Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Facebook, platin üye olarak Linux Vakfı’na katıldı

Platin üyeleri içinde Google, Intel, Microsoft, Huawei, Qualcomm, Samsung gibi büyük şirketleri bulunduran bir konsorsiyum olan Linux Vakfı, bir yenisini daha bünyesine dahil etti. Biraz gecikmeli olduğu düşünülse de Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Linux Vakfı’na platin üye olarak dahil oldu.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook uzunca bir yıldır açık kaynak üstünde çalışmalar yapıyordu

Linux Vakfı bir blog gönderisinde, Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un açık kaynak üzerine uğraştığı değişik girişimleri listeledi. Listelenen çalışmalardan birisi, telekomünikasyon sağlayıcılarının ulaşılması zor alanlarda mobil ağları entegre etmesini kolaylaştırarak dünyanın uzak bölgelerine süratli ve güvenilir internet hizmetleri getirmek için açık kaynaklı Telecom Infra Project (TIP) ile beraber çalışan Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un Bağlantı girişimini içeriyor.

Diğer girişimler içinde Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un Data for Good programı ile dünya çapında kişilerı etkileyen, COVID-19 gibi sorunları ele almak ve problemin çözülmesine katkıda bulunmak maksadıyla coğrafi verileri paylaşması bulunuyor.

Listelenen bir diğer girişim ise deepfake videoları tespit etmek için yeni yollar oluşturmaya teşvik eden bir yarışma olan Deepfake Detection Challenge.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan Kathy Kam konuya dair: ” Linux Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un erken dönem altyapısının bir kısmının omurgasını oluşturdu. Bu nedenle Linux Vakfına’na en üst düzeyde sponsor olma hakkında üzerimize düşeni yapmaktan heyecan duyuyoruz. Linux Vakfı, yalnızca Linux’un değil, aynı zamanda daha kapsamlı açık kaynak ekosistemlerinde de devam eden başarısında mühim bir rol oynadı ve oynamaya devam etmekte. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta misyonumuz, topluluk oluşturmaya ve dünyayı birbirine yakınlaştırmaya odaklanıyor. Açık kaynak, ilk günden itibaren bu misyon için kritik bir rol oynadı ve dünyanın en uzak noktalarına fırsat ve yenilik getirmeye yardımcı olmada mühim bir rol oynamaya devam etmekte. Bu sponsorluğun, Linux’u ve tüm açık kaynağı yıllarca başarılı bir biçimde sürdürme hedefini ilerleteceğini bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Bakınız.  OPPO A72 incelemesi


1 yorum
  1. Linux Kullanıcısı diyor

    Ömrümde sevmezdim Arabı Kürdü, Çekti çadırını karşıma kurdu

Cevap bırakın