Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Tahinin sağlığa faydaları nelerdir?

Magnezyum yönünden zengin olan tahin uzman kişilerın kış mevsiminde kahvaltılarda tüketilmesini önerdiği besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Gün boyu vücudun enerji oranını artıran tahin, bunun yanısıra yorgunluk stres gibi sağlık sorunlarının da yaşanmasını önüne geçer. Diyet yapmak isteyenler içinde tok tutan besinlerden biridir. Peki Tahinin sağlığa yararları nelerdir?

Tahin, susam tohumunun ezilmesi ile elde edilir. Kalsiyum kaynağı olan tahin genel olarak kahvaltılarda tüketilir. Tahin bazı ülkelerde farklı amaçlarla da tüketilmektedir. Misal verilecek olursa; Irak’ta susam yağı olarak tercih edilen tahin, Hindistan’da ceviz ile karıştırılıp çerez olarak yenilir. İsrail ve Japonya’da ise genel olarak sos olarak tüketilir. Ülkemizde ise genel olarak tahin, pekmez ile kahvaltılarda tüketilir. Tahin içerisinde kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve çinko gibi minerallerle beraber E vitamini de bulundurmaktadır. Bunların vücudumuza yararları ise saymakla bitmez. Yapılan incelemelerda modern çağda yükselen kronik yorgunluk gibi hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde olumlu yanıtlar verir. Kahvaltıda tüketilen bir kaşık tahin gün boyu vücudun enerjisini yükseltir. Tahin nasıl yapılır?Susamın kabukları çıkartılarak 200 derece de kavrulur. 3 saat aralıksız kavurulan susamlar aniden ezilerek tahin haline getirilir. Kahvaltı sırasında bal yahut pekmez ile karıştırılarak bitirildiğinde gün boyu vücuda enerji verir.

TAHİNİN SAĞLIĞA YARARLARI NELER?

Tahin içermiş olduğu omega 3 yağ asitleri aracılığıyla, kalpte iltihaplara bağlı olarak gelişen kardiovaskuler hastalıkları önüne geçer. Kolesterol seviyesini dengeler.

Tahin bağışıklık sistemini destekleyen demir, çinko, selenyum gibi minareler yönünden bir hayli zengindir. Bu sayede 5 yemek kaşığı tahin bitirildiğinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Tahinin içerisinde yer alan yüksek kalsiyum kemik gelişimine katkı sağlar. uzman kişiler özellikle gelişim çağındaki çocuklar, adet zamanında ve hamilelerin tüketmesini öneriyor. İçerdiği amino asit aracılığıyla kemikleri geliştirirken kasları kuvvetlendirir. Bazı spor eğitmenleri kas yapanlara da tahin tüketmelerin etkili olacağını vurguluyor.

Ayrıca Bakınız.  2021 mis c - misc Sendromu Nedir Belirtileri Tanı Kriterleri Tedavisi Bulaşıcı Mı

Vücutta biriken toksin ve bakteriler bir süre sonra zehirlenme oranını artırır. Tahin içerdiği birleşenler vücuttaki tüm toksinleri atmada bir hayli etkilidir. Günde 5 yemek kaşığı tahin, vücutta zehir birikmez idrar ve dışkı yolu ile atılır.

Beyin sağlığı için ek takviyelerin başında gelir. Hafızayı kuvvetlendirir. İçerdiği A ve B vitaminleri aracılığıyla beyindeki sinir hücrelerini güçlendirerek beynin bilgiyi tutan bölgesinin daha sıhhatli işlemesini sağlar.

– Tahin içerdiği demir maddesi aracılığıyla kandaki hemoglabin oranını artırarak anemi hastalığını önüne geçer.

Aynı zamanda tahin saçların hücre yapısını kuvvetlendirir ve cilde sürüldüğünde ışıltı sağlar.

TAHİNİN ZARARI VAR MIDIR?

İçerisinde yüksek oranda doymamış yağ asidi vardır. Bundan dolayı vücuttaki iltihap oranını artırır. Bu da kemiklerin ve kasların iltihaplanmasına neden olur. Gün içerisinde miktarınca tüketmek bundan dolayı fayda sağlar. Bunun yanısıra aşırı bitirildiğinde kilo alımına yol açar. Her besin gıdasında olduğu gibi tahinde de zehirlenme vakası bir hayli yüksektir.

SAHURDA YEMEK KAŞIĞI TAHİN TÜKETİRSEK NE OLUR?

İnsan vücudunun gün içinde ihtiyaç duyduğu maddelerden biri proteindir. İbrahim Saraçoğlu, et sevmeyen bireyleri de oluşan bu eksikliğin ciddi hastalıklara davetiye çıkardığını belirtiyor. Bundan dolayı Saraçoğlu, kahvaltılarda yüzyıllardır geleneksel olan tahinin tüketilmesini tavsiye eder. Düzenli olarak günde beş yemek kaşığı tahin tüketerek kemik ve kaslardaki ağrılar hafifletilir. Aynı zamanda Ramazan ayı boyuca da sahurlarda 3 yemek kaşığı tüketilmeli. Gün içinde vücudun enerjik kalmasını sağlar. Sinir hücreleri yenilenir. En mühim tesiri ise hafızayı güçlendirir ve kanserli hastalıklara zemin hazırlayan sorunları azaltır. Çikolata içerdiği maddeler sebebiyle şiddetli alerjiye neden olur. Bunun yanısıra kandaki şeker oranını ters etkiler. Lakin tahinin hiç bir alerjik durumu yoktur. Diyet yapanlar içinde hem kilo verip hem zinde kalmak istiyorlarsa salatalarına bir yemek kaşığı tahin dökerek ara öğün yapmaları tavsiye edilir.

Tahinin cinselliğe faydaları

Koska tahin faydaları

Aç karnına tahin yemek

Tahinin zararları

Tahin Canan Karatay

Yağı üstüne çıkmış tahin

Aç karnına tahin yemek mideye iyi gelirmi

Tahinin erkeklere faydası


Cevap bırakın