Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kulak deldirme nedir? Acıtır mı?

Kulak kıkırdak deldirme, en yaygın piercing işlemlerinden biridir. Günümüzde çok yaygın olan kulak deldirme daha çocukken bazı zaman bebekken bile kız çocuklarına yapılıyor. Kulak deldireceklerin genel olarak arattığı soru acır mı ve ağrı yapar mı oluyor. Bugünkü makalemizde Kulak deldirme nasıl yapılır, acıtır mı? Kulak deldirme ağrısına hangi kremler sürülür? sorularının cevabını veriyoruz.

Kulak deldirme küpe takmak amacı ile kulak memesinin delinmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında kulak memesi olarak tanımlanan doku bir hayli yumuşaktır ve kolay bir biçimde delinebilmektedir. Kulak deldirme işlemi tarih süresince farklı teknikler ile uygulanmıştır. Son yıllara kadar özellikle kırsal kesimlerde iğne ile kulak delme işlemi pek çok problemi de yanında getirmektedir ve bundan dolayı klinik ortamında kulak anatomisini bilen doktorların kulak delme işlemini gerçekleştirmesi çok daha sağlıklı ve güvenilirdir. Klinik ve hastane ortamında kulak deldirme işlemi günümüzde çok daha sağlıklıdır. Aynı zamanda özellikle ev ortamında veya değişik aksesuar satan mağazalarda uygulanan kulak deldirme işlemi birtakım risk etkenleri barındırmaktadır. Bu riskler aşağıdaki biçimde özetlenebilmektedir;

Enfeksiyon
Kanama
Alerjik reaksiyonlar
Sinirlere yaplan müdahale
Kulak memesinde sarkma ve biçim bozuklukları

KULAK DELDİRME DAHA SONRA OLUŞAN KELOİD NEDİR?

KULAK DELDİRMEYE UYGUN YERLER:

KULAK LOBU:Kulak lobu, kulağın en etli alanını oluşturduğundan burada acı hissi hafifve kısa sürelidir. Deldirme işleminden sonra bir müddet dikkat edildiği takdirde kulağınıza istediğiniz küpeleri takabilirsiniz.

2. KULAK LOBU: Kulağınızın alt kısmından yukarı doğru olan alanı deldirme işlemidir. Burada kulak yapınızın önemi büyüktür. Kıkırdağa yakın olmasına karşın etli bir kısımsa acı hissini duymayabilirsiniz.

3.KULAK LOBU: Bu alan kıkırdağa yakın olduğundan dolayı acı hissetmenize neden olabilir. Lakin düzenli bakım ve dikkatle kısa zamanda iyileşerek kullanıma hazır hale gelebilir.

Ayrıca Bakınız.  Fındık - Fıstık ezmesi kilo aldırır mı?

SARMAL: Sarmal yani kulağın kıkırdaklı bölgesine oluşturan yere verilen addır. Kıkırdak yapısından dolayı bu alanı deldirme işlemi yaparken piercing yöntemi kullanılır. Deldirme işlemi yaparken biraz daha zorlayıcı olduğundan kulakta acıya neden olabilir.

ÜÇLÜ SARMAL: Kıkırdak ve etli alanın ortasının delinme işlemidir. İşlem sırasında ağrı duyulabilir.

TRAGUS: İç kıkırdağı oluşturan bölgedir. Kıkırdakta en hafif acı duygusu yaratan bölgedir.

KALE: Kulağın dış kısmında dikine yapılan bir uygulamadır. Bu alan yine kıkırdak olduğundan piercing iğnesi ile işlem tamamlanır ve yine kıkırdak olduğundan acı hissi de daha yüksek olabilir.

İÇ CONCH: Görsel anlamda güzel dursa da bu bölgede kıkırdaktan oluştuğundan acı hissi verebilir. Kıkırdağın delinmesi sırasında kulağa verilen basınç acı hissinin artışına neden olur.

PEKİ KULAK KIKIRDAK DELDİRME AĞRISI NASIL GEÇER?

Kıkırdak delme işlemlerinin iyileşme süreci etli alanlara göre daha uzundur. Burada doku kendini zamanla iyileştirme çabasına girer. İçeriden ve dışarıdan gerçekleşen kalitelileşme sürecinde kulağınız dışarıdan bakıldığında iyileşmiş gözükse de iç katmanlar hala iyileşmemiş ve ağrılı olabilir. Bunun yanı sıra bazı bireylerde enfeksiyon ve reaksiyonlarla karşılaşmak mümkündür. Bundan Dolayı piercing işleminden sonra ellerinizle bakteri götürme ihtimaline karşı dokunmaktan kaçınılmalıdır. Kulağınızdaki veya vücudundaki herhangi bir piercing sahipseniz eğip bükmekten kaçınmalı ve elbise giyinirken cildin yırtılmasına riskine karşı dikkatli olmak gerekir. Eğer yara ve kabuklanma oluşuyorsa iyileşmenin normal bir parçası olduğunu unutmayın. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde deldirme işleminin verdiği acı hissi kendiliğinden kaybolacaktır.

KULAK DELDİRME SONRA HANGİ KREM KULLANILIR?

Kulağınızı deldirdikten sonra antibiyotik veya ispirto içeren kremler faydalanabilirsiniz. Delinen alanların bununla birlikte enfeksiyon kapma riski de ortadan kalkacaktır. Kremi bir pamuk yardımı ile kulağınıza nazikçe sürmeniz gerekir. Krem uyguladığınızda iyileşme hızını da iki katına çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Mamayla büyüyen bebeklere su verilir mi?

Eczanede kulak Deldirme fiyatı 2020,

Kulak deldirme acır mı,

Bebeklerde kulak deldirme nerede yapılır,

Kulak Nasıl Delinir evde,

Eczanede kulak Deldirme yasak,

Kulak nerede deldirilir,

Kulak Deldirme yerleri,

Bebeklerde kulak deldirme video,Cevap bırakın