Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Süleyman Soylu Nerede Oturuyor Yaşıyor Evi Nerede Kimdir 2022

Süleyman Soylu Nerede Oturuyor Yaşıyor Evi Nerede Kimdir 2022

Süleyman Soylu Türk siyasetinin en önemli isimleri arasında yer alıyor. AK Parti dönemindeki İçişleri Bakanlığı görevi ile büyük bir hizmet üreten Soylu’nun özellikle terörle olan mücadeledeki tutumu ve kararlı davranışları taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanıyor. Aslen Trabzonlu olan Süleylan Soylu hayata 21 Kasım 1969 yılında İstanbul’da gözünü açtı. Gaziosmanpaşa’da ilk çocukluk ve gençlik dönemini geçiren Soylu ilk ve ortaokul öğrenimini de burada tamamladı. Lise eğitimini ise İstanbul’un en köklü liselerinden olan Plevne Lisesi’nde tamamladıktan sonra yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı.

Süleyman Soylu‘nun mesleki yaşantısı üniversiteden mezun olmasıyla birlikte başlıyor. Üniversiteden bir grup arkadaşıyla birlikte ticarete 1989 yılında adım atıyor. Yıl 1990’ı gösterdiğinde ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda aracı bir kurumda çalışmaya başlayan Soylu 1995 yılına gelindiğinde artık kendi şirketini kurmaya karar veriyor. Kurduğu bu şirket siyasi kariyeriyle birlikte Süleyman Soylu’nun yaşantısında hep var oluyor. Bugün de bu şirket faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Süleyman Soylu Nerede Oturuyor Yaşıyor Evi Nerede Kimdir
Süleyman Soylu Nerede Oturuyor Yaşıyor Evi Nerede Kimdir

Süleyman Soylu Nerede Oturuyor Yaşıyor Evi Nerede

Süleyman Soylu’nun siyasi yaşantısı ise üniversite yıllarında başlıyor. 1987 yılında Türk siyasetinde bir dönem de genel başkanlık görevini üstlendiği Demokrat Parti (DP) ve Adalet Partisi (AP) çizgisindeki aile geleneğini devam ettirerek merkez sağ Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Gençlik Kolları’nda göreve başladı. 1987 ve 1990 yılları arasında DYP İstanbul İl Teşkilatının Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi. 1995 yılında DYP Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Kısa bir süre sonra 17 Temmuz 1995 tarihinde bahsi geçen ilçe teşkilatının başına getirilen Soylu, 25 yaşında Türkiye´nin en genç ilçe başkanı unvanını aldı. Dört yıl sonra 29 Nisan 1999’da İstanbul il başkanlığı görevini geldi ve 2002 Genel Seçimleri öncesi milletvekili adayı oluncaya kadar bu görevi yürüttü.

Ayrıca Bakınız.  Arda Turan Nerede Oturuyor Yaşıyor Evi Nerede 2021-2022

Soylu, Doğru Yol Partisi´ndeki önemli görevlere getirildiğinde o dönemin parti Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili olan Tansu Çiller´in partili genç gözdelerinden olmuştu. DYP’nin 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri öncesinde ANAP’la birleşme çabaları esnasında Demokrat Parti ismini alarak girdiği seçimlerde baraj altında kalması sonrasında Mehmet Ağar´ın istifasının ardından yapılan olağanüstü genel kurulun üçüncü turunda Soylu, geçerli 800 oyun 529’unu alarak genel başkanlığa seçildi.

15 Kasım 2008’de gerçekleştirilen Nevval Sevindi ve Refaiddin Şahin’ in de aday olduğu DP 9. Olağan Kongresi’nde 993 oy geçerli oyun 922’sini alan Soylu, genel başkanlığa yeniden seçildi.

2009 yerel seçimleri öncesinde, hedefinin 2007 genel seçimleri’nde elde edilen yüzde 5,4’lük oy oranının üstüne çıkmak olduğunu söyledi ve “Yüzde 5,4’ün altında kalırsak çekilirim” dedi. Yerel seçimlerde il genel meclisi oylamasında partisi yüzde 4 oy alınca Süleyman Soylu, seçimin ertesi günü yaptığı açıklamada “Ben bildiğiniz siyasetçilerden değilim” diyerek istifa edeceğini ve kongrede aday olmayacağını açıkladı. Ancak parti tabanının ısrarlarına dayanamayan Süleyman Soylu, 12 Mayıs’ta bu kararını değiştirdiğini ve tekrar aday olacağını açıkladı. 16 Mayıs 2009’da kendi talebi ile gerçekleşen 5. Olağanüstü Büyük Kongre’de 3. tur oylaması öncesinde adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bu süreçten sonra, ülke çapındaki değişik üniversitelerden ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden gelen davetlerle Türkiye’nin birçok bölgesinde konferans ve panellere katıldı.

12 Eylül Referandumu için sunulan anayasa değişikliği paketinin, Türkiye’nin dönüşümü ve demokratikleşmesi için hayati öneme sahip olduğunu gören Süleyman Soylu, ”Demokrasi Buluşmaları” adını verdiği bir dizi seminer düzenledi ve arkadaşları ile birlikte Türkiye’yi dolaşarak ”evet” oyu tercihinin sebeplerini milletle paylaştı. Bu faaliyetinin ardından Hüsamettin Cindoruk’un genel başkan olduğu DP’den ihraç edildi.

Ayrıca Bakınız.  Duygu Özaslan Nerede Oturuyor Yaşıyor Evi Nerede 2021-2022

Adalet ve Kalkınma Partisi Dönemi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından aktif siyasete yeniden davet edildi. 5 Eylül 2012 tarihinde gerçekleşen AK Parti Genel Merkezi’nde genişletilmiş grup toplantısında düzenlenen törenle resmi olarak AK Parti’ye katıldı. 30 Eylül 2012’de AK Parti MKYK’sına seçildi, müteakiben Ak Parti Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 7 Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimlerinde AK Parti’den Trabzon milletvekili seçildi. 12 Eylül 2015 AK Parti 5. Olağan Kongresi’sinde yeniden MKYK üyeliğine seçildi. 13 Eylül 2015’te de Teşkilattan sorumlu Genel Başkan yardımcılığı görevini Mustafa Ataş’a devretti. Türkiye’nin 1 Kasım’da seçime gitmesinden dolayı Süleyman Soylu yine Trabzon’dan 1. sıra adayı oldu.

24 Kasım 2015 tarihinde kurulan 64. Türkiye Hükûmeti’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine atandı. 31.08.2016 tarihinde Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanlığına atanmıştır.

Süleyman Soylu hayatının büyük bir bölümünü Ankara’da sürdürürken aynı zamanda doğduğu yerde olan İstanbul’da da yaşamaktadır.

Kaynak:

https://www.icisleri.gov.tr/icisleri-bakani-sayin-suleyman-soylu-nun-ozgecmisi

https://www.sozcu.com.tr/haberleri/suleyman-soylu/Cevap bırakın