Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Pırlanta Nedir Neden TekTaş Yüzük Pırlanta Bu Kadar Önemli – 2021

Pırlanta nedir? de şimdi nereden çıktı diyenleri duyuyor gibiyim. Aslında çokta haksız sayılmaz bu serzenişler. Ülke olarak ekonomik zorlukları fazlasıyla hissettiğimiz bu dönemde bazılarınız “Arkadaş yemeye ekmeği zor buluyoruz sen neden bahsediyorsun” diyorsunuz, haklısınız da. Yine de biraz entelektüel bilgi olması açısından biraz da aramızda tektaş yüzük arayanların olduğunu da düşünerek bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bu yazımızda birçoğumuzu hiç ilgilendirmeyen Pırlanta Nedir? Neden Tek Taş Yüzük Bu Kadar Önemli? sorularına bakacağız belki yazımızın ileri bölümlerinde başka konulara da değiniriz. Kim bilir nereye gidecek =)

Pırlanta Nedir?

Pırlanta aslında birçoğumuzun bildiği elmas ile yapı olarak aynı madendir. Pırlantanın elmastan tek farkı elmasın işlenmiş halidir. Tersten de ifade edecek olursak pırlantanın işlenmemiş haline elmas denir. Elmasın pırlantaya dönüşebilmesi için kesim ve şekillendirme yapılması gerekir.

Neden TekTaş Yüzük – Pırlanta Bu Kadar Önemli

Tektaş yüzük ile ilgili öncelikle benim görüşümü soracak olursanız tamamen gereksiz ve anlamsız bulduğunu ifade etmeliyim. Kişilerin sevgisini ifade etmek, evlilik teklif etmek ya da nişan, söz gibi merasimler de tek taş pırlanta yüzük alma konusunda kendisini zorunlu hissetmesinin de verili bir şey olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu hadi canım ben de eksik kalmayayım kıvamından.

Evlilik Teklifinde Neden Tektaş Yüzük Alınır?

Tektaş yüzüğün neden önemli olduğuna teamüller üzerinden bakacak olursak; aşkın ve sevginin nişanesi, göstergesi olarak kabul edilen tektaş pırlanta yüzüğü evlilik teklifi esnasında kadının sağ elinin yüzük parmağına takmak gereklidir. Tek aş ta ki evlenene kadar sağ el yüzük parmağında durur. Ne zaman ki çiftler evlenir o zaman tek aş yüzük sol el yüzük parmağına geçer. Bir kişinin evli yada evlenme arafesinde olduğunu da tek taş yüzüğünü nereye baktığına göre anlayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Gözeneklere son veren 5 doğal maske tarifi

TekTaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat edilmelidir?

Tektaş deyip geçmemek lazım öyle üç kuruşla alınan bir mücevher değil. Tabi durum böyle olunca da gidip bakkaldan ekmek alır gibi tektaş yüzük almamak gerekli. Bu nedenle aldığınız tektaş yüzüğün bazı özellikleri taşıyıp taşımadığına dikkat etmeli ve ona göre tercihte bulunmalısınız. Peki nedir bu özellikler?

Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli.
Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli.

4C olarak tanımlanan carat weight – karat ağırlığı, color grade – renk derecesi, clarity grade – netlik derecesi, cut grade – kesim derecesi tektaş yüzük alırken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerdir.

Pırlanta Yüzük Nasıl Seçilir?

Her pırlanta benzersizdir ve zamanın, mekanın ve değişimin bir mucizesidir. Ve her birinin değerini belirleyen belirli nitelikleri vardır.

Yirminci yüzyılın ortalarına kadar, elmasların değerlendirilebileceği üzerinde anlaşmaya varılmış bir standart yoktu. GIA, pırlantaları tanımlamak için ilk ve şimdi küresel olarak kabul edilen elmas derecelendirme standardını oluşturdu: Renk, Berraklık, Kesim ve Karat Ağırlığı. Bugün, 4Cs of Diamond Quality, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir elmasın kalitesini değerlendirmek için evrensel bir yöntemdir.

TekTaş Yüzük Modelleri – 2021

Tektaş yüzük modelleri aslında çok değişken değil hemen hemen her yıl bir önceki yılın benzerleri veya neredeyse tamamen aynısı olan tektaş yüzükler piyasada yer alıyor ve kuyumcuların tezgahlarını süslüyor. Biz yine de sizin için en beğenilen tektaş yüzük modellerini paylaşacağız.

Tektaş Yüzük Modelleri 2021 Pırlanta
Tektaş Yüzük Modelleri 2021 Pırlanta

 

Tektaş Yüzük Fiyatları – 2021 – Pırlanta

Tektaş yüzük seçerken tabi ki en çok dikkat etmemiz gereken şey ise fiyatı. Bu daha çok erkekleri ilgilendiren kısım. Hani şarkıda olduğu gibi tek taşımı kendim aldım diyen kadınları tenzih ediyorum. Ülkemizde yaşanan enflasyon ne yazık ki tektaş fiyatlarını da büyük oranda etkilemiş görünüyor. Tektaş yüzüğün fiyatını belirleyen ana unsur almış olduğunuz üründe bulunan elmasın büyüklüğü ve tabi ki sonrasında da işçilik. Tektaş üretiminde insan elinin temas ettiği tek yer elmasın kesilmesi aşamasıdır. Kesimi yapan kişinin ustalığı da elmasın parlaklığını belirler. Bu nedenle parlak bir elmas alıyorsanız bilin ki iyi bir ustanın ürünü. Bu nedenle biraz daha fazla para vereceksiniz.

Ayrıca Bakınız.  Müge Anlı ile Tatlı Sert Programına Neden Bu Kadar İlgi Duyuluyor

Tektaş yüzük fiyatları ülkemizin en önde gelen firmalarında kontrol ettiğinizde 1250TL’dan başlayan fiyatları görebilirsiniz. Üst limiti bu ürünlerin yok. Ne kadar paranız varsa o kadar büyük bir ürün alabilir ve bir o kadar para da ödeyebilirsiniz.

Tektaş Pırlanta Yüzüğün YapılışıCevap bırakın