Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Endüstriyel Bilişim Nedir? Bilgi İşlem Nedir?

Endüstriyel Bilişim Nedir?

Endüstriyel bilgisayarlar, her biçimde üst düzey sonuçlar sunmak için özel olarak tasarlanmıştır. Genel olarak endüstriyel sistem, gömülü kutu, anakart ve som gibi tüm model türlerini içerir.

Gömülü bilgisayarlar, çeşitli uygulama türlerine uygudur çok çeşitli arabirimler sunar ve son derece güvenilirdir. Gömülü Bilgisayarlar, mikroişlemciler oldukları için h em yazılım hem de donanım kullandıkları dev sistemlerin tamamlayıcı bir parçası olarak belirli türde işlevleri yerine getirebilirler. Kameralar, otomotiv sistemleri ve cep telefonları gibi kullanılabilirler.

Hangi modeli seçerseniz seçin, Fansız Kutu PC, 19 inç rafa monte, en zorlu ortamlarda en iyi şekilde çalışabildikleri için en üst düzeyde rahatlama sağlarlar.

Gömülü tek kartlı bilgisayarların, her türlü uygulamayı gerçekleştirmek için tasarlanmış IO ve CPU dahil olmak üzere farklı biçimlerde mevcut olduğunu unutmayın. İster en küçük Pico ister ATX olsun, IO kullanılarak PCB’ye birleştirilirler.

Q7, Smart ve Express gibi modüllerdeki sistem, yüksek yoğunluklu bir konektör yardımıyla taşıyıcı karta bağlanır. IO’nun taşıyıcı karta bağlı olduğunu unutmayın.

PMCG’den bahsetmişken, raf sistemlerinde siyah bir uçak gibi tasarımlar için oldukça uygun.

Rafa monte IPC kasası
Rafa monte IPC kasası

Rafa monte IPC kasası

Profesyonel üreticiler, 1 U ila 6 U arasında değişen IPC muhafazaları ve rafa monte IPC kasası dizilerini görüntüler. Rafa monte IPC kasası, sistemleri yuva bazında desteklemek için tasarlanmıştır ve ayrıca rafa monte kurulumunu destekler. Aşağıdaki segmentteki yuvaya bir göz atın

  • 1 U raf tipi kasa
  • 2 U raf tipi kasa
  • 3 U raf tipi kasa
  • 4 U raf tipi kasa
  • 5 U raf tipi kasa
  • 6 U raf tipi kasa

CPU’nun farklı türleri nelerdir

ARM tabanlı İşlemciler

Dahili x86 işlemcili kişisel bilgisayarlar, yalnızca birkaç transistör seti gerektiren RISC mimarisine dayanan ARM işlemcilere kıyasla karmaşık talimatlarla gelir. Daha az sayıda transistör, daha az güç tüketimi, daha az harcama ve daha az ısı kaybı anlamına gelir. Akıllı telefonlar, tabletler ve pille çalışan, hafif ve taşınabilir gibi özelliklere sahip diğer gömülü makineler gibi cihazlar ARM tabanlı işlemcileri kullanır. Profesyonel şirketler, Android ve Linux’u destekleyen tek kartlı hesaplamalar ve ARM modülleri hakkında bir dizi koleksiyona sahiptir.

Ayrıca Bakınız.  En Çok Kazandıran Mining Cihazı Hangisi 2021-2022
ARM tabanlı İşlemciler
ARM tabanlı İşlemciler

AMD/NVIDIA İşlemciler

Yonga setleri ve CPU X86, AMD ve NVidia’dan GPU ve CPU çözümlerini alır. AMD’den bahsetmişken, oyun ve dijital tabela gibi grafik uygulamalarını destekleyen mükemmel performans gösteren GPU çözümleri sunduğu bilinmektedir. Xavier modülleri, TX 2, nano olsun, bu üst düzey gömülü AI’nın tümü NVidia’dan. GPU seçeneklerine sahip PCL ve MXM kart formatı, 1050, 1080, Tesla, Quadro’yu içeren en üst düzeyde AI işleme sağlar. Akıllı makineler, robotik, gelişmiş sürücü danışma sistemi, plaka tanıma, NVidia GPU’ya güveniyor.

