Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Isırgan otu nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

Cilde teması anında ciddi bir kaşınmaya neden olan ısırgan otu doğru bitirildiğinde Aslını söylemek gerekirse sağlığa birçok faydası vardır. Özellikle vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesinde fayda sağlayan ısırgan otu hakkında araştırılanları sizler için inceledik. uzman kişiler özellikle doğru biçimde toplanıp kurutup çay olarak tüketilmesini tavsiye eder. Peki Isırgan otunun yararları nelerdir?

Bilimsel literatürde “Urtica dioica” olarak anılan ısırgan otu, otsu çok yıllık çiçekli bitki ailesine aittir. Yüzyıllardır bitkisel tedavide tercih edilen ısırgan otunun insan sağlığına birçok faydası vardır. Isırgan otuna çıplak elle dokunulduğunda yakan ve kaşındırır. İlkbahar aylarında yeşermeye başlayan ısırgan otunun yüzeyinde ince dikenler vardır. Bu dikenlerdeki formik asit ve histamin maddeleri cilt de temas ettiği esnada buradaki hücrelerin mutasyonunu bozarak kaşınma ve dökülmeye neden olur. Isırgan, otunun meyvesi vardır. Fındık görüntüsünde olan bu meyvelerden yağ elde edilir. Bu yağ özellikle kozmetik ve sağlık sektöründe kullanılır. Cilt yüzeyindeki elastik yapıyı yenileyerek kırışıklığı ve yaşlanmayı geciktirir. Isırgan otunun içerisinde flavonoit bileşikler, mineral maddeler, lutein ve karotenoit bileşikler diüretik etki göstererek zayıflamaya yararlı olur. Eski toplumlarda yalnızca geleneksel tıpta değil aynı zamanda gıda, çay ve tekstilin ham maddesi olarak da kullanılır.

ISIRGAN OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Vücudun sıhhatli işleyişi ni ters etkileyen toksinleri bir saat içerinde vücuttan atar. aynı zamanda bağırsak florasını dengeleyerek sindirimi kolay bir hale getirir.

Çözücü ve yakıcı madde içeren bu ot, mesane ve böbreklerdeki taş kum oluşumunu önleyerek ciddi yaşamsal rahatsızlıkları önüne geçer. aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonunu önüne geçer.

İçerdiği C vitamini ve demir maddesi aracılığıyla kan hücrelerini dengeler. Kan hücrelerini artırarak dolaşımı kolay bir hale getirir. aynı zamanda yaralanmalarda oldukça tesirli bir ottur. Kan dolaşımı gerçekleştirdiğinden damar tıkanıklığını bunun akabindede kalp hastalıklarına yakalanma oranını azaltır.

Ayrıca Bakınız.  Covid-19 testi pozitif olanlar nasıl beslenmelidir?

Yapılan araştırmalarda bu otun alerjik hastalıklara karşı olumlu tesiri olduğu ortaya çıkarıldı. Ekstrakt birleşimleri içeren ot alerjik hücrelerini azaltır. Sıklıkla alerjik reaksiyon yaşayanlar için uzman kişiler bu otun çayından bir bardak içmelerini önerir.

Alerjik hastalıkların yanı sıra solumun sorunlarına da iyi gelir. Özellikle mevsimsel geçişlerde yaşanan nezle ve grip gibi hastalıkların riskini azaltır.

Anti inflamatuar donanımı aracılığıyla kronik kas ağrılarını azaltır ve gut nasıl tedavi edileceğinde oldukça tesirlidir.

İçeriğinde bol miktarda mineral ve kalsiyum içerdiğinden kemiklerdeki dokuları onarır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ya da kemik rahatsızlıkların yaşanma olasılığını düşürür. aynı zamanda eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. uzman kişiler romatizma ve kireçlenme hastalarına Tamamen doğal tedavi olarak önerir. Eklem ağrıları için suda kaynatılan ısırgan otu masaj yapılarak ağrının olduğu bölgeye uygulanır.

Lohusa dönemindeki bayanların süt oranını artırır. aynı zamanda anne sütünün kalitesini olumlu etkiler. Kullanmadan evvel bir uzmana danışılmalıdır.

Akne ve sivilce oluşumunu önüne geçer. Yüksek antioksidan içerdiğinden ciltteki deforme hücreleri azaltır. Lekelere karşı anti-aging tesiri vardır. Genele olarak suyu tonik olarak kullanılır. aynı zamanda saç dökülmesini de önleyen mühim bir besindir. Kafa derisindeki hasarlı hücreleri azaltarak kepek oluşumunu önüne geçer.

ISIRGAN OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kurutulan bir yemek kaşığı ısırgan otunu kaynayan suda 10 dakika beklemede bırakın süzdükten sonra tüketiniz ya da kullanınız. Isırgan otu kaynatıldığından vitamin ve mineral değerlerini kaybetmediğinden kolaylıkla tüketilebilir.

ISIRGAN OTUNUN ZARARI VAR MIDIR?

Adet döngüsünü etkilediğinden hamile bayanların tüketmesi uygun görülmez. aynı zamanda emziren bayanların da tüketmesi sakıncalıdır. Kanın basıncını artırabildiğinden aşırı bitirildiğinde yüksek tansiyona neden olur. bunun yanısıra kan inceltici ilaç kullananlarında uzak durması gerekir. İçerdiği maddeler güçlü olduğundan bir uzmana başvurulması daha faydalıdır. Aksi halde yararlı olan sahip olduğu özellikleri bile ciddi hastalıklara neden olur.

Ayrıca Bakınız.  FMF Hastalığı nedir? ( Akdeniz Ateşi )

 Cevap bırakın