Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Çocuklarda tuvalet eğitiminin verilmesiyle ilgili aileler kimi zaman aceleci davranmakta, bazı zaman de çevredeki çocuklara bakarak kıyaslama yapılıp tuvalet alışkanlığı kazandırılmaya çalışmaktadırlar. Kıyaslama yoluyla başlanan tuvalet eğitiminde eğer çocuk yeterli olgunluğa ulaşmadıysa bir takım problemler yaşanabilmekte ve sorun farklı boyutlara ulaşabilmektedir.

Çocuklarda tuvalet eğitimine ne zaman başlanır?

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanması gerektiğiyle ilgili önemle üstünde durulması gereken ilk nokta, çocuğun kaslarını kontrol edebilme yeterliliğine ve belli algı seviyesine ulaşmış olmasıdır. Tuvalet eğitimine başlayacak olan çocuk, gece tuvaletini yaptıktan sonra uyuyup sabah altı kuru olarak uyanabiliyorsa kaslarını da kontrol edebiliyor demektir. Kendini ifade edebilecek birkaç kelime yahut bir biçimde tuvaletinin geldiğini belli etmeye başlayan çocuk ta tuvalet eğitimine başlanabilir.

Başlarda tuvalet yerine lazımlık yahut klozetlere takılan aparatlar rahatlık ve kolaylık açısından kullanılabilir. Bez çıkartıldıktan sonra anne çocuğunu saat başı tuvalete çıkarmaya gayret göstermeli, çocuğa tuvaleti olup olmadığı zaman zaman suallerak hatırlatmalarda bulunulmalıdır. Tuvalet eğitiminin sabır ve sevgiyle yoğrularak verilmesi çocuğun kişilik gelişimi açısından oldukça mühimdir. Çocuk tuvaletini belirttiğinde zaman zaman sözel olarak yahut ufak bir ödülle pekiştirilmeli, meydana gelebilecek ufak kazalar karşısında ani tepkilerden ve kızıp bağırma, vurma gibi cezalandırıcı yöntemlere başvurulmamalıdır. Psikoanalitik kurama göre tuvalet eğitimi çocuğun kişilik gelişiminde kritik bir döneme denk gelmekte, bu zamanda ebeveynin sergileyeceği baskıcı ve katı tutumun çocuğun ileriki yaşamında cimrilik, mükemmeliyetçilik gibi kişilik sahip olduğu özellikleri geliştirmesine neden olacaktır. Kurama göre yine bu zamanda otorite tarafından sergilenen aşırı serbest ve boş vermiş bir tutum ise çocuğun ileriki yaşlarda müsrif ve savurgan bir kişilik geliştireceğini ileri sürer.

 

Ayrıca Bakınız.  Bebeklerde kanguru kaç aylıkken kullanılmalı?


Cevap bırakın