Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Eski Android Mobil Telefonlar Artık İnternet Sitesine Giremeyecek

Android platformunda güncellemeler oldukça fazla önemli. Güncel bir işletim sistemi kullanmak ve güvenlik yamalarını düzenli olarak almak mobil cihazınuzu güvenli kılmanın en temel 2 yolu. Güncellemelerin aksatılması ise en büyük açık anlamına gelmektedirken, tabiki bu ikisini mobil cihazınuza güvenli uygulamalar yüklemek takip ediyor. Yaşanan yeni bir bilgiye göre ise, bazı Android mobil cihazları Eylül 2021’den bu yana büyük bir tehlike bekliyor.

Bundan ortalama 5 yıl kadar evvel ilk ücretsiz sertifikasını veren Let’s Encrypt, Mozilla ve Cisco ile birlikte yola çıkmıştı. Geliştirdikleri kök sertifika programı ile birlikte mobil platformda web sitelerinin güvenle ziyaret edilmesi amacı güden topluluk, şimdi ise sertifika zamanınin dolduğunu açıklamış durumda.

Peki, bu ne anlama geliyor?

Eski Android işletim sistemleri, sertifika zamanınin dolacağı Eylül 2021 senesinden sonra güvenli web sitelerine erişim sağlayamayacak. En azından bildiğimiz yollarla. Açıklanana göre ise bu durumdan Android 7.1.1 Nougat işletim sistemi evvelsi mobil cihazlar etkilenecek.

Let’s Encrypt’ın yaptığı açıklamaya göre ise Android kullanıcılarının yüzde 33.8’lik kısmı Android 7.1.1 ve daha eski işletim sistemi sürümlerini kullanıyor. O nedenle eğer siz de bu kesim içindeyseniz, en güvenilir yol Eylül 2021’e kadar mobil cihazınuzu değiştirmek olacak.

Ayrıca Bakınız.  USB Belleklerde Bilmediğiniz Büyük Tehlike


Cevap bırakın