Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

Düşük yapmak tüm hamile kadınların en büyük korkularından birisi. Hayatlarını birleştiren kadın ve erkek evliliklerinin bir aşamasından sonra çocuk sahibi olmak isterler. Erkeklerde kısırlık ve kadınlarda kısırlığın yaygınlaştığı günümüz dünyasında kadının uygun koşullarda hamile kalması da çok kolay olamayabiliyor. Tüm bu sınırlık ve zorlukların içerisinde bir de hamile kalan anne adayının düşük yapma ihtimali psikolojik olarak yönetilmesi çok zor bir durum. Buna rağmen anne adayı ve baba adayı kişiler hamilelik sürecinde kadınların düşük yapma olasılığının olduğunu bilmeli ve kendilerini buna hazırlamalıdır. Burada önemli olan bu durumun kaygıya dönüşmemesidir. Zaten biyolojik ve psikolojik olarak değişen annenin hayatına bir de bu baskıyı dahil etmemek ama olma ihtimali üzerinden de kendinizi hazırlamak böyle bir durumun ortaya çıkması durumunda sürecin en az hasarla atlatılması için çok önemlidir.

Düşük Sonrasında Hemen Hamile Kalınabilir Mi
Düşük Sonrasında Hemen Hamile Kalınabilir Mi

Düşük Sonrasında Hemen Hamile Kalınabilir Mi?

Düşük yapan kadınlar yaşadıkları ağır travma ve psikolojik yıpranmanın sonrasında tekrar gebe kalmak isteyebilirler ki bu davranış birçok anne adayı tarafından sergilenebilmektedir. Peki bu aşamadan sonra anne adayı ne yapmalıdır? Öncelikle yeniden hamile kalmayı düşünen anne adayının bir kadın hastalıkları doğum uzman hekimine görünmesi, muayene olması ve hekiminin onayının olması gerekli ve önemlidir. Çünkü kadının hem biyolojik hem de fizyolojik olarak tekrar gebe kalmaya hazır olması gebeliğin sağlıklı gerçekleşmesi ve sürmesi için çok önemlidir.

Ayrıca Bakınız.  Evde Bronzlaştırıcı Krem Nasıl Yapılır?

Düşük gerçekleştiği zamana göre ikiye ayrılır. Bunlar;

  • Gebeliğin sekizinci haftasından önce olan erken gebelik döneminde olan düşükler
  • Gebeliğin sekizinci haftasından sonra olan geç gebelik dönemi – tekrarlı düşüklerdir

Erken gebelik düşüğü yaşadıysanız yani hamileliğin 8. haftasından önce ise ilk düşüğünüz ise düşüğün tekrar etme olasılığının daha az olduğunu bilmelisiniz. Böyle bir düşük yaşayan kadınların tekrar gebe kalma olasılıkları yüksektir ve tekrar kolaylıkla gebe kalabilirler. 8.haftadan önce olan düşüklerden 2 ay sonra anne tekrar gebe kalabilir.

Düşük Yaptıktan Ne Zaman Sonra Hamile Kalınabilir?

Geç gebelik düşüğü diye tanımlanan ve gebeliğin 8. haftasından sonra yaşanan bir düşük ise bu düşük durumunun bir uzman hekim tarafından kontrol edilmesi ve tahlil yapılması gerekmektedir. Sekizinci haftadan sonra düşük yaptıysanız ve bu durum tekrarlı bir şekilde gerçekleşiyorsa kesinlikle bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına görünmelisiniz. Yapılan tetkikler ve muayene sonrasında danıştığınız hekiminiz tekrar gebe kalmanız için herhangi bir sorun olmadığını söylerse tekrar gebe kalabilirsiniz.

Düşükten Sonra Ne Zaman Çocuk Sahibi Olabilirim?

Düşük yaptıktan sonra düşüğünüzün ne zaman gerçekleştiğine göre ne zaman gebe kalacağınıza karar verebilirsiniz. Şayet düşük hamileliğin 8. haftasından önce ise düşüğün gerçekleştiği tarihin üzerinden iki ayın geçmesi tekrar gebelik için uygun olacaktır. Gebeliğinin sekizinci haftasından sonra birden fazla düşük yapmış kadınlar için ise ne zaman hamile kalacağının doktor kontrolü ve onayı ile belirlenmesi gerekmektedir.

Düşük yaptıktan sonra kadının bir uzman hekim tarafından kontrol edilmesinin önemi vurgulamıştık. Bununla birlikte şunu unutmamalısınız. Bilimden faydalanmak ve bu yönde çaba harcamak çok önemlidir. Fakat size evladı Alemlerin Rabbi Allah (C.C.) nasip edecektir. O isterse olur, istemezse olmayacaktır. Bu nedenle çaba harcamalı, araştırmalı, Allah’tan (C.C.) istemeli, O’na dua etmeli ve sonunda da tevekkül etmelidir. Böyle bir davranış aynı zamanda sizi psikolojik olarak da rahatlatacaktır. Hamile kalmakta psikolojinin etkisi ispatlanmıştır. Kendisini mutlu ve rahat hisseden çiftlerin hamile kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu unutmayınız.

Ayrıca Bakınız.  Aç karnına sarımsak yutmak zayıflatır mı?

İlk Düşükten Sonra Hamilelik – Düşükten 1 Ay Sonra Hamile Kalanlar

Düşükten sonra hamilelik için kendinizi hazır hissettiğinizde, sağlık kuruluşunuza rehberlik için başvurun. Bunun dışında aşağıdaki ipuçlarını da değerlendirmeniz mümkün:

  • İlk düşükte. Dünya sağlık organizasyonu, düşükten sonra en az altı hafta beklemenizi önermektedir. Ancak araştırmalara göre bunun bir kanıtı bulunmamaktadır. Ek olarak, son araştırmaların gösterdiğine göre, ilk düşüğünden altı hafta sonra hamile kalan kadınlar, altı ay sonra hamile kalan kadınlara göre daha az komplikasyon yaşamaktadır. Eğer sağlıklı ve hazır hissediyorsanız, tekrar gebe kalmak için beklemenize gerek olmayabilir.
  • İki veya daha fazla düşük. Eğer iki veya daha fazla düşük yaptıysanız sağlık kuruluşunuza danışın. Doktorunuz, tekrar hamile kalmayı denemenizden önce, altında yatan sebepleri anlamanıza yardımcı olacak ve mümkün tedavileri uygulayacaktır.
  • Molar hamilelik (Üzüm Gebeliği). Molar hamilelik, (Rahim içerisinde kanser olmayan bir tümör gelişmesi) hamilelik durumu ile birlikte, anormal yoğunlukta kis ortaya çıkması ile gelişir. Eğer molar hamilelik yaşadıysanız, sağlık kuruluşunuz altı ile bir yıl arasında beklemenizi önerecektir.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Düşük Yönetim Rehberi yayımlamıştır. Rehbere ulaşmak için tıklayınız.

Gebelikte Düşük Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte düşük belirtileri ile ilgili açıklamayı Acıbadem Sağlık Grubundan dinlemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.1 yorum
  1. […] Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir? […]

Cevap bırakın