Xeon İşlemciler

Tanınmış bir intel markasına ait Xeon gibi X86 mikroişlemciler, gömülü uygulamalar, tüketici olmayan iş istasyonu ve sunucu için çalışmak üzere tasarlanmıştır. Xeon ile çok sayıda saat hızı ve çekirdek elde etmesi bekleniyor. Xeon işlemciler, hataları önleme ve stabil bir bellek sunma konusunda oldukça etkilidir. Bu, hatalı bellek nedeniyle verilerin bozulması konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

i 3/ I 5/ I 6 İşlemciler

Core i5 CPU’lar 4 ila 6 çekirdeğe sahipken, core i3 ve core i7 işlemciler sırasıyla 2 çekirdeğe ve 8 çekirdeğe sahiptir. CPU sayısı arttıkça performans ve saat hızının da arttığını unutmayın. Arayüz ve önbellek açısından farkla karşılaşacaksınız. i3 CPU’ların ekonomik ve hedefli olduğunu, i7’nin en yüksek özellikleri sunduğunu ve i5’in orta seviye olduğunu unutmayın. I5 veya I7 CPU, titiz kod çözme, grafik ve işleme kullanan uygulamalar için zorunlu bir gereksinimdir.

I3 ve I5, basit Windows IoT değeri lisansına ihtiyaç duyarken, I7’nin üst düzey lisansa ihtiyacı var. Bu işlemcileri gerektiren uygulamalar arasında dijital bilgi ekranı, endüstriyel otomasyon, güvenlik ve mobil bilgi işlem yer alır.

Atom / Hücre / Pent İşlemciler

Farklı türdeki intel işlemciler arasında Atom seçkin bir tanesidir. X86 ve X 86 – 64 işlemci ailesiyle ilgilidir. Akıllı telefonlar, tabletler, mobil cihazlar gibi daha küçük cihaz türlerinde kullanılmaya uygundurlar. Penguin ve Celeron’un üst düzey performans sunması bekleniyor. Ancak aynı zamanda cep dostu donanıma dayanır ve Windows IoT lisansı gerektirir. Yüksek düzeyde grafik çizimler sunarlar. Hem Celeron hem de Pentium, GUI uygulamaları ve tek ekranlı dijital tabela için uygun kabul edilir.

Ayrıca Bakınız.  OPPO Reno4 incelemesi

Gömülü sisteme dahil olan markalar

Tekdies köklü bir marka, masaya gömülü bilgisayar dizileri getiriyor. Koleksiyonlar, Tayvan’dan Axiomtek gibi birinci sınıf üreticilerden seçilmiştir. Axiomtek, gömülü bilgisayarlar ve endüstriyel bilgisayarlar alanındaki kapsamlı katkısıyla bir dönüm noktası oluşturdu. Koleksiyonları dokunmatik panel bilgisayar, insan arayüzü, dijital tabela, tıbbi PC, tek kartlı bilgisayar, gömülü bilgisayar, ağ cihazı, endüstriyel barebone’dan oluşmaktadır. IEI teknolojisinin ürünleri, bilgisayarlı telefon, güvenlik, sistemler, acil servisler vb. entegrasyonu gibi Bilgisayar tabanlı uygulamaları kullanır. Ayrıca ulusal savunma, iletişim tabanlı istasyonlar, tıbbi cihazlar alanlarında da kullanılır.

Endüstriyel hesaplamanın temel yönleri

8./9. nesil CPU

Gömülü anakartlara sahip çekirdek dizi, 8. ve 9. nesil CPU’larla tasarlanmıştır. Açıkçası, bu durumda saat hızı çok büyük. IO modelleri i3’ten i7 modellerine kadar değişir.

9 -36 VDC araç kullanımı

Pille çalışan cihazlarda veya cep telefonlarında kullanılan gömülü bilgisayarlar, yüksek voltaj girişi aralığına bağlıdır. Buna endüstriyel ve otomotiv alanlarını kapsayan 9-36 VDC dahildir.

