Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Haşimato hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Bir önceki günlerde bir söyleşiye katılan ünlü model Gigi Hadid tirodi bezlerini ters etkileyen haşimato hastalığına yakalandığını açıkladı. Son zamanlarda giderek yükselen haşimato hastalığı başka hastalıkların etkileriyle ortaya çıkar. Birden belirti vermediği için geç teşhis edilir. Peki Haşimato hastalığı nedir? Haşimatonun belirtileri nelerdir? Haşimatonun nasıl tedavi edileceği var mı? İşte tüm suallerın yanıtı haberimizde…

Son zamanlarda yükselen tiroid hastalıklarından biri olan haşimato, ilk kez 1912 senesinde Japon bilim adamı Akira Haşimato tarafından keşfedildi. Hastalığın adı bundan dolayı Haşimato olarak kaldı. Trioid bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklı yaşanan bu hastalık vücudun hormon dengesini alt üst eder. Aynı zamanda haşimato hastalığında bağışıklık sisteminin temizlemesi gereken bakteri, mantar ve virüsler tiroid bezlerine giderek burada iltihaplanmaya neden olur. Bezlerin fonksiyonlarını ters etkiler. Tahrip olan tiroidler hormon üretmez bu da hasta da ciddi komplikasyonların yaşanmasına zemin hazırlar. Zamanla küçülen tiroid bezleri hormon yetmezliğine yol açar. Bu süreci yaşayan hastanın kan değerlerinde anti-TPO antikor yüksek çıkar. Onun haricinde diğer hormon değerleri normal görüldüğü için haşimato hastalığı belli olmaz. Hastalık ilerledikçe belirtilerde belirgin hale gelir. 24 yaşındaki dünyaca ünlü model Gigi Hadid bir önceki günlerde bir dergiye verdiği röportajda Haşimato hastalığına yakalandığını ve yıllardır tedavi gördüğünü sözlerine ekledi Genç model zayıf görünümünün nedenin de bu hastalıktan ortaya çıktığını sözlerine ekledi Hadid konuşmasının devamında aşırı zayıfladığı için kaslarında da problem yaşadığını sözlerine ekledi Hastalık genel olarak ileri yaşlarda ortaya çıksa da son zamanlarda gençlerde de görülme olasılığı arttı.

HAŞİMATO HASTALIĞININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Hastalığın ortaya çıkma nedenin temeli bağışıklık sisteminin vücuda alınan bakteri ve virüslere karşı artırdığı antikorların diğer organlara özellikle tiroid bezlerine zarar vermesidir. Bunun yanısıra hormon bozukluğu aile öyküsünde yer alan bireylerde hastalığa neden olur. Tiroid bezlerinin beslenme kaynaklı aşırı ya da yavaş çalışması da hormon dengesini alt üst eder. Hastalık sık sık hormonal dengesizlik yaşayan kadınlarda daha sık görülür. Nedeni de aylık adet dönemi ve östrojen hormonundaki bozukluktur. Bazı kadınlarda gebelik döneminde aniden kendini gösterir. Erkeklerde de görülür lakin erkeklerde ortaya çıkma yatkınlığı genel olarak tuz kullanımı ve sigara içimine bağlı guatrın deforme olmasıdır.

Ayrıca Bakınız.  At kestanesi yağı nedir? Faydaları nelerdir?

HAŞİMATONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Hormonal bir bozukluk yaşandığindan dolayı bazı hastalar ya aşırı kilo alır ya da aşırı zayıflama yaşanır.

– Vücutta hücresel bozukluk yaşandığından bu durumdan en çok etkilenen cilt olur. Cilt bu zamanda aşırı kurur.

– Bütün vücudu fonksiyonel işlevini bozduğundan sinir sistemi ve iskelet sistemi aşırı etkilenir. Bu da yorgunluğa ve aşırı sinire yol açar.

– Vücut ağrıları ve kramplar gün içinde sıklaşır.

– Sindirim sistemindeki bozukluklardan kaynaklı bağırsaklar işlevselliğini doğru yerine getirmez. Bu da kabızlığa neden olur.

– Bağışıklık sistemi virüslere karşı aşırı antikor üretmesinden kaynaklı ya vücut ısısı yükselir ya da birden düşer ve üşüme başlar.

– Böbrek üstü bezlerin çalışma hızı azaldığından vücutta sıvı dengesizliği yaşanır.

– Kan değerleri bir hayli az olduğundan saç dökülmeleri tırnak bozuklukları görülür.

HAŞİMATO HASTALARI NASIL BESLENMELİ?

Hastalık için herhangi bir beslenme reçetesi ya da diyet listesi yoktur. Lakin hastalık sırasında aşırı sıhhatli ve dikkatli beslenilmeli. İyot fazlalığı tiroid bezleri ters etkilediğinden tuz tüketime dikkat edilmeli. Selenyum maddesi hormonal bozukluğu düzeltse bile başlı başına vücudun fonksiyonlarını düzeltmez. Bununla birlikte ilaç desteği ve doktor kontrolü mühimdir. Bunun yanısıra tiroid ilaçları alınınca yoğurt ve süt gibi besinlerden uzak durulmalı.

HAŞİMATONUN NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ VAR MI?

Aşırı ya da yavaş çalışan tiroid bezleri hormonal bozukluğa yol açtığundan klinik yardım bir hayli mühimdir. Hastaların düzenli bir biçimde ilaç nasıl tedavi edileceği görmesi gerekir. Çünkü bozulmuş tiroid bezlerinin fonksiyonlarını düzenlemek zordur.

Haşimato hastalığı belirtileri

Haşimato hastalığında beslenme

Haşimato hastalarının yorumları

Haşimato öldürür mü?

Haşimato ekşi

Haşimato kronik bir hastalık mıdır?

haşimato covid-19

Haşimato diyeti

Ayrıca Bakınız.  Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer?


Cevap bırakın