Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Telegram’daki tehlikelerden çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesini kullanıcılarına sunmasının sonrasında ortam oldukça gerildi. Pek çok kullanıcı, verilerinin diğer Sosyal paylaşım sitesi Facebook şirketleriyle paylaşılmasının kabul ettirildiği bu sözleşme sebebiyle WhatsApp’a karşı çıkarken bunun yanı sıra alternatif uygulama arayışlarına girişti.

Telegram, WhatsApp’a alternatif olarak öne çıkan en çok beğenilen uygulama oldu. Uzun bir süredir binlerce aktif üyenin kullandığı Telegram, olayların sonrasında inanılmaz bir popülerlik kazandı. Lakin Telegram, her ne kadar WhatsApp’a göre daha gizlilik dostu sayılsa da özellikle çocuklar için aynı derecede tehlikeli durumda. Peki, ebeveynler çocukları Telegram’daki tehlikelerden nasıl koruyabilir?

Gizli sohbetlere dikkat

Gizli sohbetler, Telegram’ı özel kılan detaylarından biri olma özelliğini taşır. Uçtan uca şifreleme aracılığıyla mesajların ele geçirilmesi ve verilerin muhafaza edilmesi sağlanıyor olsa da bu özellik çocuklar için sakıncalı olabilir. Gizli sohbetlerde mesajlar otomatik olarak ortadan kaldırılıyor ve konuşmanın hiçbir kanıtı kalmıyor. Yani çocuğunuz herhangi birisiyle bu özellik aracılığıyla sizin bilginiz haricinde herhangi bir konuyla ilgili konuşabiliyor olabilir. Ne Yazık Ki̇ bu hususta yapabileceğiniz şey çocuğunuzun bunu yapmasını engellemenin ötesine gidemiyor.

Kullanıcı ismi belirlemek önemli

Telegram’a ilk defa üye olurken kullanıcılara telefon numaraları, isimleri ve soy isimleri soruluyor. Çocuğunuzun bir kullanıcı adı belirlemesiyse ona büyük bir tehlike sunuyor olabilir. Zira tespit edilen kullanıcı adı Telegram’da kişi aramalarında aratıldığı takdirde hiç tanımadığınız bireyler dâhil herkes tarafından görülebiliyor ve herkes bu insana mesaj atabiliyor. Bu sebeple çocuğunuzun bir kullanıcı adı belirlemesine engel olmak en mantıklı seçenek olacaktır.

Uygunsuz içeriklere maruz kalabilir

Her platform ve uygulama gibi Telegram da amacı haricinde kullanılabiliyor. Telegram, kullanıcılara kendi içeriklerini oluşturma imkânı tanıyor. Bu stickerlar, botlar yahut kanallar şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Lakin bu içerikler arasında çocuğunuz için hiç de uygun olmayan içerikler bulunabiliyor. Bu hususta yapmanız gerekense çocuğunuzun Telegram’ını denetlemek olacaktır.

Ayrıca Bakınız.  Sleepy kime ait? Fabrikası nerede?

Taklit hesaplar sizin yerinize mesaj gönderebilir

İnternette olduğu gibi Telegram’da da bazı kullanıcılar, orijinal bireyler adına başka kullanıcılara mesaj gönderebiliyorlar. Bu durum kullanıcı adındaki benzerlik sebebiyle alıcı tarafından fark edilemeyebiliyor. Bu sebeple şüpheli bir durum yaşadığınızda çocuğunuz adına mesaj yollamaya çalışan kullanan kişiyi tespit ettikten sonra bu kullanan kişiyi Telegram üstünden “@NoToScam”e bildirebilirsiniz. Bu durum yalnızca çocuğunuz için değil, tüm kullanıcılar için geçerli.

Toplulukların yer aldığı her platform, çocuklar için bazı sorunlar teşkil edebiliyor. Telegram’ın da bunlardan pek bir farkı yok. Bu sebeple, çocuğunuzun kullandığı program ne olursa olsun, sizin gözetiminizde olması daha doğru olacaktır.Cevap bırakın