Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kahramanmaraş’ta gezilecek yerlerin listesi

Kahramanmaraş bu hafta MasterChef yarışmasına ev sahipliği yapıyor. Akdeniz şehri Kahramanmaraş, yemekleri kadar Selçuklular bazı zaman Paleotik Dönem’den kalma yapıları ve hikayeleriyle de büyük hayranlık uyandırıyor. Peki Kahramanmaraş’ta mutlaka gezilmesi gereken yerler nerelerdir?

TV8’in en çok izlenen yarışma programlarından MasterChef’te ülkemizin dört bir yanına gidip hem burada lezzetli yemekler yapılıyor hem de şehrin tamamen doğal güzellikleri seyirciye tanıtılıyor. Programda yeni adres, bir Akdeniz ili olan Kahramanmaraş oluyor. Kahramanmaraş geleneksel yapıları, antik güzellikleri ile eskinin izlerini taşıyan han ve sokaklarıyla yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Peki yemekleri kadar gezilecek alanlarıyla da dikkat çekici bir güzelliğe sahip olan Kahramanmaraş’ta nerelere gidilebilir? İşte Kahramanmaraş’ta gezilip görülecek yerler:

KAHRAMANMARAŞ’TA GEZİLECEK YERLER

GELENEKSEL MARAŞ KONAKLARI

Şehrin en dikkat çekici yapılarından olan bu konaklarda geniş avlular, yüksek duvarlar, çeşmeler bulunur. Evler genel olarak cumbalıdır. En ünlü olanları Kocabaşlar, Mahmut Arif-i Paşa, Dedeoğlu ve Deli Gönül konaklarıdır.

TARİHİ TİCARET ALANI

Geniş bir alan içerisinde bulunur ve içinde sektör sektör bölümlere ayrılmıştır. Bu alanda pek çok çarşı bulunur. Bu çarşılardan bazıları; Saraçhane, Belediye Çarşısı adını da taşıyan Suk-i Maraş Çarşısı, Kapalı Çarşı, Bakırcılar Çarşısı ve Semerciler Çarşısı’dır. Yöresel ürünler ve bakır, altın, gümüş vb. ürünler satılmaktadır.

ELBİSTAN ULU CAMİİ

Dört yönlü merkezi bir plana sahip olan camii, Osmanlı mimari izlerini taşımaktadır. Orijinal kubbe yapısının Mimar Sinan’a ilham olduğu düşünülmektedir. Sanat tarihçilerinin ilgisini çekmeye halen devam etmektedir.

KAHRAMANMARAŞ ARKEOLOJİ MÜZESİ – MARAŞ KALESİ

Selçuklular ve Dulkadiroğulları Beyliği dönemlerinden çokça izler taşıyan bu şehir için, Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. İçerisinde 7 ayrı salon olan bu müze 1961 senesinden 1975 yılına kadar Maraş Kalesi’nde hizmet vermiş sonra da şimdiki konumuna taşınmıştır. Müzecilik tarihinin ilk izleri de Selçuklular Dönemi’nde Kahramanmaraş’ta görülmüştür. Dulkadiroğulları Beyliği Dönemi’nde ise Genç Hititler Dönemi’ne ait eserler sergilenmiştir. Bu da Dünya Müzecilik Tarihi için mühimdir.

Ayrıca Bakınız.  Türkiye'de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri

Genç Hitit Dönemi’nden kalan bu kale, M.Ö. 9. y.y.’de yapıldığı düşünülmüştür. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde kale için, 4 aslan heykeli bulunur ifadesi bulunmaktadır. Lakin bu aslan heykellerinin hepsi günümüze kadar taşınamamıştır. Kapıda olan heykel, arkeoloji müzesinde bulunmaktadır.

BAŞKONUŞ YAYLASI

İlkbaharda serin olan bu yer, piknik ve kamp yapmak talep edenlerin en çok tercih ettikleri yerdir. Yaylanın kendi restaurantı da bulunur. Burada çok güzel doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir.

DÖNGEL MAĞARALARI

Paleotik Dönem’den kalan bu mağara adını, yer aldığı köyden alır. Döngel Mağaraları 3 tanedir. Su kaynakları olan mağaranın olduğu bölge yazın serindir. Bu nedenle piknikçilerin uğrak noktalarından biridir. Bölgede kamp ve izcilik alanı bulunuyor ve doğa sporları da yapılabiliyor.

YEDİ UYURLAR MAĞARASI – ESHAB-I KEHF KÜLLİYESİ

Mağara içerisinde tam 309 yıl süresince uyuya kalan 7 arkadaş hikayesi ile de bilinen bu mağaranın bir diğer adı, Eshab-ı Kehf Külliyesi’dir. Kahramanmaraş’ın Afşin beldesinde bulunmaktadır.Cevap bırakın