Ponpon nasıl yapılır? Kolay ponpon yapımı

0

Ponponlar örgü yaparken bere, patik, hırkaların olmazsa olmazı aksesuarlarıdır. Ponponlar yaptığınız örgünün üstünde bir hayli şık bir görünüm …

Ponponlar örgü yaparken bere, patik, hırkaların olmazsa olmazı aksesuarlarıdır. Ponponlar yaptığınız örgünün üstünde bir hayli şık bir görünüm elde etmenizi sağlar. Yapılan ponponlu örgü giyiminin yanı sıra son günlerde bir hayli popüler hale gelen ponponlar paspaslar, battaniyeler, koltuklar ya da halı gibi pek çok dekorasyonda kullanılmaya başlandı. Peki en kolay ponpon nasıl yapılır? İşte yanıtlar:

Evlerde soğuk kış akşamlarının uzun gecelerinde keyifle yapılan şeylerden biri birbirinden güzel örgü modelleridir. Güzel modellerden örülen patik, şapka, hırka gibi birçok değişik modelleri sevdiklerinize armağan etmek içinde örebilirsiniz. Ördüğünüz şapkayı daha şık bir hale getirmek için üzerine konulan ponponları eklemeyi unutmayın. Şiş ya da tığa ihtiyaç duymadan ponpon yapımı bir hayli basittir. Gözünüzün korkmasına gerek yok. Çok basit bir biçimde ponpon uygulayabilirsiniz. Elde bir hayli pratik biçimde pek çok renkte ponponlar uygulayabilirsiniz. Çok Kolay malzemelerle yapacağınız ponponun boyutlarını ayarlamak mümkün. Yapmış olduğunuz berenin büyüklüğüne göre ponpon ne kadar büyük olduğunu ayarlayabilirsiniz. Peki en kolay ponpon nasıl yapılır? İşte kolayca ponpon yapımı:

EN KOLAY PONPON NASIL YAPILIR?

Elde basit bir biçimde ponpon yapmak için;

İki adet yuvarlak kesim, ortası delik karton (Kartonun boyutlarını yapacağınız ponponun büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz)

İp,

Makas

Yapılışı:

İlk olarak yuvarlak biçimde kesilmiş eşit iki kartonu birbirine sabit tutun. Daha sonra hangi iple ponpon yapmak istiyorsanız bir kısmını bu iki kartonun içinden geçirerek dışa doğru sarmaya başlayın. Eğer iri ve güzel bir ponpon yapmak istiyorsanız kartonların çevresini olabildiğince iple sarmanız gerekir. Sarma işlemini, ipi iğneye geçirerek çok daha seri bir biçimde uygulayabilirsiniz.

Kartonların çevresini iple iyice sardıktan sonra makasa gereksiniminiz var.

Ayrıca Bakınız.  Batikon lekesi nasıl çıkar? iz bırakır mı?

Sarmış olduğunuz kartonun dış kısmında kalan ipleri kesmeniz gerekiyor. Bunun için belirli bir kısımdan başlayıp iki kartonun ara boşluğunu görene dek tek bir noktayı kesin. Daha sonra makasın bıçaklarından birini iki kartonun arasına yerleştirip, yuvarlak süresince çevresini kesin.

Tamamen kestikten sonra zaten ponponun oluştuğunu göreceksiniz. Ponponunuzu sabitleyebilmek için iki kartonu birbirinden biraz ayırdıktan sonra elinize bir ip alın ve iki kartonun arasında kalan kısmı dolayarak sıkıca bağlayın. Makas yardımıyla kartonların bir bölümünü keserek ponponunuzu arasından çıkarın. İpler farklı uzunluklarda olduğu için ponponunuz biraz biçimsiz durabilir. Bunu düzeltmek için yine makas yardımıyla görünen uzun ipleri keserek her bir ipi aynı boyuta getirebilirsiniz. Ponponunuz tamamlandı…

ÖRGÜ MODELLERİ İÇİN UFAK PONPON NASIL YAPILIR?

Bazı zaman bir hayli ufak boyutlarda ponponları kartonla yapmak çok kolay olmuyor. Kartonu ufak boyutlarda kesmek ya da çevresine ip dolamak bir hayli zor ve zahmetli bir işlemdir. Bundan dolayı en ufak boyutlarda ponponları bir çatal yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Ufak ponpon yapımı için malzemeler;

İp,

Makas,

Çatal

Yapılışı:

İlk olarak yapmak istediğiniz ponponun boyutlarına göre ufak ya da büyük bir çatal seçebilirsiniz. Daha sonra çatalın orta dişleri arasına daha sonradan kullanacağınız bir ip bırakmalısınız. Bu ip işlem bitiminde ponponu sabitlemeniz için size yol gösterecek. İpi orta dişin arasında geçirdikten sonra çatalın çevresini ponpon yapacağınız iple dolayın. Dolama işlemi bittikten sonra, sabitlemek için çatalın arasında bıraktığınız iple doladığınız ipleri bağlayıp, iyice sıkın.

Çatalın dış çevresinde kalan bölümleri çıkartıp bunları bir makas yardımıyla kesin. Ponponunuzun oluştuğunu göreceksiniz lakin iplerin arasında uzunlu kısalı bölümleri toparlamak için yine makas yardımıyla uzun ipleri keserek daha net bir biçim verebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Mum çiçeği nedir? Bakımı nasıl yapılır?

Cevap bırakın