Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Diyabet Hastalığının Belirtileri

Dünyada en sık görülen hastalıkların başında gelen diyabet hastalığı kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren ve kontrol altına alınmadığında yaşamsal sıkıntılara yol açabilecek bir hastalıktır.

Bu hastalığa yakalanmak ne kadar kolay gibi görülse de aslında diyabet hastalığından korunmak da bir hayli kolay. Diyabet hastalığı kendi arasında da tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olmak üzere ikiye ayrılıyor. Tip 1 diyabet genellikle çok küçük yaşlarda başlayarak ömür boyu süren bir rahatsızlık.

Bu hastalık genel olarak bakıldığında pankreas çalışmaması, bozukluğu ve pankreasın tam olarak işlevini yerine getirememesinden meydana gelmektedir. Daha çok tip 1 diyabet 15 yaşın altındaki gençleri ve çocukları etkilemektedir.

Tip 2 diyabet ise genellikle 40 yaş üzerindeki kişilerde görülmekte ve bu hastalık yaş ilerledikçe önüne geçilmediğinde organ kayıplarına bile rastlanabilmektedir. Tip 2 diyabet daha çok yeme içme bozukluğu, yoğun yaşanan stres ve obezite nedeni ile meydana gelen bir hastalıktır.

Hastalığı önlemek aslında hastalığa yakalanmaktan daha kolaydır. stresten uzak durmak, kilo kontrolünü en iyi şekilde yapmak ve fazla kiloları vermek tip 2 diyabete yakalanmamak için yapılacak olan önlemlerdir.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

  • Çok sık idrara gitmek
  • Ağız kuruluğu
  • Ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma
  • Görme bozuklukları, gözlerde bulanıklık
  • Cilt yaralarının çok geç iyileşmesi
  • Kuru bir cilde sahip olmak
  • Sürekli açlık hissi, çok yemek yemeye rağmen doyamamak
  • Sinirsel bozukluklar, depresyon

Yukarıda saymış olduğumuz diyabet belirtileri görüldükten hemen sonra kişi mutlaka bir iç hastalıkları uzmanına görünmesi ve diyabet hastalığına dair tüm tahlillerini yaptırması gerekmektedir. yapılan tahliller tokluk şeker testi ve açlık şeker testi olarak ikiye ayrılır.

Bu testlerin tokluk şeker seviyesi 140 mg/dl altında olmalıdır. Açlık kan şekeri seviyesi ise 90 mg/dl altında olmalıdır. Bu değerler açlık ve tokluk şeker seviyesi değerlerinde normal olarak kabul edilir.

Ayrıca Bakınız.  mRNA Aşıları Kanser Tedavisinde Kullanılabilir Mi 2021-2022

Diyabet hastalığı riski ailesinde diyabet hastalığı olan kişilerde daha hızlı gelişim göstereceğinden 40 yaş üzerinde olanlar ve ailesinde diyabet hastası bulunanlar bu testleri yılda bir kez yaptırmaları gerekir.Cevap bırakın