Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Mide bulantısı neden olur? Mide bulantısına ne iyi gelir?

Herkesin hemen hemen bir kez yaşadığı mide bulantısı, bir hastalık değil rahatsızlıktır. Mide kaslarının alınan gıdaları hazmedememesi ve yukarı doğru çıkarma isteğiyle yaşanan mide bulantısı hakkında araştırılanleri sizler için bir araya getirdik. Yaşam kalitesini düşüren mide bulantısından evde bazı tamamen doğal yolla da kurtulabilirsiniz. Peki mide bulantısı neden olur? Mide bulantısına nasıl geçer?

Midenin değişik sebeplerden ötürü şiddetli kasılmalar yaşamasına mide bulantısı denir. Her yaşta görülebilecek bu rahatsızlık bazı zaman ciddi hastalıkların en yaygın belirtileri arasında yerini alır. Mide bulantısı genel itibariyle kusma ile sonuçlanır. Mide yaşadığı şiddetli kasılmalar sonucu içerisinde yer alan her şeyi yemek boru yolu ile vücuttan atar. Farklı uyarıcılarla yaşanan mide bulantısı, yalnızca mideyi değil, yemek borusu, boğazı, kalbi ve tükürük bezlerini de ters etkiler. Mide atmak talep ettiklerini bağırsaklara gönderemediğinden ağız yolu ile çıkartır. Bu durum sık sık yaşandığindan yemek borusu kanserine neden olabilir. Mide bulantısı genel olarak kusma probleminu tetiklediğinden sinir dalgalanmaları ile beyne sinyal verilir. Beyin aldığı sinyallerle mideyi uyararak kasların hızla gıdaları yukarı atamasını sağlar. Lakin bu işlem o kadar kolay olmaz. Diyafram ve ses tellerine kadar ters etkilere sebebiyet verir.

MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?

Birçok nedene bağlı gelişen mide bulantısı ile gastroenteroloji, dahiliye, jinekoloji, psikiyatri, nöroloji, KBB gibi farklı branşlar ilgilenir.

Bağırsak ve midede gelişen enfeksiyon virüsleri

Gıdalara bağlı gelişen zehirlenmeler

– Sık yaşanan beyin hastalıkları yani vertigo ve migren,

Araba, uçak ve tren gibi taşıtlara bağlı

Ruhsal bunalımlar

Beyin hasar alması sonucu gelişen hastalıklar

Hamilelik

Kanın dengesizleşmesi

Bunun yanısıra ciddi hastalıkların habercisi olan mide bulantılarına organik mide bulantısı denir.

Ayrıca Bakınız.  Bebeklerde pamukçuk nasıl geçer? Pamukçuk tedavisi

MİDE BULANTISININ BELİRTİLERİ NELEDİR?

Yüksek ateş

Dengesiz değişen vücut ısısı

Kas ve kemiklerde ağrı

Görme problemleri

Unutkanlık ve şiddetli ishal

Nefes alıp vermenin düzensizleşmesine bağlı gelişen kalp ritim bozukluğu gibi belirtiler aynı zamanda hastalık habercisi de olabilir.

MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

Temiz bir ortamda derin derin nefes alıp verme bunun yanısıra açık havada yürüyüş yapma,

Nane, fesleğen ya da reyhan gibi bitkileri derinlemesine içine çekme,

Baş dönmesine bağlı gelişen mide bulantısının geçmesi için 30 dakika süresince hareketsiz uzanmak,

Bitki çayları anacak çayları içerken yavaş yavaş içmeye özen gösteriniz

Reflüye bağlı mide bulantısı için ise 40 dakikalık bir yürüyüş iyi gelir.

MİDE BULANTISINA İYİ GELEN TAMAMEN DOĞAL METODLAR

Orta boy bir cezvede, bir su bardağı kadar su kaynatın daha sonra kaynayan suya nane ekleyip 5 dakika demlenmesini bekleyin. Mide bulantısı sırasında bir bardak içiniz.

Toz halindeki kekiği bir bardak kaynar suya ekleyin daha sonra içerisine limon sıkarak tüketebilirsiniz.

Sindirim problemlerine en kaliteli gelen besin zencefildir. İçerdiği bileşenler mide asidinin yükselmesini önüne engel olur. Bu sayede bulantı hissini azaltır. Taze zencefili dilimleyip bir cezveye koyun üzerine bir su bardağı su ekleyip kaynatın. 5-10 dakika kaynadıktan sonra süzüp tüketin.

Güçlü bir yatıştırıcı donanımı olan papatya ve rezene çayını hazır poşet çay olarak alıp kaynar bir su bardağı suya ekleyip iki üç dakika bekledikten sonra içine bir çay kaşığı bal ekleyip içebilirsiniz.Cevap bırakın