Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hayırlı evlilik için yapılacak Dua

Hayırlı evlilik için yapılacak Dua arayışında olanlar için paylaştığımız bu yazımızda Hayırlı evlilik için denenmiş dua olarak arama yapanların bilgi sahibi olmasını amaçlamaktayız. Allahu Teala; Kur’an’ı Kerim’de; “bana dua edin ve benden isteyin” şeklinde pek çok ayet bizlere Peygamberimiz efendimiz aracılığıyla vahyetmiştir. Müslümanlar olarak herhangi bir niyazımız da dualarımız ile temiz ve halis bir niyetle Allah’a yöneliyoruz.

Evlenmek İsteyenler İçin En Etkili Dua

Yüce Allah, Kur’an’da “ Sizin hayır gördükleriniz de şer, şer gördükleriniz de de hayır vardır. Allah bilir lakin siz bilemezsiniz.” şeklinde Bakara sûresinin 216.ayetinde bizlere bildirdiği üzere bizim için en hayırlı ve temiz olanı yalnız Allah bilebilir.
Evlilik; İslam’da teşvk edilen bir kurumdur. Peygamber Efendimiz bu konuyla ilgili olarak; “ “Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.” diyerek ümmeti için evlenmeyi teşvik etmiştir.
Bu zamanda Allah’a doğru bir biçimde yönelebilmek için de bu yazımızda sizlere mutlu ve salih bir evlilik için yapılabilecek dualardan söz edeceğiz.
Evvelsinde şunu bilmek gerekir ki;
İstiğfar etmek; işlemiş olduğumuz günahlar ve yaptığımız yanlışlardan pişmanlık duyup Allah’a dua ederek af dilemektir. Duasının kabul olmasını isteyen biri bol bol İstiğfar etmeli samimi bir biçimde tövbe etmelidir.
Kur’an’da Allah için sadaka verip, infakta yer alanlar için günahlara kefaret olur ayeti geçmektedir. Eğer dualarının kabul olmasını istiyorsan yalnızca Allah adına en sevdiğin şeylerden infak etmen gerekir.
Dualarının kabul olmasının isteyen kişi duasının sonunda muhakkak ki; Allah’ın en sevgili kulu ve sevgili Peygamberimizin adını zikrederek ona Salavat getirmeliyiz.
Kur’an’da Zekeriya Peygamber başta olmak üzere temiz bir nesep ve soy için Allah’a niyazda yer alan Peygamber dualarını görmekteyiz. Biz de onların dualarını namazlarımızın sonunda dile getirebiliriz. Birkaç Peygamber duası daha sonra evlilik için etkili dua paylaşımları yapacağız.
Türkçe Okunuşu: “Rabbi! Heblî mines-sâlihîn.”
Ayetin Anlamı: “Ey Rabbim! Bana sâlihlerden (bir oğul) ihsan et!” Saffat suresi 100.ayet
رَبِّ هَبْ لِي مِن لَّدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعَاء
Türkçe Okunuşu:: “Rabbi heblî milledünke zürriyyeten tayyibeten inneke semî’uddü’âi.”
Ayetin Anlamı: “Ey Rabbim! Bana katından temiz bir soy ihsan eyle, kuşkusuz sen duayı işitensin!” Ali İmran suresi 38.ayet

Hayırlı Bir Eş İçin Taha Sûresi

Evvellikle abdest/boy abdesti alınır. Allah’ın rızası için 6 rekat namaz kılınır. Namazın sonunda Allah’a verdiği nimetlere karşılık hamd (övgü) ve Peygamberimize Salavat getirmenin sonrasında 7 kere şu duayı okumak gerekir:
“ ‘Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut’imunî ve ente tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî.” okunur.
Taha sûresinin ilk 12 ayetini okumaya başlayarak 21 kere bunu okumaya devam etmektesiniz.
Sonrasında tekrar Salavat getirerek; isteklerinizi, hayırlı bir eş ve evliliği Allah’tan samimi bir biçimde niyaz edilmeli.
Bu dua ve niyazlardan sonraki 7 gün süresince her namazdan sonra “ ‘Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut’imunî ve ente tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî. duası okunur. Salavat ve hamd’e devam edilir. Bu zamanda Taha sûresinin ilk 12 ayeti 21 defa okunmaya devam edilir ve niyet tekrarlanır.

En Etkili Hayırlı Bir Evlilik Duası

“Allahümme salli ala seyyidina muhammedin salaten tehullu biha ukdeti ve tüferricü biha kurbeti ve tekzi biha haceti ve ala alihi ve sahbihi ve sellim”
Bu dua 51 kere okunmalı. Her okunuşta Allah’a hamd ve Peygamber Efendimize salavat getirmeli ve isteğimizi Allah’a dua şeklinde yönelmeliyiz.
Duanın Anlamı:
“Allah’ım! Efendimiz, Önderimiz Muhammed (s.a.v)’e salat ve selam eyle ki, Sen müşkillerimi bu salat yüzünden çözer, sıkıntılarımı bu yüzden açar, düştüğüm bataklıktan beni bu sebeple kurtarır, yanılıp sürçtüğümde beni bu yüzden bağışlar ve ihtiyaçlarımı bu salat nedeniyle giderirsin.”

Hayırlı evlilik için denenmiş dua

Hayırlı evlilik için denenmiş dua diyanet

40 Günde evlendiren dua

Bu dua sayesinde Evlendim

21 günde evlenme duası

Hayırlı evlilik için Ayetel Kürsi

Hayırlı evlilik için dua diyanet

Taha suresi okudum evlendim

Ayrıca Bakınız.  Hafızayı güçlendirmek için en etkili dua


Cevap bırakın