Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Dil rengi ve hastalıklar nelerdir?

uzman kişiler dil renginin ve şeklinin değişik hastalıkların habercisi olduğunu söylüyor. Aynı zamanda dil renginin ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek hastalıkları da evvelden bildirdiğine dair ikazlarda bulunuyor. Peki siz dilinizi çıkarıp ne renk olduğuna baktınız mı? Bunu ara ara yapmakta yarar var. Olabilecek hastalıklara karşı önlem niteliği taşıyan bu basit hareket sıhhatimiz yönünden önem taşıyor. Peki dil rengi hangi hastalıkların habercisidir? Konuyla ilgili araştırılanleri Prof. Dr Ali Cımbız’dan öğrendik.

Dilinizin rengi sarıysa dikkat!

Dilin rengi eğer koyu kırmızıysa iltihabın çok fazla olduğu olduğunu ifade etmektedir. Dilin üstünde sarı bir tabaka varsa vücutta uzun süreli iltihabın olduğunu göz önüne sermektedir. Eğer böyle bir problemle karşı karşıya kaldıysanız doktorunuza görünmenizde yarar vardır. Böyle bir durumda acil olarak doktora görünmekte yarar vardır. Çünkü vücut böyle bir durumda kendi kendini tedavi edemez.

Dil altındaki damarların belirgin olması böbrek problemlerine işaret ediyor

Dilin ortasının sarı, beyaz olması mide ve dalak ile ilgili fikirler verir.
Dil ortasındaki renkli lekeler ile beraber dilin yanlarında gördüğünüz diş izleri ve çatlaklar karaciğer ve safra kesesiyle ilgili problem olduğunu gösterir. Dili yukarı kaldırıp altındaki damarlar çok belirgin ise mesane ve böbrek sorunlarının ön planda olduğunu gösteriyor.

Dil rengi iç organlarla ilgili bilgi veriyor

Dile bakarak birçok hastalığın ön safhası hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Dilimiz sıhhatimizın habercisi durumdadır. Aslını söylemek gerekirse bakarsanız dil, tüm iç organların aynasıdır. Eğer dilinizin kenarında diş izi varsa karaciğer ve safra kesenizde sorun vardır. Bu ciddi bir karaciğer ve safra kesesi hastası olduğunuzu göstermiyor; ama ilerde bunun olacağını ve uzun bir süredir böyle bir problem yaşadığınızı gösterir. Böyle bir problem varsa dilinizde, et, daha az ilaç, daha fazla sebze tüketmeniz gerekiyor.

Ayrıca Bakınız.  Zatürre (pnömoni) nedir? Belirtileri nelerdir?

Dilin rengi soluksa kansızlık belirtisi

Diliniz soluk renkli ise pembeliği kaybolmuşsa bu sizin kansız olduğunuzu gösterir. Kan yapıcı yiyecekler tüketmeli, kafeini azaltmanız gerekir.
Özellikle dilin ucunda oluşan değişiklikler kalp ve akciğer ile ilgili problemleri gösterir.

Dil rengi hastalıklar için ön teşhis oluyor

Dilin rengi hastalıkların ön teşhisidir. Yani size gelecekte ortaya çıkacak hastalığı evvelden bildirir. Diliniz çok ıslak ve çok tükürüklüyse bu sizin sık beslendiğinizi ve vücudunuzda çok fazla su tuttuğunuzun göstergesidir. Bunun yanı sıra tansiyonunuz artıyorsa çok fazla tuzlu, şekerli ve baharatlı besleniyorsunuz olduğunu ifade etmektedir.

Dil rengi ve hastalıklar

Hastalıklı dil görüntüleri

Dil hastalıkları madde madde

Paslı dil hangi hastalık belirtisi

Dilde renk değişimi kahverengi

Dil pasından kurtulanlar

Beyaz dil

Antibiyotik dil pası yapar mı?Cevap bırakın