Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Mum çiçeği nedir? Bakımı nasıl yapılır?

Mükemmel güzel kokusu ve görüntüsü ile son zamanlarda oldukça merak edilen mum çiçeğini evde çok basit bir biçimde yetiştirebilirsiniz. Mum Çiçeği, en çok sevilen çiçek türlerinden biri olma özelliğini taşır. Peki, Mum çiçeği nedir, mum çiçeği bakımı nasıl yapılır? Mum çiçeğinin sahip olduğu özellikler nelerdir? İşte mum çiçeği hakkında tüm araştırılanlar:

Mum çiçeğinin anavatanı Kuzey Avusturalya Güney Doğu Asya olarak bilinir. Tropik bir bitki olan mum çiçeğinin bir diğer adı Hoya’dır. Tropikal bir tür olan bu çiçek, kokusu ve mumu andıran yapraklarıyla evlerde ve ofislerde dekorasyon oluşturmak için sıklıkla tercih edilmekte. Mum çiçeği eski dönemlerde çok sık yetiştirilen bir bitkidir. Görünümünün yanı sıra bir bitki parfümlü olan bu çiçek çok güzel kokuyor ve yemyeşil yaprakları ve değişik görüntüsüyle çok beğeniliyor. Mum çiçeğini doğru toprak seçtiğiniz halde çok basit bir biçimde evde yetiştirebilirsiniz. Salon bitkisi olarak da evleriniz süsleyen bu bitkiyle yaşam alanlarınızı değişiklik ve renk katabilirsiniz. Peki mum çiçeği nedir, mum çiçeği bakımı nasıl yapılır? Mum çiçeğinin sahip olduğu özellikler nelerdir? İşte cevaplar:

MUM ÇİÇEĞİ NEDİR?

Mum çiçeği, sarmaşık ailesinden bir bitkidir. Yaprakları dayanıklı ve dokunulduğunda mum hissi verdiği için mum çiçeği olarak adlandırılır. Mükemmel kokusuyla evin içini mis gibi yapar.

MUM ÇİÇEĞİ NASIL YETİŞTİRİLİR?

Mum çiçeği yaprak ya da çeltiğinden köklendirilir. Mum çiçeği mutlaka güneş ışığında koyulması gerekir.

Yetiştirilmesi çok basit olan mum çiçeğinin kökleri çok derinlere inip yayılmadığından ufak saksılarda ekilebilir.

Mum çiçeğinin toprağı Torf, perlit ve bulabilirseniz yarım bardak kadar solucan gübresi karışımı ekleyebilirsiniz.

Alacağınız saksının mutlaka drenaj deliklerinin açık olmasına dikkat edin. Mum çiçeği için en alt tabana biraz çakıl taşı koyun.

Ayrıca Bakınız.  Küpeleri Yeni Gibi Yapmanın 10 Yöntemi Nasıl Temizlenir Dezenfekte Edilir

Daha sonra saksının yarısına kadar toprak doldurun ve biraz suyla toprağı ıslatın.

Toprağı güzelce ıslattıktan sonra mum çiçeği fidesini saksıya yerleştirin. Bitkiyi saksıya yerleştikten sonra biraz toprak ekleyin ve güzelce yayın. Bütün işlemleri bitirdikten sonra tekrar sulayın ve güneş alan bir yerde koyun.

Mum çiçeğinin bakımı basittir. Gözalıcı güneş ışığı alan, ılık ortamları sever. Bu nedenle aydınlık ama doğrudan güneş almayan ve klimalardan uzak bir köşede kendisini mutlu hissedecektir. Saksısını farklı zamanlarda çevirerek her tarafının güneş almasını sağlamak mühimdir.

MUM ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Mum çiçeğini oda sıcaklığında beklemiş suyla sulayın. Bitkiyi kış mevsiminde iki haftada bir, ilkbaharda ise haftada bir sulamak yeterli gelmektedir.. Yaz günlerinde hava çok sıcak olduğu zaman yapraklarına su sıkıp renklerini kaybetmemeleri için nemlendirebilirsiniz.

Çiçeğe gübre koymak isterseniz bu işlemi ilkbahar mevsiminde yapmanız daha doğrudur.

Güneş ışığı gören yerde yetiştirilmesi gereken bitki türlerindendir.

Mum çiçeği ilk senesinde çiçek vermeye başlayabileceği gibi çiçeklenmek için iki ya da üç yıl da bekleyebilir. Mum bitkisinin çiçek vermesi, nizami bir bakıma, bitkinin yaşına, yetiştiği ortama ve budanmasına bağlıdır.

MUM ÇİÇEĞİ SAHİP OLDUĞU ÖZELLİKLER

Mum çiçeğinin yaprakları uzunca oval etli gözalıcı yeşil görünümündedir. Yıldız şeklinde minik, pembe, soluk kırmızı ve beyaz çiçekleri bulunur.

Sarmaşık cinsinden olan mum çiçeğinin salkımlı bir görüntüsü olduğu için çubuklarla desteklenmeli ya da askılı bir saksıya ekilmesi önerilir.

Mum çiçeği dayanıklı bir bitki olarak bilinir.

İç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilebilen bitkiler arasında yer alır.

Mum çiçeğinin her bir yaprağı birkaç yıl sıhhatli bir biçimde gözalıcı ve canlı olarak yaşayabilir.

Ayrıca Bakınız.  Kolay örgü patik modelleri ve yapılışı


Cevap bırakın