Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sinekli bakkal ve Ateşten Gömlek Kitabının Yazarı

KPSS 2020 sınavında sorulan sorular arasında yer alan Sinekli Bakkal ve Ateşten Gömlek kitabının yazarı kimdir? sorusunun cevap Halide Edip Adıvar‘dır.
Halide Edip Adıvar kimdir? sorusu TRT 1 ekranlarında bu akşam diziseverler ile buluşacak Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinden dolayı merak edilmeye başlandı. Tarihte mühim bir şahsiyet olan Halide Edip Adıvar’ın kısaca hayatını sizler için biraraya getirdik…
TRT 1’de bu akşam ekranlara gelecek Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde Halide Edip Adıvar karakterine oyuncu Dolunay Soysert hayat verecek. Milli Mücadele döneminin en mühim figürlerinden biri olan Halide Edip Adıvar’ın kısaca hayatını sizler için bir araya getirdik. Peki Halide Edip Adıvar kimdir?
HALİDE EDİP ADIVAR KİMDİR?
Türk edebiyatının önemli yazarlarından olan Halide Edib Adıvar, 1884 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğrenimini özel dersler alarak tamamladıktan sonra Üsküdar Amerikan Koleji‘ne gitti. Ufak yaşlardan bu yana İngilizce dersi aldı. İlk çeviri kitabı “Ana” 1897 senesinde yayımlandı.
Üsküdar Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra değişik eserlerin çevirisini yaptı. İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesiyle beraber kadın hakları hakkında yazılar yazdı. İlk yazısı, “Tanin” adlı gazetede yayımlandı.
Bir dönem öğretmenlik ve müfettişlik görevlerinde bulundu. Teali-i Nisvan Cemiyeti’nin (Kadınları Yükseltme Derneği) kurucularından biri oldu.
İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalini protesto etmek için tertip edilen Fatih, Beşiktaş, Kadıköy ve Sultanahmet mitinglerinde yaptığı ateşli konuşmalarla dikkat çekti.
Mili Mücadele‘ye katılmak için Anadolu’ya gitti. İngilizlerin İstanbul’u işgal etmesi üzerine İstanbul Hükümeti tarafından idama mahkum edildi. Kurtuluş Savaşı sırasında cephede görev yapan Halide Edib’e; Sakarya Savaşı’nda onbaşı, İzmir’in kurtuluşunun sonrasında da başçavuş rütbesi verildi.
Cumhuriyetin ilanından sonra yurtdışına giderek 14 yıl İngiltere ve Fransa’da kaldı. 1939 senesinde Türkiye’ye döndü ve İstanbul Üniversitesi‘nde görev yapmaya başladı. 1950 senesinde Demokrat Parti‘den İzmir Milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. Halide Edip Adıvar, 9 Ocak 1964 tarihinde yaşamını yitirdi.
HALİDE EDİP ADIVAR’IN ESERLERİ
Roman
Vurun Kahpeye
Handan (Türk edebiyatında kadın psikolojisini konu alan ilk eser olarak kabul edilir. Kendi mektuplarını bir araya getirip oluşturduğu bir eser olması nedeniyle aynı zamanda otobiyografik özellik taşır.)
Ateşten Gömlek
Sinekli Bakkal (İkinci Abdülhamit döneminde İstanbul’un kenar mahallesinde yaşayan farklı niteliklere sahip karakterler üstünden Doğu-Batı sorunsalını ele almıştır.)
Tatarcık
Yeni Turan
Raik’in Annesi
Seviyye Talip
Hikaye
İzmir’den Bursa’ya (Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Falih Rıfkı Atay ile beraber yazmıştır.)
Dağa Çıkan Kurt
Harap Mabetler
Anı
Türkün Ateşle İmtihanı (Kurtuluş Savaşı’nın belirli bir dönemini anlatan bu eser, yapılan mücadelenin nasıl şartlar altında ve ne fedakarlıklarla yapıldığını ortaya koyar. Romanın büyük bit bölümü Peyami’nin hatıra defterinden oluşmaktadır.)
Mor Salkımlı Ev (Bu eserde Halide Edip Adıvar kendi hayatını anlatmaktadır.)
Oyun
Maske ve Ruh
Ayrıca Bakınız.  Yıllık izindeki memur imza atabilir mi?


Cevap bırakın