Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bilge Kişi Kimdir? Bilgeliği Arayan Kişi ile Bilge Kişi Arasındaki Fark Nedir? 2022

Bilge Kişi Kimdir? Bilgeliği Arayan Kişi ile Bilge Kişi Arasındaki Fark Nedir?

Bilmek dünyanın en güzel duygularından olsa gerek. Doğal olarak herkesin her şeyi bilme ihtimali de yoktur. Bu nedenle sürekli bir arayış ve öğrenme çabası içerisindedir. Öğrenmeleri için farklı kaynaklardan yararlanırlar. Bu bir kitap, internet vb. olabilecekken aynı zamanda birisinin tecrübesi ve bildikleri de olabilir. Günümüzde danışma kültürü de çok gelişmiştir. Birçok nedenden dolayı kişiler bildiklerine inandıkları kendilerine göre bilge kişi olan insanlara danışır, görüş alır ve onun önerileri doğrultusunda geleceklerine yön verir kararlar alır.

Peki bilge kişi kimdir ve hangi özelliklere sahiptir?Bir kişiyle karşılaştığınızda onun bilge birisi olduğuna nasıl karar verirsiniz? gelin hep birlikte bakalım. Tabi şu hatırlatmayı da yapmayı unutmadan. Her kim olursa olsun sizinle görüşlerini paylaşan kişinin söylediklerini sorgulamadan kabul etmeyiniz. Aklınızı kullanmak ve başkasına aklınızı emenat etmemek çok önemlidir.

Bilge Kişi Kimdir ve Özellikleri Nelerdir?

Bilge Kişi Kimdir ve Özellikleri Nelerdir
Bilge Kişi Kimdir ve Özellikleri Nelerdir

1. Bilge Kişi Kendilerini Eğit.

Bilge kişinin en önemli özelliklerinden ilki gereksinimlerini bilir. Bu kişisel ve akademik gelişim sürecini kapsamaktadır. Gelecekte bilge bir kişi olmak istiyorsanız kendinizi eğitmelisiniz. Bununla birlikte bilge insanlar bütçeleme, emeklilik hesapları, ipotek ve hayat sigortası hakkında bilgiler de dahil olmak üzere kişisel finansın temellerini öğrenirler ve bilirler. Finansmanınızla ilgili tüm unsurları derinlemesine anlamadan para konusunda sağlam kararlar veremezsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Bir şey nasıl yazılır? TDK'ya göre yazılışı

2. Bilge Kişiler Disiplinlidir.

Bilge insanlar kendi kendini kontrol eder. Öz disiplini yüksek olan bu kişiler karar alabilir ve aldıkları kararın uygulanması konusunda gerekli olan her neyse yerine getirmek adına disipli bir şekilde hareket edebilir. Bu disiplin tüm yaşantısını kapsar. Gündelik rutinleriyle birlikte karşılaştıkları farklı durumlar karşısında da disiplinlerinden taviz vermez ve hedefe giden yolda ilerlerler.

3. Hatalarını Kabul Ederler ve Onlardan Öğrenirler.

İnsanlar hatalarından ders alırlar çünkü sonuçlarına katlanmak zorundadırlar. Öğrenmenin belki de en etkili yöntemi kişinin kendi tecrübeleridir. Ne yazık ki bu tecrübelerin bedeli çoğu zaman ağır olsa da öğrenmenin kalıcılığı ve hatanın tekrar edilmemesi açısından önemlidir. Bu nedenle hatalarınızı kabul ederek başlayın ve sonra bu hataları öğrenme fırsatları olarak kullanın. Bu yaklaşım sizi ve ruhunuzu geliştirecektir.

4. Sabırlıdırlar

Sabır bir erdemdir ve kişisel gelişim söz konusu olduğunda değerlidir. Bilge bir kişi, yarınlara giden yolda karşılaştıkları zorluklar karşısında sabırlıdır ve engelleri aşmak için sabırla hareket eder. Vazgeçmezler ve inandıkları değerler için sabaat ederek ellerinden geleni yaparlar. Sabır gösterdiğinizde, kendinize doğru bir şekilde bilgi toplama ve tüm seçeneklerinizi tartma şansı verirsiniz.

5. Alçakgönüllülükle Talimat Alıyorlar.

Bilge kişinin belki de en önemli özelliklerinden birisi de her şeyi bilmediklerini kabul etmiş olmalarıdır. Bu tutum onları daha da geliştirir, öğrenmelerini sonsuz bir şekilde ilerletir. Herkesten bir şeyler öğrenebileceğine inanır. Karşısındaki kişiyi sükunetle ve sabırla dinler.  Diğer insanların kendilerinden daha nitelikli ve daha bilgili olduklarını yada olabileceğini kabul ederler. Başkalarının görüşlerine ve bilgisine değer vererek, bilge bir kişi değerli bilgileri edinme ve saklama olanağına açılır. Bilge insanlar ve başkalarının katkısını memnuniyetle karşılarlar.

6. Reddedilme ve Başarısızlıkla Başa Çıkabilirler.

Bilge bir kişi, kendisine sunulan teklifleri değerlendirir ve uygun olmayan veya kendisini yeterli olarak görmediği herhangi bir teklifi rahatlıkla reddedebilirler. Bu çalıştıkları işte terfi talebi de olabilir. Bu durum onları endişelendirmez tam tersi yarınlar için daha sağlam bir zeminin oluşmasına katkı sunabilirler. Bununla birlikte hata yapabileceklerine ilişkin önkabulleri yüksektir. Bilge bir kişi, başarısızlık konusunda endişelenmeden iş fikirleri üzerinde harekete geçer. Eğer Başarısız olma riskini göze almazsan, hiç önemli başarılar elde edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Ecmel ne demek? Ecmel isminin anlamı nedir?

