Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Balığın bayat olduğu nasıl anlaşılır? Bayat balık yersen ne olur?

İnsan sağlığına olan faydaları saymakla bitmez.. Ayrıca balık özellikle kış mevsiminde çok fazla tüketilmekte. Ülkemizde çok sevilen ve protein açısından zengin olan balıkta bazı işletmelerin hileye başvurduğu öne sürüldü. Balığın taze görünmesi için bazı gıda boyalarıyla boyandığı ve gözalıcı kalması için de karbonat-tuz içinde bekletildiği öne sürüldü. Peki Balığın sahte olduğu nasıl anlaşılır? Detaylar yazımızda:

Kış mevsiminin olmazsa olmazı besin değeri yüksek olan balık son zamanda piyasaya sahtesi sürülmeye başlandı. uzman kişiler mevsiminde tüketilen balığın vücudumuz için önemli olduğunu belirtirken balığın taze olup olmadığına dikkat etmek gerektiğini de belirtiyor. Ülkemizin her bölgesinde farklı yemekleri yapılan balığın özellikle denize kıyısı olan kentlerde balık içerikli yemekler çokça tüketiliyor. Zengin besin değeri sebebiyle haftada en az iki kez tüketilmesi önerilen balığın bazı işletmelerin maliyeti düşürmek ve daha fazla kar etmek maksadıyla hilelere başvurduğu belirtiliyor. Balığın taze görünmesi için bazı işletmelerde solungaçlarının gıda boyasıyla boyandığı, ağır çekmesi için büyük balığa ufak balık veya olta kurşunu yutturulduğu ve deri, göz gözalıcılığını yakalamak için karbonat-tuz ikilisi içinde bekletildiği iddia edildi.

Bazı balıkçılar bu hile dedikodularini kesin bir dille reddetse de bazıları ise rakamları az da olsa hileye başvuran bireylerin olduğunu sözlerine ekledi Balıkçılar, tüketicileri güvendiği yerlerden alışveriş yapmaları hakkında uyardı.

Ortalama 15 yıldır Adana’da balıkçılık yaptığını ve mesleğini çok sevdiğini dile getiren Ayşe Kılıç (40), tezgahına asla bayat balık sokmadığını sözlerine ekledi Bir balığın taze olup olmadığını anlamak için ilk aşamada solungacına ve derisine bakıldığını ifade eden Kılıç, “Balığın solungacı gözalıcı kırmızıysa tazedir. Lakin bu işe de hile karıştıranlar olduğunu duyuyoruz. Misal verilecek olursa, solungaçtaki rengi tutturmak için şırıngayla kırmızı boya enjekte edildiğini duymuştum. Balık ağır çeksin diye büyük balıklara ufak balıkları yutturanlar da varmış” dedi.

Ayrıca Bakınız.  Açıköğretim Sınavları İnternet Üzerinden Yapılacak

Balığın tazeliğinin deri ve göz gözalıcılığıyla da anlaşıldığını kaydeden Kılıç, taze balığı anlamanın püf noktasına değinerek, “Balık derisine elinizle bastırdığınızda balık çöküp geri düzelmiyorsa bayattır. Eğer elinizi çektiğinizde düzeliyorsa tazedir. Aynı zamanda 3’üncü günü geçen ve gözleri solmaya başlayan balığı karbonat ve tuzlu suya sokup şokladıktan sonra tekrar gözalıcı hale getirenler de varmış. İşin kısası bu bireylerin sayısı az olsa da var. İnsanlar ya balığı çok iyi bilecekler veya balıkçılarını çok iyi tanıyacaklar” diye konuştu.

Adana Balıkçılar Çarşısı’nda 45 yıldır balık tezgahı yer alan Selahattin Kaya ise balıkta hile dedikodularine kulak asılmaması gerektiğini ve Adana, Mersin, İskenderun gibi bölgelerde balığa asla hile karışmayacağını sözlerine ekledi Hileye başvuran az sayıda balıkçının İstanbul gibi büyük kentlerde olduğunu iddia eden Kaya, “Allah, insana helal lokma nasip etsin. Bizde boya moya olmaz. İstanbul’da olabilir. Buralarda böyle bir şey olamaz. Bu iş hassas bir iştir. Bir müşteriyi bir sefer kandırabilirsin. Daha sonra senin tezgahına uğramaz.Cevap bırakın