Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bir şey nasıl yazılır? TDK’ya göre yazılışı

Cümle kurarken en çok kullandığımız sözcüklerden biri olan bir şey kelimesi yazarken çok karıştırılan sözcüklerin başında geliyor. TDK tarafından paylaşılan sözcükler içerisinde bulunan bir şey kelimesinin birleşik mi yoksa ayrı mı yazıldığı konusunu örneklerle açıklıyor. Peki, bir şey nasıl yazılır? İşte Türk Dil Kurumu’na göre bir şey kelimesinin yazımını sizlerle paylaşıyoruz.

Günümüzde çok yaygın tercih edilen kavram ve kelime gruplarından birisi bir şey kelimesidir. Ama yazı yazarken, ileti yazarken en çok yazım hatası yapılan sözcüklerden biridir. Bir şey kelimesinin birleşik mi; yoksa ayrı mı yazılacağı hususu da, önem arz ediyor. Bir şey nasıl yazılır sorusunun yanıtını; özellikle de talebeler başta olmak üzere, birçok kişi düşünüyor. TDK bir şey yazımı ile alakalı birleşik ve ayrı yazımı hakkında yapılan yanlışlar genel olarak karıştırılsa da doğru yazımı aslını söylemek gerekirse bir hayli basit. Peki bir şey nasıl yazılır? İşte bir şey kelimesinin yazılışı ile alakalı tüm bilgiler…

BİR ŞEY TDK YAZIMI?

Türk Dil Kurumu’na göre bu kelimenin doğru yazılışı ayrı biçimde kullanımı. Yani “bir şey” şeklinde yazan bireyler kelimeyi doğru kullanırken “birşey” yazan bireyler hatalı kullanım yapmış oluyor.

BİR ŞEY YAZILIŞI EMSALLERİ

TDK’nın resmi internet adresinde yer alan bilgilere göre doğru yazılışa verilebilecek bazı örnekler şöyle;

– bir şey (yahut şeyler) olmak

– bir şey anlamamak

– bir şeye benzememek

– bir şeyler, bir şeyler

– bir şey sanmak

– bir şey söylemek

– bir şey yapmak

Sonuç itibariyle bir şey kelimesi ayrı yazılır. Eğer birleşik biçimde yazılırsa yanlış yazılmış olur.

Bir şey nasıl YAZILIR TDK

Her şey nasıl YAZILIR?

Bir nasıl YAZILIR?

Bir şeyler NASIL YAZILIR?

Hiçbirşey NASIL YAZILIR?

Herhangi bir şey nasıl yazılır?

Bir yer nasıl YAZILIR?

Pek bir şey nasıl yazılır?
Ayrıca Bakınız.  Koşu ayakkabısı nasıl seçilir?


Cevap bırakın