Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

KAMANUBYO 2022 SEO Dersi

Table of Contents

KAMANUBYO 2022 SEO Dersi

Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’ndan bir önceki yazımızda detaylıca bahsetmiştik. Yazımızda yüksekokula ilişkin detayda bazı bilgiler vermiş bununla birlikte yüksekokulda bulunan Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okutulan öğretim programından ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) dersinden bahsetmiştik. Bu yazımızda aşağıda bağlantısı bulunan yazımızı biraz daha derinleştirecek Arama Motoru Optimizasyonu SEO Dersinden ve öğretim programından bahsedeceğiz.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (KUBYO) 2018-2019 eğitim-öğretim yılı itibariyle öğrenci kabulüne başladı. 40 kontenjan ile başlayan bu yolculuk ilk yıl kontenjanın dolmaması ve toplamda 27 öğrencinin kayıt yaptırması nedeniyle bir sonraki yıl Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) bölüm kontenjanını düşürmesiyle birlikte 30 kontenjan ile devam etti. Sonraki eğitim-öğretim yıllarında bölüm okul birinciliği kontenjanı da dahil olmak üzere 31 öğrencinin kayıt yaptırmasıyla devam ediyor. Bu bölümün öğrenciler tarafından bu kadar yoğun bir şekilde tercih edilmesinin nedeni; programın bilişim ve işletme disiplini ile birlikte oluşturulmuş olması, öğretim programı (müfredat) ve en nihayetinde mezun öğrencilerin istihdam edilebilirliğinde ki yükseklik.

Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu KAMANUBYO YBS 2022 SEO Dersi
Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu KAMANUBYO YBS 2022 SEO Dersi

KUBYO Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde çok sayıda işletme ve bilişim alanıyla ilişkili ders okutulmakta. Bunlardan biri var ki 3. sınıf 6. dönemde okutuluyor. Dersin adı Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bu ders yükseköğretim sistemi içerisinde bir elin parmakları kadar sayılabilecek üniversite ve bölümde okutuluyor. Bu özelliğiyle öğrencilerin bölümü tercih etmesinde etkili olduğu da düşünülüyor. Ders kapsamında genel olarak Google başta olmak üzere Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının optimizasyonuna ilişkin teknik ve teorik bilgi sunuluyor. Ders kapsamında KODLAB tarafından yayımlanan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), SEO Uzmanı Kaan Gülten tarafından kaleme alınan Uzmanından SEO yine Kaan Gülten ve Erhan Kolci tarafından kaleme alınan Sorularla SEO kitapları okutulmakta aynı zamanda çok sayıda çevrimiçi kaynaktan da faydalanılmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  iPhone Telefonların Çok Az Bilinen Özellikleri 2021-2022

SEO dersi kapsamında SEMRUSH, Google Search Console, Google Analytics, Yandex Metrica, aHREFS, Google Algoritmaları gibi çok sayıda araçta paylaşılıyor. Bu paylaşımlar dahilinde araçların nasıl kullanılacağı, sağladığı hizmetler ve detayı da paylaşılıyor.

2021 – 2022 Bahar Dönemi KAMANUBYO 2022 SEO Dersi

2021-2022 eğitim-öğretim yılında ise diğer dönemlerden farklı olarak SEO dersi kapsamında öğrencilerin başarılı sayılabilmesi için uygulamalı bir etkinlik planlandı. Buna göre yazımızın da başlığı olan KAMANUBYO 2022 SEO Dersi anahtar kelime öbeği öğrencilerimiz için belirlendi. Buna göre 2021-2022 bahar dönemi sonuna gelindiğinde Google arama motorunda yukarıdaki anahtar kelime öbeği arandığında öğrencilerin sahip oldukları web siteleriyle almış oldukları sıralamaya göre dersteki başarı durumları değerlendirilecek.

KAMANUBYO 2022 SEO Dersi arama sorgusunda 1. sayfada yer alan öğrencilerin final notu 100, 2. sayfada yer alan öğrencilerin 90, 3. sayfada yer alan öğrencilerin 80, 4. sayfada yer alan öğrencilerin 70 olarak belirlenecek. Hiçbir şekilde indekslenemeyen veya sıralamada görünemeyen öğrencilerimiz ise dersten başarısız sayılacak.

Bir sonraki dersinde KAMANUBYO 2022 SEO Dersinin öğretim programını detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Tüm öğrencilerime ve yüksekokulumuza gelecek diğer öğrencilere bu ders ve diğer tüm derslerinde başarılar diliyorum. Öğrenme yolculuğunda hepinize keyifli bir süreç temenni ediyorum.

Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu KAMANUBYO YBS 2022 SEO Dersi

Bu yılki dersimizin sürprizini paylaşmış olalım…

 1 yorum
  1. […] klasik bir final uygulaması haline geldi. 2021-2022 eğitim öğretim yılında bu ders için Kaman UBYO 2022 SEO Dersi anahtar kelime olarak belirlenmişti. Peki neden böyle bir ders için final sınavı yapmak yerine […]

Cevap bırakın