NVidia GPU’su

Dikkate değer AI işleme markasını düşünen NVidia, listenin başında geliyor. Nano’dan Xavier’e kadar tüm modelleri bünyesinde barındırır. PCLe ve MXM gibi GPU seçenekleri, Quadro, Tesla, 1050 ve 1080’yi içeren AI işleme söz konusu olduğunda en iyisini sunar. Akıllı makineler, robotik ve diğer birçok alan NVidia’ya oldukça güveniyor.

Yapay Zeka AI işleme

Yapay zeka şüphesiz ilerici alanlardan biridir. Bilgisayarlar, karmaşık veri ve videolara dayalı olarak insanlar gibi akıllıca kararlar almak üzere programlanmıştır. Yapay zeka, devasa hesaplamaları ustaca yönetmek için hem GPU hem de FPU kullanır. Plaka tanıma, robotik, gelişmiş sürücü yardım sistemi gibi şeyler Yapay zekanın alanına giriyor. Tekdis gibi şirketler, RTX, TX2, Tesla ve Quadro gibi çeşitli AI donanım türlerini kullanma konusunda uzmanlık kazanmıştır.

Ayrıca Bakınız.  iPhone 13'te "Özel WiFi" Donanımı

Fansız

Toz ve kiri kolayca tutabilecekleri için fan seçeneği ile kurulum yapmak biraz zordur. Ancak günümüzde, Pc’ler fansız olarak tasarlandığından, soğutma ya kasadan ya da hava sirkülasyonu yoluyla iletimle gerçekleşir. Fansız parçalar sessiz çalışır. Üstelik hareketli parçalar için endişelenmenize gerek yok. Bu nedenle gerçek anlamda oldukça güvenilirdirler. Fansız PC, medikal uygulama, mobil bilgi işlem, dijital tabela, endüstriyel otomasyon gibi alanlarda ilk sırayı alıyor. Profesyonel marka olarak Tekin, en yüksek entegrasyon seviyesi, CPU ve arayüze sahip Fansız modellerini güncelledi.

IP67 dereceli

Çeşitli uygulama gereksinimlerine uyması için Gömülü bilgisayarlar, farklı Giriş koruması türleri ile birlikte gelir. IP67, her gün su ve toza maruz kalması gereken makineler için en iyi çözümdür. Bu nedenle toz girmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur ve 1 m suda 30 dakika boyunca kalabilir. IP67’ye sahip sistemler trafik kontrol, askeri, madencilik, mezbahalar gibidir.

Box – Kutu

Gömülü bilgisayarları kategorize etmek için montaj ve form faktörünü dikkate almak önemlidir. Kutu PC, Tekdis’in raf montajlı yaygın türü olmasına rağmen, mağazada da Din ray montajlı parçalar bulunur. Dolap muhafazasını, Dijital tabelaları, araçları desteklemek için kutu parçaları kullanılabilir

Can Modülü

Can Bus veya denetleyici alan ağı, cihazlar ve mikro denetleyiciler arasında iletişim oluşturmak için tasarlanmış iyi oluşturulmuş bir veri yoludur. Can Bus’ın robotik ve otomotiv uygulamalarında popülaritesi dikkat çekicidir. Tekdis, gelecek vaat eden bir şirket olarak J1938, ODB II gibi farklı protokolleri desteklemek üzere tasarlanmış PCLe, M.2, MPcle’a destek sunmaktadır.

1 U raf
1 U raf kasası, depolama, tekli genişletme kartları gibi sistemler için en iyi bilinenlerden biridir. Tekdis’in 1 U raf kasası, işlemci kartları ve arka panel dizilerini içerir.

2 U raf
2 U raflı kasa, depolama, çoklu genişletme kartları gibi sistemler için oldukça ihtiyaçtır. Tekdis’in 2 u rack kasa koleksiyonu kesinlikle dikkate değer. İşlemci kartlarını ve arka panelleri destekleyebilirler.

4 U raf
Depolama ve çoklu genişletme kartları için 4 U raflı kasa tercih etmek için doğru seçenektir. Tekdis firması, arka panelleri ve işlemcileri destekleyebilecek çeşitli koleksiyonlar sunabilmektedir.

Daha fazla bilgi edinmek için https://tr.wikipedia.org/wiki/End%C3%BCstri_4.0 adresini ziyaret edebilirsiniz

 Cevap bırakın