Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hidrojen yakıtlı süper otomobil: Hyperion XP-1

Günümüzde otomotiv dünyasının odağı bataryalı elektrikli araçlarda olsa da hidrojen yakıtlı araçlara yönelik çalışmalar da göz dolduruyor. Hyperion’un yeni XP-1 prototipi de bu çalışmaların en ilgi çekici olanlarından biri.

Şirketin hidrojeni desteklemeye yönelik uzun soluklu planlarının ilk adımı olarak nitelendirilen Hyperion XP-1; hidrojen teknolojisi üstünde ortalama 10 yıllık bir Ar-Ge ve test sürecinin zirve noktası olarak karşımızda. Otomobil hakkında hala çok fazla bilgi yok Lakin gerek sahip olduğu tasarım diliyle gerekse gövdesindeki detaylarla gelecekten gelmiş gibi göründüğü aşikar.

Hafif bir araç olmasına özellikle dikkat edilen XP-1’de karbon titanyum alaşımdan oluşan monokok bir gövde kullanılmış. aynı zamanda “ultra hafif” olduğu vurgulanan alüminyum alaşım bağımsız çift salıncaklı süspansiyon ve sürüş yüksekliğini otomatik olarak ayarlayan hidrolik sistem de aracın sahip olduğu özellikleri içinde. Bu detaylar ışığında şirket, XP-1’in ağırlığını 1050 kilogram civarında tutmayı başarmış.

Hyperion XP-1’in “v-wing” olarak tabir edilen yukarı doğru açılan kapıları ve kabinin tamamını saran, gerektiğinde otomatik olarak karartılabilen camları son derece dikkat çekici görünüyor. Kevlar’dan yapılmış bir difüzör, LED aydınlatmalar ve yanlarda yeralan aktif aerodinamik bıçaklar da XP-1’in dikkat çeken detayları içinde. Aracın virajlara daha yüksek hızlarda girebilmesine imkan sağlayan bu bıçakların güneş panelleriyle kaplandığı belirtiliyor.

Hyperion XP-1’de Pirelli P Zero lastiklerle çevrili 20 ve 21 inçlik jantlar kullanılmış. Fren sisteminde ise önde 457 mm ve arkada 432 mm karbon seramik diskler tercih edilmiş. Aracın iç mekanına incelediğimizde da aynı dış taraftaki gibi enteresan bir tasarım söz konusu. Bu alanda da 98 inçlik kavisli ekran, el hareketleriyle kontrol teknolojisi, karbon fiber ve titanyum detaylar ile elde dikilmiş deri döşemeli karbon fiber koltuklar karşımıza çıkıyor.

Ayrıca Bakınız.  Detroit Otomobil Fuarı'ndan 10 Mükemmel Araç

Hyperion, XP-1’in teknik donanımlari hakkında da biraz ketum Lakin proton değişim membran yakıt hücresine, karbon fiber hidrojen depolama sistemlerine ve ultra kapasitör enerji depolama teknolojisine sahip olduğunu biliyoruz. Araçta pek çok elektrik motoru bulunuyor ve üretilen güç, üç vitesli şanzıman vasıtasıyla dört tekerleğe birden iletiliyor.

0-100 km/s hızlanmasını yalnızca b tamamladığı vurgulanan Hyperion XP-1’in maksimum hızı da 356 km/s olarak açıklandı. 1635 kilometre gibi etkileyici bir menzile sahip olduğu belirtilen XP-1’in yakıt depolarını yeniden doldurması 5 dakikadan az sürüyor. 2022’de üretimine başlanması planlanan XP-1’den yalnızca 300 adet üretilecek ve araçlar sahibinin isteklerine göre tamamen kişiselleştirilebilir olacak.Cevap bırakın