Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Zatürre (pnömoni) nedir? Belirtileri nelerdir?

Zatürre , Akciğerlerde yer alan hava keseciklerine yerleşen virüslerin iltihaba sebep olmasıyla oluşan ve kısa zamanda akciğerlerin işleyişini …

Zatürre (pnömoni) nedir? Belirtileri nelerdir?

Zatürre, Akciğerlerde yer alan hava keseciklerine yerleşen virüslerin iltihaba sebep olmasıyla oluşan ve kısa zamanda akciğerlerin işleyişini ters etkileyen hastalığa denir. Her yaşta çok fazla görülür lakin bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve kronik hastalarda ölüme bile neden olabilir. Peki Zatürre (pnömoni) neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir? Zatürre nasıl tedavi edilir?

Korona virüsleri 200 çeşitten çok bulunur. Bazıları hayvandan insana geçer. Bazıları ise doğadan insana bulaşır. Bunlar arasında Sars ve Mers bulunmaktadır. Sars bir hayli tehlikeli bir virüstür. Ölümle sonuçlanabilir. Lakin diğer virüsler erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Sars, corona ve Mers Asya ülkelerinde 2003 senesinden beridir görülür. Ülkemizde ise bu virüslere benzer olan pnömonidir. Pnömoni virüsü zatürre hastalığına neden olur. Zatürre genel olarak soğuk algınlığı rahatsızlığı ile karıştırılır. Lakin bu hastalık soğuk algınlığı belirtileri ile benzer özelliklerle başlasa bile aslını söylemek gerekirse altta yatan oldukça önemli hastalıktır. Pnömoni virüsü akciğerlere yerleşerek enfeksiyonlara neden olur. Kısa zamanda fonksiyonlarını yitiren akciğer sonrası vücutta virüse karşı savunmasızlık başlar. Virüsün bulaşıcı riski mevcuttur. Akciğer dokularında iltihaplanmalara neden olan virüs ağız, boğaz yahut sindirim yollarıyla vücuda girer. Viral solunum yolu enfeksiyonları hastalıklarından biri olan zatürre erken müdahale edilmediğinde ölümcül olabilir. Hapşırma, öksürme gibi aktivileteler sonrası bardak, mendil, çatal ve bıçağa bulaşabilir.

ZATÜRRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücut ısısının 39’un üzerine çıkması

Sürekli ve balgamlı öksürük

Yeme bozukluğu, halsizlik

Sık sık yorgun uyanma

Nefes almada zorluk çekmenin yanı sıra nefes alırken göğsün ağrıması

Karın bölgesinin soğuması ve şiddetli kramplı ağrılar

İltihaplı dudak uçukları gibi belirtilerle kendini gösterir.

ZATÜRREDE RİSK ALTINDA OLANLAR

Sağlıksız beslenen bireylerde

Kirli ortam

Kalabalık mekanlar

Havasız yerler

Sigara dumanına fazla maruz kalma

Kronik rahatsızlığı olan bireylerin bu hastalığa yakalanma oranları daha fazladır.

ZATÜRRE NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ VAR MIDIR?

Erken müdahale edilmediğinde akciğerlerde ciddi hasar oluşabilir. Bu rahatsızlık çok sık nüksetmez lakin tedavi sonuna kadar tamamlanmalıdır. Ağır olan hastalarda akciğerdeki enfeksiyon tüple alınır. Tedavi süreci şiddetine göre 1 ve 4 hafta arası değişebilir. Antibiyotik, bronş genişletici solutma, ağızdan yahut damardan sıvı ve beslenme desteği gibi tedaviler uygulanır.

ZATÜRREYE NE İYİ GELİR?

SARIMSAK

Kuvvetli̇ Bi̇r antibiyotik olan sarımsak vücuttaki tüm bakteri ve virüsleri temizler. uzman kişiler sarımsağı tek başına yemektense yemeklere ilave edilerek tüketilmesini tavsiye eder. Sindirim yoluyla vücuda giren sarımsak özellikle viral enfeksiyonlarla vücuda yerleşen virüsü atar. Bunun yanısıra zeytin yağı ile kavurulan sarımsağın kokusu da akciğerlerdeki iltihabın temizlenmesini sağlar.

HAVUÇ

Vücudun direncini artıran gıdaların başında havuç gelir. Havuç bağışıklık sistemindeki hücreleri yenileyerek hastalıklara karşı korur. Özellikle zatürre anında hasar gören akciğerleri yenilemeyi hız kazandıran havucun tüm faydasından yararlanmak için çiğ bir biçimde tüketilmesi uzman kişiler tarafından tavsiye edilir.

Zatürre geçirenlerin Yorumları,

Yoğun bakımda zatürre tedavisi ne kadar sürer?,

Zatürre ölüm belirtileri,

Zatürre tedavisi,

Ateşsiz zatürre belirtileri,

Geçmeyen zatürre nedir,

Zatürre geçirenlerin yorumları Kadınlar Kulübü,

Pnömoni nedir?,

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