Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Cilt neden solgun görünür? Solgun cilt nasıl canlandırılır?

Cildiniz farklı zamanlarda bazı nedenlerden dolayı solgun, cansız ve bakımsız görünebilir. Bu durum hem gündelik yaşamınızı hem de özel günlerinizi etkiyecektir. Evde yapacağınız birkaç yöntem ile solgun, cansız ve bakımsız görünen cildinizi: gözalıcı, sıhhatli ve bakımlı duruma sokabilirsiniz. Peki cilt neden solgun görünür? Solgun cildi canlandıran öneriler neler? Suallerın cevabı yalnızca yasemin.com’da!

Solgun, cansız ve mat cilt, cildin üst katmanındaki ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi sürecine verilen addır. Genel olarak stres, yoğun tempo, aşırı makyaj sonrası oluşan bu durum farklı nedenlerden dolayı da oluşabilir. Bu nedenlerden bazıları da değişen hava koşulları, sert rüzgarlar, yaşa bağlı olarak gelen solgunluk, demir ve A vitamini eksikliği, deride kolajen ve elastik liflerin donanımıni kaybetmesi gibi durumlarda da cilt solgun, mat aynı zamanda cansız bir hal alabilir. Cildinizde oluşan problem zamanla göz altı morluklarının artmasıyla bile sonuçlanabilir. Lakin sizleri bu durumdan kurtaracak hem de cildinizi olduğundan daha sıhhatli görünmesine yol gösterecek önerileri bir araya getirdik. Uykusuz, yoğun iş tempolu ya da cildinizi yorgun hissettiğiniz anlarda yapabileceğiniz önerileri haberimizin özelliklerinde bulabilirsiniz.

LİMON SUYU

Limon suyu cilde gözalıcılık kazandırmak için tamamen doğal ve bir hayli etkili bir metodtur. Limon, bol miktarda C vitamini içermesiyle bilinir. C vitamini, cildin melanin salgısını düzenleme hakkında çok etkilidir. Cilde tamamen doğal rengini veren madde melanindir. Bunun yanısıra, limon suyunda yer alan sitrik asit, hücre yenilenmesine yararlı olur. Limonu bir dilim kesin ve doğrudan yüzünüze yahut vücudunuzun iyileştirmek istediğiniz başka bir noktasına sürün. Ya da bir parça pamuğu limon suyuyla ıslatarak cildinize uygulayabilirsiniz.

SOĞAN

Soğan sütü yıl boyu sıhhatli bir cilde sahip olmanızı sağlayacak harika bir üründür. Soğan sütü istenmeyen sivilce izlerini, lekeleri ve kırışıkları gidermek için yalnızca harici olarak uygulanmalıdır. Bir adet kırmızı soğanı mutfak robotunda püre haline getirin ve bir parça pamuğu yaşanan süte batırın. Bu sütü doğrudan kırışıklıkların ya da lekelerin üzerine uygulayın. 10 dakika süresince beklemede bırakın ve soğuk suyla durulayın. Uyguladığınız bölge tahriş olmuşsa yanma hissi duyabilirsiniz. Bu durumda cildinizin soğan sütüyle temasını kesmelisiniz.

Ayrıca Bakınız.  Kuran'a göre bebek ne kadar emzirilmeli

SÜT

Sütteki laktik asitte banyo yapmak ölü hücrelerden kurtulmaya yardım ederek daha temiz ve yumuşak bir cildin ortaya çıkmasını sağlar. Laktik asit aynı zamanda gözalıcılık katma donanımıne sahiptir. Bu nedenle düzenli kullanıldığında lekelerin azalmasına ve cildin daha sıhhatli bir renk kazanmasına yardım eder. Ilık süte batırdığınız bir pamuğu kullanarak kendi “yüz maskenizi” yapın.

SALATALIK

Genel olarak, cilt bakımı sırasında gözlerin üzerine dilimlenmiş salatalık koyulur. Salatalığın barındırdığı yoğun nem, yorgun göz kapaklarını dinlendirmeye ve rahatlatmaya yarar. Salatalık, aynı zamanda E vitamini ve tamamen doğal yağlar yönünden de zengindir. Bu da onu cildi gözalıcılaştırmak için kullanabileceğimiz ürünlerden birisi yapar. Salatalık cildinize güzellik ve ışıltı katacaktır. Bunun yanısıra, cildinizi yumuşatır ve lekelerle kırışıklıkları yok eder. Tek yapmanız gereken bir adet salatalığı soymak, çekirdeklerini çıkarmak ve macun kıvamına gelene kadar mutfak robotundan geçirmektir. Bu macunu 20 dakika süresince cildinizde bekletip durulayın. Sonuçları hemen hemen anında fark edeceksiniz.Cevap bırakın