En iyi Formula 1 Sürücüsü Kim? Hesaplandı!

0

Bugüne kadar Formula 1’den birçok önemli isim geçse de en süratli sürücü, veriler üstünde yapılan incelemelere göre Ayrton Senna idi. F1’in 70 …

Bugüne kadar Formula 1’den birçok önemli isim geçse de en süratli sürücü, veriler üstünde yapılan incelemelere göre Ayrton Senna idi.

F1’in 70. yıldönümünü kutlamak için büyük verinin yardımıyla Amazon Web Services (AWS) tarafından yapılan değerlendirmede, her şoförün eleme turlarındaki saf performansı incelendi. ardından bu performans, şoförün takım dostuyla karşılaştırıldı ve bağlantılı bir performans verisi oluşturuldu. Misal verilecek olursa Senna, eleme turlarında 1994’teki takım dostu Damon Hill ile karşılaştırıldı. ardından Hill, Heinz-Harald Frentzen ile karşılaştırıldı. Heinz-Harald Frentzen ise Nick Heidfeld ile karşılaştırıldı ve bu karşılaştırmalar, şimdiye kadar yapıldı. AWS’ye göre bu yaklaşım, farklı nesillerin eleme turlarındaki “ham hızını” karşılaştırma olanağı sundu. Aksi halde Lewis Hamilton’un tüm rekorları silip süpüreceği bilgisi yer alıyor.

Senna ilk sıraya yerleşse de Michael Schumacher, yalnızca 0,114 saniye geride ikinci sırada yer aldı. Ferrari efsanesinin arkasında ise Schumacher’in birçok rekorunu kıran Hamilton bulunuyor.

Aşağıdaki listede tüm zamanların en süratli F1 Şoförlerinin bir bölümünün sıralamasını bulabilirsiniz.

Sıralama Sürücü Zamanlama
1 Ayrton Senna
2 Michael Schumacher 0.114
3 Lewis Hamilton 0.275
4 Max Verstappen 0.28
5 Fernando Alonso 0.309
6 Nico Rosberg 0.374
7 Charles Leclerc 0.376
8 Heikki Kovalainen 0.378
9 Jarno Trulli 0.409
10 Sebastian Vettel 0.435
Ayrıca Bakınız.  Camdaki boya lekesi nasıl çıkarılır?

Cevap bırakın