Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Omicron Varyantının Ayırt Edici En Önemli Özelliği Açıklandı 6 Aralık 2021

Omicron Varyantının Ayırt Edici En Önemli Özelliği Açıklandı

Tüm dünyada ve ülkemizde koronavirüs (Covid-19) salgını büyük bir hızla ve etkiyle devam ediyor. Sürecin kontrol alınamaması, dünyanın her yerine eşit aşının erişmemesi, aşı milliyetçiliği, aşı karşıtlığı gibi nedenler de salgının engellenmemesi önündeki en büyük engeller arasında yer alıyor. Tüm salgın süreçlerinde olduğu gibi kontrol altına alınamayan koronavirüste bu süreçte mutasyona uğramaya devam ediyor. Alfa, Beta ve Delta varyantından sonra son olarak varyanta verilen isim Omicron oldu. Bu değişim tüm dünyada ve ülkemizde ne yazık ki büyük bir kaygıyla karşılandı. Çünkü her bir varyant yanında bilinemezlikleriyle birlikte hayatımıza giriyor. Bütünüyle delta varyantını tanımaya çalıştığımız bu süreçte Omicron varyantı kafaları daha da karıştırdı. Şimdi akıllarda ki en önemli soru Omicron varyantı öldürücü mü ve diğer varyantlara göre semptom farklılıkları neler?

Omicron Varyantı Ölümcül Mü?

Omicron varyantının Güney Afrika’da ortaya çıktığı günden 6 Aralık 2021 tarihine kadar belirlenen tüm vakalara ilişkin yapılan açıklama da bu güne kadar Omicron varyantına bağlı herhangi bir ölüm meydana gelmediği belirtildi. Hatta bir bölüm bilim insanı ise omicron varyantının koronavirüs salgını için son olabileceğini ifade ediyor. Diğer tüm varyantlara göre daha hızlı yayıldığı belirtilen omicronun çok kısa bir süre de tüm dünyada ve ülkemizde baskın varyant olmasının beklendiği açıklandı. Peki koronavirüs pozitif oldunuz bu durumda hangi varyant size bulaştı. Omicron Varyantının ayır edici en önemli özelliği ve semptomları nedir?

Omicron Varyantının Ayırt Edici En Önemli Özelliği Nedir?

Delta varyantından daha bulaşıcı olduğu belirtilen Omicron’un dünyada baskın varyant haline geleceği belirtiliyor.

Ayrıca Bakınız.  Sırt ağrısı nasıl geçer? Sırt ağrısına ne iyi gelir?

Omicron’u ilk fark eden kişi olan Güney Afrika Tabipler Birliği başkanı olan Dr Angelique Coetzee, varyant ile ilgili yeni bilgiler verdi.

BBC’nin haberine, Omicron vakalarında Delta varyantı ile enfekte olan Covid-19 hastalarında gördüklerinden biraz farklı olan ‘olağandışı semptomlar’ ile karşılaştıklarının altını çizen Coetzee, yeni semptomu açıkladı.

Coetzee, diğer enfeksiyonlardan ayırt edici semptomun boğazda kaşıntı hissi olduğunu açıkladı.

Coetzee, tedavi ettiği hastalara dayanarak başlıca semptomların yorgunluk, vücut ağrıları ve baş ağrısı olduğunu açıklamıştı.

 

Koronavirüs Aşıları Omicron Varyantına Karşı Koruyor Mu 30 Kasım 2021

Omicron varyantıyla ilgili detay bilgi için https://tr.wikipedia.org/wiki/Omikron adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla Bilgelik için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bilge.kisi uygulamamızı indirebilirsiniz.Cevap bırakın