Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Et nasıl marine edilir? Eti marine etmenin kolay yolları

Et severler için hazırladığımız bu yazı metninde Kırmızı et marine yapımı, Lokum et marine yapımı, Keçi eti nasıl marine edilir?, Sütle marine edilmiş et yıkanır mı?, Kuşbaşı Et nasıl marine Edilir?, Et marine Refika, Kuzu but Nasıl marine edilir? gibi sorularınıza yanıt vererek lezzetli bir et pişirip enfes bir şekilde yiyebilirsiniz. bir et pişirmek ve etin kolay pişmesini sağlamak için mutlaka marine edilmesi gerekiyor. Et marine ederken kullanacağı sosu bilmeyenler için hem sosa ne koyulmalı hem de yumuşacık et pişirmenin önemli noktaları nelerdir? tüm bu bilgileri size sunuyoruz.

Vücudun en temel B vitaminini karşılayan kırmızı et, diğer gıdalardan da alınan demirin sindirilmesine en büyük yardımcıdır. Türk mutfaklarında oldukça sık tüketilen ve Doğu Anadolu’daki neredeyse her yemekte kullanılan kırmızı et, gelişim çağındaki bireylerin günlük protein ihtiyacını karşılar. Hem kültürel olarak damak zevkine uygunluğu açısından hem de etin faydaları bakımından çoğu yemeğe eklenen kırmızı et pişirirken mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Nefis ve yumuşacık bir şekilde pişmelerini sağlamak için mutlaka marine edilmesi gereken kırmızı et, marine edilerek pişirildiğinde damaklardan uzun bir süre lezzeti gitmiyor. Gelin birlikte enfes bir et marine sosu hazırlayalım:

KLASİK ET MARİNE SOSU TARİFİ

Derin bir kabın içerisine zeytinyağınızı alın. İçerisine iri çekilmiş karabiber ya da tane karabiber ilave edin. Yine aynı şekilde iri taneli tuzu ekleyin. İri taneli tuzunuz yoksa normal sofra tuzu da kullanabilirsiniz. Yaklaşık 100 ml’lik sıvılar için 1 çay kaşığı karabiber, 1,5 çay kaşığı tuz yeterli olacaktır. Sıvılarınızın miktarı artarsa tuz ve baharat oranını da buna bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Ardından sarımsak, dilerseniz de limon suyu ilave ederek güzelce karıştırın. Etinizin üzerine bu sosu gezdirip en az 4, en fazla 8 saat marine etmek üzere bırakın

Ayrıca Bakınız.  Ponpon nasıl yapılır? Kolay ponpon yapımı

SİRKELİ MARİNE SOSU TARİFİ

klasik sosa ilave olarak 100 ml zeytinyağına 2 yemek kaşığı kadar balsamik sirke ilave edebilirsiniz. Sirkeli soslara ayrıca sarımsak, soğan, taze aromatik bitkiler de yakışıyor. etle buluşturduktan sonra çok asidik bir yapıda olması nedeniyle maksimum 2 saat marine etmelisiniz. 

Afiyet olsun…Cevap bırakın