Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Füme et nedir? Nasıl yapılır? Nasıl yenir?

Füme et, genelde çiğ etin daha uzun ömürlü bir şekilde durabilmesi için mühim bir rol oynamaktadır. Balık ve et gibi gıdaların ateş dumanı ile tütsülenmesi sonrası yaşanan füme et, normal ete göre daha dayanıklı olmaktadır. Peki fümeleme işlemi nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir? İşte sıra sıra fümeleme:

Füme et nedir?

Füme (to fume); etimolojik olarak duman rengi dumanlanmış olduğunu anlatmaktadır. İşte ta eski çağlardan beri atalarımızın eti bozulmadan koruma metotlarınden bir tanesidir fümeleme. Yani bir diğer ismiyle tütsüleme… Bir diğer eti uzun süreki saklama yöntemi de turşulama dediğimiz, salamura yapma, ötekisi de kurutmadır… Aslına Bakılırsa olay etin hava ile temasını kesme ve içerisindeki suyun, kanın tamamen boşaltılmasından ibarettir. Böylece et bozulmaz, uzun süre korunur. İşte fümeleme dediğimiz şey de eti böyle korur. Füme et böylece daha uzun saklanır. Üstelik etin lezzeti de farklılaşır. Lakin işin teknik kısmı bu olmakla birlikte esas önemli nokta bambaşka bir şeydir.

Tarih süresince füme görmüş etlerin görmeyenlere göre daha güzel bir tada sahip olduğu fark edilmiş ve bunun nedeni araştırılmıştır. Sonuç ise bir hayli şaşırtıcıdır. Fümeleme işlemi sırasında tercih edilen ağaçlardan çıkan koku, işlem süresince ete sirayet etmekte ve etin lezzetini arttırmaktadır. Bu da füme etin diğer etlere nazaran daha fazla sevilmesine sebep olmaktadır.

Bir eti füme işleminden geçirmek için ateş yakılması gerekmektedir. Lakin her odun, füme işlemi için uygun değildir. Elma, kiraz ve erik ağaçları gibi meyve ağaçların odunları ile meşe, kayın ve palamut gibi yapraklı ağaçların odunları, bu iş için en uygun odunlar olarak bilinmektedir. Fümelenecek olan et bu odunlarla yakılan ateşin dumanına maruz bırakılır ve içindeki kan ve suyun tamamen atılması sağlanır. Bu işlem süresince etin çevresinde biriken is tabakası ise etin, hava ile temasını önüne engel olur ve bozulmasının önüne engel olur. Böylece et, uzun süre tüketilmeyi bekleyebilir.

Ayrıca Bakınız.  Covid-19 - Koronavirüs PCR ve Antikor (IgM) Testi Nedir?

Geçmişte bir ihtiyaç olarak yaşanan fümeleme işlemi, bugün bir lüks olarak görülmekte ve fümelenmiş etlerle yapılan yemekler, lüks yemekler olarak bilinmektedir. Günümüzde füme et sade olarak tüketilebildiği gibi pizzalarda da tercih edilebilmektedir. Füme et kendini en çok şarap mezesi olarak gösterir. Yüksek asitli şarapların beraberinde güzel bir meze olarak tercih edilen füme ete, parmesan peynirli ve rokalı kanepeler eşlik edebilmektedir.

Füme etin tütsülenmesi aşamasında genelde sert ağaçlar kullanılmaktadır. Bu ağaçlarında doğrudan odunları yerine, duman çıkarması açısından kabuk ve talaşları tercih edilir. Bunun yanı sıra bu ağaçların kuru olmayan dallarını kullanmak da mümkündür. Her tercih edilen farklı ağaç türü, ete değişik bir aroma katmaktadır.

Etin tütsülenmesinde;

1- Etlerin şerit halinde kesilmesi

2- Eti bozan bakterileri tesiriz hale getirmek için tuzlu su yardımıyla ovma ve bekletme

3- Gölgede veya hafif rüzgarlı bir bölgede kurumaya bırakma

4- Kurutulmuş etlerin dumana maruz bırakılarak tütsülenmesi, aşamaları bulunmaktadır.

Füme et Nasıl Yenir,
Füme et zararlı mı,
Füme Et Çeşitleri,
Füme et ile Ne Yapılır,
Füme et ne demek,
füme et – migros,
Füme Nedir,
Tütsülenmiş et,Cevap bırakın