Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Batikon lekesi nasıl çıkar? iz bırakır mı?

Batikon, yaranın mikrop kapmadan temizlenmesi maksadıyla tercih edilen bir maddedir. Batikon leke bırakan bir ürün olduğu için akla ilk gelen maddelerden birisidir. İnatçı lekelere dönüşen batikon lekesi nasıl çıkar? Batikon lekesini temizlenin püf noktaları nelerdir? Detaylar haberimizde:

Herhangi bir yaralanma anında ya da bir kas zedelenmesi yaşadığınızda verilen Batikon ağrılarınızı dindirebilen antiseptik bir solüsyondur. İlkyardım sırasında en çok tercih edilen batikon yaraların temizlenmesinde bir hayli başarılı bir üründür. Oluşan herhangi yaralanmalara karşı enfeksiyonu önlemek içn tercih edilen batikoz bazı zaman dikkatli kullanılmadığında elbiselere dökülür ve leke oluşturur. Zorlu bir leke izne dönüşen batikonu çıkarmak için uygulamanız gereken birkaç yöntem bulunuyor. Batikon lekelerini çıkarmak için hangi yüzeye bulaştığına dikkat etmek gerekir. Batikon sahip olduğu turuncumsu renk ve kokusu ile çok zorlu bir leke kaynağıdır. Batikon sürüldüğü bölgeye hızla yayılır. Durum böyle olunca da lekeden korunmak zorlaşır. Peki batikon lekesi nasıl temizlenir, batikon lekesini çıkarmanın püf noktaları nelerdir. İşte cevaplar:

BATİKON LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Batikon lekesinin en kötü yanı bekledikçe daha zorlaşması ve kötü hal almasıdır. Bundan dolayı bu lekeye anında müdahale etmek gerekir.

Malzemeler:

Ilık Su

Şeker

Temiz bir bez

Hazırlanışı:

Batikon lekesini sökmek için suyun ılık olması gerekir.

Ilık su hazırladıktan sonra içine bir miktar şeker koyun ve karıştırın.

Karıştırdıktan sonra ise şekerli ılık suyu bir temiz bir bez yardımıyla batikon lekesinin üzerine uygulayın. Böylece batikon lekesi fazla yayılmadan toplanmaya başlayacaktır. Batikon lekesini güzelce ovup daha sonra durulayın.

KOLTUKTAN BATİKON LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Malzemeler:

Alkol

Temiz bir bez

Evvellikli olarak alkole temiz bezi batırın ve koltuğunuzu silmeye başlayın. Bu sayede batikon lekesi süratli biçimde çıkar ve kolayca temizlenir. Bu uygulama sonrasında lekeli bölgenin duru su ile temizlenmesi gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Brokoli nasıl haşlanır? Brokoli haşlama süresi

DERİDEN LEKELER NASIL ÇIKAR?

Derinin herhangi bir bölgesinde batikon lekesi yaşandıği zaman hemen limon keserek deri üzerine uygulayın.

Leke derinin üstünden çıkıncaya kadar limon ile ovmaya devam etmek gerekir.

Lekenin çıkması hakkında zorlanma mevcutsa limon ile ovduktan sonra bir süre lekelerin üstünde limonu bekletmeniz gerekir.

Daha sonra ılık su yardımı ile temizleme işlemi yapılır ve lekeler çıkar.Cevap bırakın