olmayan bıttım sabunlarından kısa zaman zarfında etki alabilir, olumlu birden çok sonuç elde edebilirsiniz. Bıttım sabununun asıl bölgesi Siirt diye düşünüşse de asıl vatanı, Mardin Botan bölgesidir. Bu bölge, Mardin’den Şırnak’ın Cizre ilçesine kadar yayılmaktadır. Siirt adı ile özdeşleşmiştir.

BITTIM SABUNU NASIL YAPILIYOR?

Siirt’te yetişen meyvenin hasadı Eylül ve Eylül ayının sonudur. Toplanan bıttımlar, tane tane ayıklanarak çürük gibi olanlar çıkarılır. 10 gün kuruması beklenen bıttımlar daha sonra öğütülerek orta sıcaklıkta suyla yoğurulur.

Özenle yapılan yoğurma işlemi genel olarak 2 saat sürer. Bite yoğurma işleminden sonra çıkan yağlar ayrı bir kenara alınır. 1 gece süresince orta sıcaklıkta olan bölgede bırakılan bıttımlar, süzülmesi sağlanır. Kazan yakılarak içerisine alınır. Su kaynadıkça azar azar bıttım yağı ilave edilip karıştırılır. Kazandaki su bununla birlikte buharlaştırılarak kazandan kalan yağ atılır. Ezilmiş ve yoğrulmuş bıttımlardaki yağlı karışım karıştırıldıkça su buharı yüzeyden buharlaşırken; bir miktar su yüze çıkar alınıp bir kaba konulur. Yağlı çözeltiden su yüzeyine çıkmaya devam ettikçe bu işleme devam edilir. Bu işlem bittikten sonra kazanda kalanlar atılarak kazan temizlenmeye alınır. Kazan yıkanıp temizlenir tamamen, bıttım kabuklarından arındırılır. Bıttım yağının yer aldığı kazan kaynamaya devam ederken; bir başka kapta 24 litre su ile sabunlaşma reaksiyonlarının şimdilerde kimyasalı olan 5 kilo Payet Kostik karıştırılarak bir çözelti hazırlanır.

Ayrıca Bakınız.  Gaziantep Vip Gelin Arabası Kiralama

Ortalama 12-16 saat süresince kazandaki karışım kaynatılır bu sürenin sonunda sabunlaşma reaksiyonu sonlanır sabun toplanır sabunu daha sıcakken soğumadan yarı sıvıyken kazandan alınıp kaplara konulur kaplara konulan bıttım sabunları açık havada 3 gün süresince bekletilir. Daha sonra kullanıma hazır hale getirilerek satışa sunulur.

PEKİ BITTIM SABUNUNUN SAÇA VE CİLDE YARARLARI NELERDİR?

Bıttım sabunu saçlara düzenli olarak kullanıldığında saç dökülmesini durduruyor. uzman kişilera göre saç dökülmesini önleyen en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Saçlarınızın dökülmesinden şikayetçiyseniz mutlaka bıttım sabunuyla saçlarınızı yıkamayı denemelisiniz. 7-8 ay içerisinde tamamen gözalıcı, ipeksi, güçlü, kepeksiz saçlara kavuşabilirsiniz.

Tamamen tamamen doğal içerikli olan bıttım sabunu antiseptik özellik taşır. Bu da egzama, mantar, ergenlik sivilceleri yahut saç diplerindeki yaraları kısa zamanda yokeder. Tamamen şifa kaynağı olan bıttım sabunu erken yaşta hormonlardan dolayı yaşanan saç beyazlamasını ortadan kaldırarak, kuru saçların nemlenmesini sağlar.

Saçlarını gözalıcı ve canlı göstermek isteyen bayanların bir numaralı tercihleri arasında yer alması gerekir. Tıkanan saç gözeneklerini açarak, saç derisindeki bakterilerin giderilmesine imkan sağlar.

%100 bitkisel olan bıttım sabunu, siyah noktaların giderilmesinde önemli rol oynar. Özellikle ergenlik sivilceleri olmak üzerine diğer tüm sivilcelerin kısa zamanda geçmesini sağlar.

Saçta aşırı ısıdan kaynaklı olan kırıkları onararak, yeni kırılmalarında önüne engel olur. uzman kişilerın yaptığı açıklamalara göre, saç foliküllerini besleyerek, yumuşak olmasını sağlar. Gözeneklerin açılmasını sağlayan bıttım sabunu varisleri rahatlatarak azalmasına yararlı olur.

BITTIM SABUNU NASIL KULLANILIR?

Bıttım sabunu tamamen tamamen doğal içerik olduğu için ve kesin sonuç elde etmek istiyorsanız kesinlikle kimyasal ürünlerle birlikte kullanmamalısınız. Saçlarınızı ıslatın ve bıttım sabununu saçlara sürerek köpürtün. Saç diplerine masaj yaparak uyguladıktan sonra su ile durulayabilirsiniz. Saçlarınızı gözalıcı göstermek ve sorunları ortadan kaldırmak istiyorsanız, 1 gün bıttım sabunu kullanıp 2. gün şampuan faydalanabilirsiniz. Aynı biçimde cildinize de kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Evden çıkmayan kiracı nasıl çıkarılır?


Bıttım sabunu yüze nasıl KULLANILIR,

Saraçoğlu bıttım sabunu yorumlar,

Bıttım sabunu yorumlar,

Bıttım sabunu faydası,

Bıttım sabunu Zararları,

Hakiki Bıttım sabunu nereden alınır,

Bıttım sabunu ekşi,

Bıttım sabunu sivilce,


Cevap bırakın