Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Doğa harikası gölüyle gözleri üstüne toplayan köy

Doğa harikası gölüyle gözleri üstüne toplayan köy ziyaretçi akınına uğruyo. Sivas’a bağlı Zara ilçesindeki Gölbaşı köyü içinde yer alan göl Tamamen doğal güzelliği ile görenlerin büyülüyor.

SİVAS – Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Gölbaşı köyü içinde yeralan göl Tamamen doğal güzelliği ile görenlerin ilgisini çekiyor.

Sivas’ın Zara ilçesine mesafesi ortalama 50 kilometre olan Gölbaşı köyü, içerisinde barındırdığı göl ile adından laf ettiriyor. Köyün içinde Tamamen doğal oluşan göl görenlerin ilgisini çekiyor. Doğa harikası olan göl içerisinde yeralan kamışlar ise zaman zaman rüzgarın estiği tarafa doğru hareket ediyor. Bakımsız ve gizli kalmış gölü oldukça az sayıda doğasever biliyor. Köylüler gölün içinin temizlenmesini ve çevresinin düzenlenmesini istiyor.

“Kamışlar göl üstünde devamlı geziyor”

Köy sakini İbrahim Vural, gölün içerisindeki kamışların rüzgara göre hareket ettiğini vurgulayarak, ” Gölün eski durumunda suyu daha yüksekti. Açtılar önünü suyu azaldı. Göl sonradan olma evvelden göl yoktu. Bu göl Bizans’tan sonra olma. Şuan pislik içinde, bakım yok. Kamışlar göl üstünde devamlı geziyor. Devamlı gidip geliyor. Rüzgar ne taraftan eserse o tarafa gidiyorlar. Göl ilgimizi çekiyor ama bakım yok. Göl biraz derin. Aşağı yukarı 40-50 metre derinliği var. Göl hafif dolsa burada balık tesisi olabilir. İçerisinde canlı yaşamıyor” dedi.

Ayrıca Bakınız.  Dünyanın en korkunç yerleri


Cevap bırakın