Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bebek emzirdikten sonra nasıl yatırılmalı? Bebek yatırma yöntemleri

Ani bebek ölümlerinin en sık yaşandıği yeni doğan döneminde bebekler için en sıhhatli uyku pozisyonu şeklini sizler için inceledik! Yeni doğan bebekler nasıl yatırılmalı, Yeni doğan bebekleri yüz üstü yatırmak zararlı mı? Yeni doğan bebekler için en riski yatış şekli hangisi? Bebek yatırma metodları:

Doğumdan bu yana ki ilk 28 günlük yeni doğan döneminde bebeklerin rahat ve güvenilir bir uyku uyuması için birçok uyku pozisyonu vardır. Her bebeğin rahat ettiği uyku pozisyonu farklı olsa da güvenilir bir biçimde uyumaları rahat yatmalarından çok daha mühimdir. Böyle dememizin sebebi ise doğum daha sonraki ilk aylarda en sık yaşanan bebek ölümlerinin uykuda gerçekleşmesinden dolayıdır. Bu nedenle özellikle de ilk defa anne olacak bir kadının bilinçli olması bir hayli önem taşımaktadır. İlk 1 yaşa kadar tavsiye edilmeyen yastık kullanımının haricinde annelerin bebeklerini hangi pozisyonda yatırmaları gerektiği kafa karışıklığına neden olabiliyor. Kimileri bebeğinin yüz üstü yatmasından daha keyif aldığını öne sürerken kimileri yan ya da sırt üstü yatırmanın daha doğru olabileceğini söylüyor. Peki bebekler için en doğru uyku şekli hangisi? Yeni doğan bebekleri yatırırken önemle üstünde durulması gereken hususlar neler? İşte yeni doğan uykusunda bilinmesi gereken mühim ayrıntılar…

YENİ DOĞAN BEBEK NASIL YATIRILMALI? BEBEKLERDE UYKU POZİSYONLARI

Yeni doğan bebekleri yatağa ya da ana kucağına yatıracağınız zaman doğru yatırma şeklini tercih etmeniz mühimdir. Aksi takdirde bebeğinizin nefessiz kalmasına, yemek yedikten sonra yatırdığınız zaman kusmasına, hala gelişimini tamamlamayan omurgalarda bazı problemler çıkmasına neden olabilir.

Bebekleri yüz üstü yatırma, yana yatırma ve sırt üstü yatırma biçimlerinden hangisinin daha güvenilir, hangisinin de daha riskli olduğuna gelin sıra sıra bakalım…

BEBEKLER İÇİN EN SIHHATLİ YATMA ŞEKLİ HANGİSİ?

Ayrıca Bakınız.  Bebek arabası puseti kaç aya kadar kullanılır?

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE YANA YATIRMA:

Yeni doğan bebekler için en sıhhatli ve güvenilir bir uyku pozisyonu olan yana yatma da ilk zamanlarda bebeğin sırtına havlu konularak yana yatırma ya da hazır olarak satılan yan yatma ürününden yardım alarak bebeğinizi yana sabitleyebilirsiniz. Bebeğinizi yana yatırdığınız takdirde solunum problemleri yaşanmayacak ve kolik sıkıntısının önüne geçilmiş olacaktır. Bunun yanısıra reflü problemi de görülmeyecektir.

Lakin bu esnada dikkat etmeniz gereken mühim nokta: devamlı bebeğinizi aynı tarafa yatırmamak olacaktır. Böyle yaparsanız kafa şeklinde birtakım bozulmalara neden olabilir ya da saçlarında yer yer dökülme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir uykusunda sağ tarafına yatırdıysanız diğer uykusunda sol tarafına döndürüp yatırın.

YENİ DOĞAN BEBEKLER YÜZ ÜSTÜ YATIRILMALI MI? BEBEKLERİ YÜZ ÜSTÜ YATIRMAK ZARARLI MI?

Yeni doğan bebekleri sırt üstü pozisyonda en sık yatarken gördüğümüz vakit emzirme daha sonra kucağa yatırılarak gaz çıkartılma sırasıdır. Karnı doyan bebeğe beslenme daha sonra hemen yapılan uygulama gaz çıkarma masajıdır. Bu esnada bebek yüz üstü yatarken çevresini fark etmeye başlar. Vücudunu dik tutmayı yüz üstü yattığı zamanlarda keşfeder. Lakin uyku anında yüz üstü yatırma işlemi nefessiz kalması yönünden risklidir.

YENİ DOĞAN BEBEKLER NE ZAMAN SIRT ÜSTÜ YATIRILMALI? BEBEKLERDE SIRT ÜSTÜ YATIRMA ŞEKLİ

Başta ellerini ve ayaklarını olmak üzere vücudunu en güzel keşfedebileceği yatış pozisyonu sırt üstüdür. El ve ayaklarını fark eden minikler ağızlarına getirerek bunu bir oyun haline getirirken yapılan bazı çalışmalarda bebekler için en sıhhatli ve güvenilir yatış şeklinin sırt üstü olduğunu ortaya koymaktadır.

Eğer bebek salya akıtma, kusma eğilimindeyse; uyurken yan durmasını sağlamalısınız.

BEBEKLERDE KUSMUK BOĞULMASINA KARŞI NE YAPILMALI?

Çocuk Hastalığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Ceylan, kusan çocukların nasıl yatırılması gerektiği hakkında ebeveynlere bazı bilgiler verdi…

Ayrıca Bakınız.  Yulaf yemenin cilde faydaları

Yeni doğan bebekler ilk aylarda, kendi kusmuklarını dışarı çıkaramadıklarından dolayı boğulma tehlikesiyle karşılaşabilirler. Lakin bu tehlike 3. aydan sonra azalır. uzman kişiler ilk aylardaki bu tehlikeyi en aza indirmek için bebeklerin yan yatırılmasını öneriyor. Lakin bebekler yüz üstü yatırılmasalar dahi, yan yatırıldıkları zaman kendi kendilerine dönüp yüz üstü yatabilirler.Cevap bırakın