Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Gaziantep’te Sem Pazarlarına 15 Yaş Yasağı

Gaziantep’te Sem Pazarlarına 15 Yaş Yasağı
Gaziantep’te alınan korona virüs önlemlerine bir yenisi daha eklendi. Sıkı bir şekilde alınan önlemler arasında 15 yaş ve altında olan çocuklara semt pazarlarına giriş yasağı getirildi. Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. 27. ve 72. maddelerine göre, Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında toplanarak gündemdeki konular görüşüldü ve bazı kararlar alındı.
Buna göre; Gaziantep’te üretimi yapılan tüm cerrahi maskeler için TSE belgesi alma zorunluluğunun getirilerek ilgili kuruluşlara lüzumlu bilgilendirmenin yapılmasına, Havaalanında bekleme alanlarındaki yoğunluğun önüne geçilebilmesi için CIP uygulamasının kaldırılarak CIP alanın vatandaşların kullandığı ortak alanlara Havaalanında bekleme alanlarındaki yoğunluğun önüne geçilebilmesi için CIP uygulamasının kaldırılarak CIP alanın vatandaşların kullandığı ortak alanlara entegre edilmesine, yolunda karar alındı.
Teknik servisler için HES kodu zorunluluğu
Teknik servislerin evlere hizmete giderken hanedeki bireylerin HES kodunu sorgulamaları ve aynı biçimde teknik servis hizmeti alan ailelerin de HES kodu sorgulaması yaparak teknik servis işlemlerini yaptırması zorunluluğunun getirilmesine,
15 yaş ve altı çocukların semt pazarlarına gitmelerinin yasaklanmasına (ebeveynleri yanında bulunsa dahi) karar verildi.
Kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası (kurum kuruluş ve işletmelere 3 bin150 TL) verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi içerisinde lüzumlu adli işlemlerin başlatılacağı açıklandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