Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kırkkilit otunun faydaları ve zararları!

Atkuyruğu olarak da anılan kırkkilit otunun insan sağlığına inanılmaz yararları vardır. Özellikle bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklara alternatif tamamen doğal ilaç olan kırkkilit otu hakkında araştırılanleri sizler için biraraya getirdik. Kırkkilit otu çabuk bozulan ve zamanında toplanılması gereken bir ottur. Bu yüzden bu hususlara dikkat edilmesi gerekir. Peki Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır?

Anti bakteriyel donanımı aracılığıyla alternatif tıpta sıkça tercih edilen kırkkilit otuna, Antik Yunan ve Çin’de şifa kaynağı olarak bakılırdı. Ormanlık ve fındık alanlarda kolaylıkla yetişen ot, temiz ve çok su ister. Boyu 40 cm kadar ulaşır. Kahverengi bir dalı saran inçe uzun kılçıkları vardır. Görünümünden dolayı atkuyruğuna da benzediğinden bazı yörelerde bu isimle de anılır. Bunun yanısıra bazı yerler ufak çam ağacı olarak da adlandılır. Mayıs ve Haziran aylarında yetişmeye başlayan otu sıklıkla sonbahar ve kış mevsiminde tüketiliyor. Ot, topraktan aldığı tüm vitamin ve mineralleri içerisinde depolar. Sağlık yönünden oldukça faydalıdır. Kötü kolesterol seviyesini düşürür ve vücuttan zararlı toksinleri atar. Birçok hastalığın nasıl tedavi edileceğinde tercih edilen kırkkilit otu, bölgeden bölgeye kullanım ve tüketimi değişmektedir. Genel olarak çay olarak tüketilir. Kırkkilit ve atkuyruğunun yanı sıra tilkikuyruğu olarak olarak da geçmektedir.

KIRKKİLİT OTUNUN YARARLARI!

Bilinen en yaygın faydası kemik sağlığınadır. Kırkkilit otu, kalsiyum yönünden oldukça güçlü bir ottur. Bu yüzden kemik yapısını güçlendirir. Herhangi bir darbe sonrası kemiklerin hızla iyileşmesini sağlar.

Kemiklere iyi geldiği kadar eklem yapısına da olumlu katkı sağlar. Eklemlerdeki iltihabı kurutarak romatizma hastalıklarını önüne geçer.

Kanın incelmesini önüne geçer. Kan hacmini artırarak pıhtılaşmasını sağlar. Lakin uzman kişiler bu yüzden çok tüketilmesini tavsiye etmez. Çünkü aksi halde kan seviyesini hızla pıhtılaştırarak tıkanmaya neden olabilir.

Ayrıca Bakınız.  Ödem nedir? Vücuttan Nasıl atılır?

Mide duvarını korumada tesirli bir besindir. Bu yüzden ülser oluşumunu engellemek için tamamen doğal ilaç olarak kullanılabilir.

Sindirim sisteminin özelliğini hızlandırır. Bu yüzden kilo vermede tesirli olan çaylardan biridir.

En sık yaşanılan hastalıklardan biri olan idrar yolu enfeksiyonu içinde tamamen doğal ilaç olan kırkkilit otu bakteri ve virüsleri idrar yoluyla atar. Yanma ve kaşıntı gibi enfeksiyonun belirtilerini yokeder.

Safra ve böbreklerde oluşan taşların dökülmesini sağlar. Lakin yine aşırı bitirildiğinden böbrek bezlerinin çalışma işlevselliğini önüne engel olur.

İçerisinde antiseptik ve antibakteriyel barındırdığı için cilt yüzeyinde deforme olmuş alanları yenilemede tesirlidir. Özellikle yanık ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Çay gibi hazırlanan suyu tonik olarak kullanılabilir.

Ayırca kaynatılan kırkkilit otu ile yıkanan saçların dökülme ve yıpranmasının önüne engel olur.

KIRKKİLİT ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Bir buçuk su bardağı suyu ocağa koyun. İyice kaynadıktan sonra kurutulmuş iki dal kırkilit otunu içine ekleyip 10 bekleyin. Daha sonra süzerek için.Cevap bırakın