7. Sadece Kendilerini Kontrol Edebileceklerini Biliyorlar.

Bilge insanlar başkalarının ne düşündüğü veya başkalarının ne yaptığı hakkında endişelenmezler. Sadece kendilerini kontrol edebileceklerini ve başkalarının ne düşündüğünün önemli olmadığını bilirler. Bu tutum karşının görüşüne saygı duymamak anlamına gelmez. Herkese değer veren bir bakış açısına sahip olan bilge kişi hayatına olumsuz etki edebilecek düşünceleri de dışarıda bırakma konusunda çok yeteneklidir.

8. Onlar Bilgelikle yönlendirilirler.

Bilgelik zenginlikten daha iyidir. Zenginlik önemli, ama aile, arkadaşlar ve sağlık öncelikli değildir. Para, kişinin hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak kullanılmalı, ancak nihai hedef olmamalıdır.

9. Önceliklerini Biliyorlar.

Bilge insanlar önceliklerini belirleme ve bir sıraya koyma konusunda çok yeteneklidir. Kendileri için ilk şeyleri ilk ve son şeyleri en son koyarlar. Aileleri onlar için en önemlidir. Hayatlarında aileleri için ayırdıkları zamanı tüm diğer durumlardan öne çekerler. Ailelerini hobilerden veya boş zamanlardan önce koyarlar. Bilge insanlar hayatlarını düzene sokarlar ve dikkatlerini nereye yönlendirmeleri gerektiğini bilirler.

10. Bilge Kişiler Güvenilirdir

Bilge bir kişi başkalarına kendisine davranılmasını istedikleri gibi davranır. Bu durum bilge kişiye insanların güven duymasını sağlar. İnsanlar bilge kişiye gittiklerinde kendisi için en iyiyi üretme çabası içerisinde, sorunlarına çözüm üretme çabası içerisinde olacağını bilir. Bir başka ifadeyle bilge kişinin kendisine yardım edeceğini, ona zarar vermeyeceğini bilirler. Bilge kişi, sağlam bir tavsiyeye ihtiyacımız olduğunda her zaman gittiğimiz kişidir. Bilge insanlar, ihtiyaç zamanlarında kime yöneldiğimiz ve kime güvendiğimizdir.

11. Bilge Kişiler Risk Alabilenlerdir

Bazı riskler olmadan, sınırlı başarı şansı vardır. Bilge insanlar, kendilerini tehlikeye atmadan veya başkalarına zarar vermeden hedeflerini desteklemek için risk alırlar. Özellikle girişimcilik başarısı ile ilgili en güzel hikayeler, birinin risk almasıyla başladı.

Ayrıca Bakınız.  Pürmüz nedir? Nasıl kullanılır?

12. İlişkilerinden En iyi şekilde Yararlanırlar.

Bilge insanlar ilişkilerin gücünü anlar ve saygı duyarlar. Başarılı arkadaşlardan ve aile üyelerinden tavsiye istemekten çekinmezler ve başarılarını başkalarıyla paylaşırlar. Bilge insanlar öğrenmeye ve bunlara arttırmaya devam ederler ve bunun geliştirdikleri ilişkilerden önemli ölçüde etkilendiğini bilirler.

13. İmkanlarının Ötesinde Yaşamazlar.

Bilge insanlar faturalarını zamanında öderler ve sadece karşılayabilecekleri şeyleri satın alırlar. İhtiyaç duymadıkları eşyalara para harcamak için baskı hissetmezler.

15. Parayı Çarçur etmezler.

Bilge insanlar ellerinde bulunan paradan tasarruf etmeleri veya yatırım yapmaları gerektiğini bilirler. Bilge kişiler ellerinde bulunan parayı mümkün olan en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırlar. Özellikle yatırıma dönüştürme konusunda yetkin ve araştırmacıdırlar.

Bilgeliği Arayan Kişi ile Bilge Kişi Arasındaki Fark Nedir
Bilgeliği Arayan Kişi ile Bilge Kişi Arasındaki Fark Nedir

Bilgeliği Arayan Kişi ile Bilge Kişi Arasındaki Fark Nedir?

Bilge olan kişi ile bilgeliği arayan kişi arasındaki fark: anlamak için biraz felsefik boyuttan bakmak gereklidir. Bilge kişinin özelliklerini yukarıda paylaşmıştık. Bilge kişi bu özelliklere sahip olmalıdır. Aynı zamanda bilge kişinin en önemli özelliği bilginin peşindedir hiç durmayan bir arayıştır hala hiçbir şey bilmediğini düşünür. Bilgeliği arayan kişi ise kendini bilgiye sahip olacağını sanır fakat bilgi sahip olunacak birşeye değildir. Çünkü her yeni an yeni birşey öğrenmek veya öğrendiğimizin yanlış olduğunu anlamak mümkündür.

Kısaca bilge olan kişi bilginin peşindeyken, bilgeliği arayan kişi bilgelik peşindedir. Ama herşeyi bilen insan yoktur. Bilgisinin yetersiz olduğunu düşünerek sürekli yeni bilgiler aramaya çalışan bilge insanlar vardır.

Bilge Kişi İngilizcesi Nedir?

bilge kişi : wise

 

Bilgelik hakkında detaylı bilgi için https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Bilge adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla Bilgelik için Aplikasyonumuzu indirebilirsiniz. İndirmek için simgeye tıklayınız.Cevap bırakın