Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kıl dönmesi nedir? Doğal tedavisi var mı?

Kıl dönmesi neden olmaktadır? Kıl dönmesinin doğal tedavisi var mı?

Kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülen kıl dönmesi rahatsızlığı, insan derisinin altından çıkmayı başaramayan kılın şişerek ağrıya neden olma durumudur. Bu şişlik kişinin yaşam değerini oldukça kötü etkilemektedir. Kuyruk sokumunda sıklıkla görülen kıl dönmesi hastalığı, kimi insanlarda kronik enfeksiyona neden olabilir. Peki kıl dönmesi neden olur? , Kadınlarda kıl dönmesi nerde olur? , Kıl dönmesinin doğal tedavisi var mı? , Kuyruk sokumunda kıl dönmesi nasıl geçer? gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızla veriyoruz..

Kıl dönmesi batık kıl durumuna denir. Lakin yapılan araştırmalarda kıl dönmesi dökülen saçların kuyruk sokumu bölgesinde birikmesi ve deri altına yerleşmesi ile de ortaya çıkabilir. Ayrıca kıl dönmesi halk içinde kadınlarda görülen bir hastalık olarak bilinse de aslında bu hastalık erkekler de daha çok görülür. Genelde kuyruk sokumunda yaşanan kıl dönmesi; göbek deliğinin etrafı, koltukaltı, yüz bölgesi ve bacaklarda da görülme ihtimali yüksektir. Bilim literatürüsünde polinidal sinüs olarak geçer. Cildin kıl çıkma katmanında anormal bir biçimde çıkmamasıyla yaşanan bu hastalık yaşamsal kaliteyi düşürür. Kıllar deri altında dümdüz çıkmaz deri altında yuva yapıp ve burada iltihaba yol açar. Kabaran cilt ağrıya neden olmaktadır. Aynı biçimde etrafındaki sinir ve damarlara zarar verir. Kıl dönmesi genelde gelişim evresinde ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Çünkü belli bir yaştan sonra kıl köklerindeki hareketlenme durur. Mesleklere de bağlı da kıl dönmesi yaşanabilir. Uzun süreli oturan masa başı çalışanlar ve uzun yol şoförlerinde kıl dönmesi görülebilir.

Ayrıca Bakınız.  Türkiye'deki Günlük COVID-19 Hasta Sayısı 8 Kasım 2020

kıl dönmesinin görüntüleri

KIL DÖNMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Kesin bir nedeni yoktur. Lakin gevşek kılların cildi yüzeyine çıkmadan birikmesi kıl dönmesine yol açar. Sürekli sürtünme, dar kıyafetler, uzun süreli oturma veya bisiklet sürme gibi durumlar sonrası yaşanabilir. Vücut biriken kıllara karşı bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bağışıklık sistemi de bu bölgeye aşırı antikor gönderir. Lakin bu antikorlar bölgede iltihaba yol açar. Nefes alamayan kıl kökleri bunun bunun yanında kir birikmesine de neden olmaktadır.

KIL DÖNMESİ HASTALIĞININ RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Vücudunun normalinden fazla kıllı olan bireylerde

Kıl kökünün sert ve kaba olanlar

Gelişim çağında hormonal sıkıntı yaşayanlar

Kedi, köpek bakıcıları, koyun kırpıcıları ve berberler

Daha önceleri kıl dönmesi yaşayanlar

Hızla kilo alıp verenler ve obezite hastaları kıl dönmesine yakalanma yönünden risk altındadır.

kuyruk sokumunda olan kıl dönmesi bel ağrısına da neden olur

KIL DÖNMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kuyruk sokumunda nohut büyüklüğünde olan şişlik ve bu şişliğin içinde iltihaplı apse olmaktadır. Makat bölgesinde oluşan bu şişlik zamanla şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Oluşan iltihap sonucu iç çamaşırın arka bölümünde sarı lekeler meydana gelir. Eğer bu belirtiler görülmesine rağmen kıl dönmesi ihmal edilirse bununla birlikte ciddi hastalıkları meydana getirebilir.

erkeklerde genellikle bilinçsiz yapılan tıraşlanma sonrası kıl dönmesi yaşanır

KIL DÖNMESİNİN DOĞAL TEDAVİSİ VAR MI?

Deri yüzeyinde görüldüğünden fiziki müdahale ile hemen tespit edilir. Uzman uygun görürse cerrahi operasyon uygular. Lakin çok şiddetli değilse antibiyotik içeren kremler sürülür. Çok şiddetli olan kil dönmelerinde uzman kişiler genelde kan testi de ister. Çünkü kıl dönmesi arada bir polinidal kistte olabilir. Ameliyatla kıl dönmesi kökünden çıkartılır. Ayrıca hastanın yeninden yaşamaması için bazı önlemler alınmasını tavsiye eder.

Kıl dönmesinin olduğu bölgeler sürekli olarak dezenfekte edilmeli

İç çamaşırlar sürekli olarak değiştirilmeli

Ayrıca Bakınız.  Menisküs nedir? Nasıl tedavi edilir?

Her gün duş alınarak vücut geniş bir şekilde temizlenmeli

Uzun sürekli olarak aynı pozisyonda oturmaktan veya uzanmaktan kaçınılmalı

Hastanın ardından lazer epilasyonla kıllarının düzeyde azaltılmalıdır.

Çok şiddetli olmayan kıl dönmeleri için evde bazı yöntemler uygulanabilir. Bilimsel ispatlar olmazsa bile alternatif tıpta çay ağacı yağı, adaçayı yağı ve hint yağları bölgenin yumuşamasına kılın dışarı çıkıp içindeki iltihabın kurumasını sağlar. Hastanın gün içinde mutlaka C ve A vitaminleri tüketilmelidir. Kıl dönmesi olan cilde sürekli olarak mesaj yapılarak kistlerin rahatlanması sağlanır. Sıcak suyla bol kese atılmalı. Kıllar görülmektedir.Cevap bırakın