Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kayısı sirkesi nasıl yapılır?

Bağırsaklara yararları saymakla bitmeyen kayısı, yaş ve kuru olarak en çok sevilen meyvelerin başında bulunuyor. Özellikle metabolizmayı hız kazandıran kayısı sirkesi bağırsaklarda tam anlamıyla probiyotik tesiri yaratıyor. Severek tükettiğiniz kayısının sirkesini yapmayı hiç düşündünüz mü? İşte sizlere kayısı sirkesi yapmanın püf noktaları…

Bilimsel olarak Prunus Armeciaca olarak isimlendirilen kayısı gülgiller familyasından gelen besleyici bir meyvedir. Kayısı sirkesi, sarı ile turuncu renkte olan ve ufak yumuşak meyveleri ile tanınan kayısıdan yapılır. Hafif turuncu ile bej arasında bir renge sahip olan kayısı sirkesi, elma ve üzüm sirkesine oranla daha az keskinliği bulunur. Kayısı sirkesi, Türkiye’de kısıtlı bir üretime sahip olduğu için biraz elde etmesi zor olabilir. Organik ürünler satan dükkanlarda ve internet sitelerinde yarım litrelik ufak şişeler halinde satın alabilirsiniz. Az bilenen kayısı sirkesini tüketmek son derece yararlıdır. Özellikle sabahları suyun içinde açarak, aç karnına tüketilen kayısı sirkesi bağırsakların düzgün çalışmasına yararlı olur. Bunun haricinde kayısı sirkesi, tavuk yemeklerinde tat vermesi için kullanılır. Güzellik ve bakım içinde tercih edilen kayısı sirkesi, cilde sürülerek cildin arınmasını sağlar. aynı zamanda çağın hastalığı olarak anılan insülin direncine de iyi gelmektedir. İşte evde kayısı yapmanın püf noktaları:

İşte bu kadar yararı olan kayısı sirkesinin yapım aşamaları:

Bir kilo kayısıyı sirkeli suyun içinde temizleyin.

Daha sonra çekirdeklerini ayıklayın.

Tüm kayısıları sirkenin yapılacağı kavanozun içinde yerleştirin.

Kavanozun içine 4 litre su ve elma sirkesi ekleyin.

Bu işlemlerin sonrasında içine bir miktar kaya tuzu ekleyin.

Kavanozu güneş görmeyen bir yere koyun. Böylece 3 hafta beklemede bırakın.

Üç haftanın sonunda oluşan sirkeyi bir tülbent ile süzün ve şişelere koyun.

Ayrıca Bakınız.  Mişöriz nedir? Mişöriz pilavı tarifi

PÜF NOKTALAR

Kayısıların olgun olması gerekir.

Gün kurusu kayısısı kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü gün kurusu kayısısı güneşte kurutulur.

Karıştırmak için tahta kaşık kullanın. Metal kaşık sirkenin mayalanmasını bozar.

Afiyet olsun…Cevap bırakın