Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Dolaman mantarının faydaları nelerdir?

En pahalı mantar olan: Dolaman mantarının faydaları nelerdir? Dolaman mantarı nasıl tüketilir?

En çok tercih edilen trüf mantarının bir çeşidi olan dolama halk içinde altınla eş değerdir. Toprak altında tıpkı patates ve soğan gibi yetişir. Şekli yuvarlak fakat düzensizdir. Yüksek besin değerleri içeren dolaman ile ilgili araştırma konusu olanları araştırmaya koyulduk. Düşük miktarda yağ içerdiğinden özellikle diyet yapmak isteyenler için idealdir. Peki Dolaman mantarının faydaları nelerdir? Dolaman mantarı nasıl tüketilir?

Aşırı yağış sonrası yaşanan dolaman mantarı en faydalı gıdadır. İçeriğinde yüksek miktarda vitamin ve mineral maddeler olan dolaman mantarı hemen hemen 8 cm çapında şekilsiz bir yuvarlaktır. Aslını söylemek gerekirse görünüş olarak patatesi andırır. Soluk sarı, kahve rengi gibi renkleri mevcuttur. Siyah olanına trüf mantarı denir. Ağaç diplerinde olan dolaman mantarı ilkbahar sonrası görülür. Genelde Mayıs ayında tezgahlarda görülür.

Yağmur sonrası toprak üstüne çıkan mantarlar toplanır. Bilim literatüsünde ‘Tuberaceae’ ailesine aittir. Dünya üzerinde 70’ten fazla türü mevcuttur. Protein yönünden zengin olduğundan altınla eş değer tutulur. Bazı yörelerde dolaman mantarına keme mantarı da denir. Genelde meşe ve kestane ağacı diplerinde bulunur. Lakin bi hayli balakalı birinin toplamasında yarar var. Aksi halde zehirli olanları da farkında olmadan toplanabilir.

trüf mantarı görüntüsü patatesle karıştırılır

DOLAMAN MANTARININ FAYDALARI

Dolaman mantarı içinde protein barındırır. 100 gram kırmızı etin içerdiği protein maddesinin aynısını bir tabak dolaman mantarından da elde edilebilir. Ayrıca dolaman mantarının içinde düşük miktarda doymamış yağ asidi mevcuttur. Doymamış yağ asidi kandaki iyi kolesterol miktarını yükseltir. Bu da kalp ve damar sağlığı için bi hayli faydalıdır. Bunun bunun yanında kemikleri güçlendirdiğinden ileri yaşlarda görülme ihtimali olan hastalıkları önüne geçer. Bilinen en faydalı özelliği ise afrodizyaktır. Ayrıca et tüketmeyen ve diyet yapanlar için ideal gıdadır. Lif yönünden da zengin olduğundan bağırsak fonksiyonlarını olumlu etkiler. Fayda yönünden tıpkı trüf mantarına benzer. Güçlü bir antioksidan olduğundan vücuttaki serbeste radikalleri temizler.

Ayrıca Bakınız.  Sabah uyanınca aç karna sirke içilir mi? Elma sirkesi diyeti

güçlü bir protein kaynağıdır

DOLAMAN MANTARI NASIL TÜKETİLİR?

Yerli halk genelde ateş üzerinde pişirmeyi tercih eder. Lakin modern mutfaklarda salatalara eklenir. Sosu yapılarak makarnaya eklenir. Sotesi yapılarak tüketilebilir. Halk içinde şahtere otuyla birlikte bitirildiğinde faydasının artığı bilinir. Ayrıca frenk maydanozu ve akdiken yaprağı ile lapası yapılarak tüketilir. Nadiren ve az miktarda bulunduğu için kilosu çok pahalıdır.Cevap bırakın