Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Evde yapılan turşu nasıl saklanır?

Kış sofraların vazgeçilmezi birbirinden lezzetli meyve ve sebzelerden yapılan turşular kurulma zamanı çoktan geldi. Tüm bakliyat içerikli yemeklerin yanında enfes lezzetiyle ahenk katan bir tat olan turşu, hemen hemen her yemeğin yanına yakışıyor. En taze malzemelerle kurulması gereken turşu nasıl saklanmalıdır? Turşu saklarken önemle üstünde durulması gerekenler hakkındaki yanıtlar için haberimize göz gezdiriniz…

Tuzun antiseptik olduğu ve besinlerde nem miktarını önemli ölçüde düşürerek sebze ve meyvelerin bozulmasına neden olan bakterileri denetim altında tuttuğu çok eski tarihlerde keşfedilmiştir. Sebze ve meyveleri yetişmediği mevsimlerde de tüketebilmek, sofralarda değişiklik sağlamak için tat ve aromaları belli ölçülerde korunarak saklanmasını sağlayan en eski yöntem turşu yapımıdır. Evvelden hazırlanan yiyecekler içerisinde bulunan turşu yazın bitimde yapılması gereken bir yemek garnitür çeşididir. Soğuk kış günlerinde sofralarda yerini alan birbirinden güzel sebzelerin belirli süreler içinde bekletilerek yapılması olarak Her yaştan insanın severek yediği turşu özellikle nohutlu pilavın kuru fasulye gibi kış yemeklerinin yanında yenmektedir. Turşunun yapılmasında temel nokta tuzun kullanılma oranıdır. Birbirinden lezzetli besin karışımlarından oluşan turşuyu kurmak için bilinmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Peki, turşu nasıl kurulur? Turşu kurulduktan sonra nasıl saklanmalıdır? Turşuyu doğru saklama metodu ile uzun ömürlü yiyecek olarak tüketebilirsiniz. Merak ettiğiniz yanıtları haberimizin içerisinde bulabilirsiniz…

TURŞU NASIL KURULMALI?

Turşu kurarken malzemenin arasında hava hapsedebilecek boşluklar bırakmamanız oldukça mühimdir. Malzemeleri kavanoza dizerken, kavanozun tabanını ara sıra tezgahınıza vurunuz bu hareket karışımları sıkılaştıracaktır. Malzemenin içerisine dolan havanın dışarı çıkması için, kavanozun kapağını sıkı bir biçimde kapatmadan evvel hafif yarı açık biçimde bir saat beklemede bırakıniz. Hava dışarı çıktıktan sonra kapatınız.

TURŞU NASIL SAKLANMALI?

Kapağını kapattıktan sonra turşunun içinde hala az miktarda hava kalmış olabilir. Turşunuzu saklamadan evvel 2-3 saat süresince ters bir biçimde beklemede bırakıniz. Bu adım aralarda kalmış hava kabarcıkları bir yerde toplanacaktır. Kavanozu tekrar çevirdiğinizde de hava kapağın tam altında kalacaktır. Kavanozunu ışık almayan, serin ve kuru bir yerde saklamalısınız.

Ayrıca Bakınız.  Evde Yapabileceğiniz Eğlenceli ve Yaratıcı Hobi Önerileri - 2023

Turşunun olmasını beklediğiniz sırada arada bir suyunu kontrol etmeli ve azaldığı zaman içerisine turşu suyu ilavesi yapmalısınız. Kapağı yukarıdaki yazılı olan adımlara uygun biçimde kapatınız.

TURŞULARIN BOZULMA SEBEPLERİ NELERDİR? BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Turşu çok duyarlı dengeler üzerine kurulan bir yiyecekler arasında bulunuyor. Oda sıcaklığından tutun da içinde kullandığınız malzemelerin birbirlerine oranlarına kadar birçok değişik nedenden ötürü turşularınız bozulabiliyor. Bu nedenle turşuların bozulma sebeplerini bilmekte ve turşu kurarken bu noktalara dikkat etmekte yarar var.
İlk dikkat etmeniz gerekenlerin başında tuz dengesi geliyor. Turşuları kurarken kurduğunuz sebzelerin yeterli miktarda tuzunu ayarlamanız gerekiyor. Tuz çok fazla gelirse sebzelerin ya da meyvelerin çok fazla şişmesine neden olur. Tuz az gelirse bu kez da malzemeler yeterince korunmuyor ve yumuşamalara sebep olur. Yumuşayan malzemelerin üstünde maya benzeri beyazlıklar biraraya geliyor. Bu beyazlıklar turşunuzun bozulduğunu ya da bozulmaya başladığının bir göstergesidir.

Turşunun üstünde beyaz ve zarımsı bir tabaka oluştuğunda ise bu onun tuzunun eksik ve sirkesinin de eksik olduğu olduğunu ifade etmektedir. Bu durumlarda turşularınız yavaş yavaş küflenmeye başlar. Bu da onun bozulmasının temel sebeplerindendir.

Turşu malzemelerinde çürümeler başlarsa bu da onun bozulduğunu gösterir. Bozulma sebeplerinden bir başkası de turşuların doğrudan gün ışığı alması ya da oda sıcaklığında yaşanan dengesizlikler. Bu da turşuların bozulmuş olduğunun bir diğer göstergesi arasında bulunuyor.Cevap bırakın