Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Pirinç suda çok beklerse bozulur mu?

Lezzetli bir pilav pişirmek bir çok ev hanımının istediği bir yemek kuralıdır. Hatalı pişirme kuralları yüzünden pilav tatsız olmakta ve lapa bir görünüme bürünmektedir. Türk sofralarının vazgeçilmezi olan pilavı yapmadan nelere dikkat edilmelidir? Pirinç suda bekletilmeli mi yoksa bekletilmemeli mi? İşte, anne pilavını tutturmanın püf noktaları… Pirinç suda çok beklerse ne olur? 

Ortalama 10.000 yıl önce, Çin’in Yangtze Nehri kenarında yaşayan avcı toplayıcılar, yaşam biçimlerini değiştirecek bir hamle yaparak üretime geçtiler ve pirinç yetiştirmeye başladılar. Ülkemizde her yemeğin yanına yapılan pirinç aşağı yukarı her akşam sofralarda yerini alır. Pirinç pilavı bulgura nazaran en çok evlerde pişen ve annelerimizin gözü kapalı yaptığı yemeklerden bir tanesidir. Pirinç kolay gibi gözükse de nasıl yapıldığı bilinmiyorsa lapa bir tat alması yahut iyi pişmemiş olması kaçınılmazdır. Pilav yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası yer alıyor. Pilav yemeğinin yapımında pirinci suda bekletmenin büyük faydası mevcuttur. Bizde pirinç suda bekletilmeli mi yoksa bekletilmemeli mi hakkında fikir almak isteyenlere gerekli bilgileri paylaşıyoruz. İşte, pirincin işlenişi hakkında bilinmesi gerekenler…

PİRİNÇ SUDA BEKLETİLMELİ Mİ BEKLETİLMEMELİ Mİ?

Pirincin suda bekletilmesi sağlık yönünden bir hayli önemli olduğundan suda bekletilmesi önerilmiştir. Tuzlu suda bekletilmesinin sebebi pirinçlerin ikiye ayrılmamalıdır. Eğer pirinç sıcak suda bekletilirse, tenceredeki su pirinciyle aynı hizada olmalıdır.

Deneylere göre yetişirken pirinçte endüstriyel zehirler ve böcek ilaçlarından ötürü arsenik izlerine rastlanmaktadır. Profesör Meharg’e göre; en güvenli pilav yapma yöntemi pirinci bir gece daha önceleri ıslatmak, ertesi gün iyice yıkamaktır.

Profesör Meharg, bir ölçek pirince iki ölçek su ilave ederek normal bir pilav ölçeğiyle yapmayı denedi. Lakin içerisindeki arsenik (kanser yapıcı madde) oranının tamamen gitmediğini fark etti. Bir gece daha önceleri ıslatılan pirinçte ise zehrin yüzde 80 oranında azaldığı yaşandı. Pirinci beş ölçek suda pişirmek en sağlıklı pilav pişirme yöntemi olacaktır.

Ayrıca Bakınız.  KPSS Ortaöğretim Soruları ve Cevapları 2020

Bunun yanı sıra bir diğer dikkat etmeniz gereken püf noktası da her pirinç pilavında kullanılacak olan su ölçüsü değişiklik gösterebileceğinden alıştığınız marka ve bölgenin pirinci ile pilav pişirmenizi daha doğru olur.Cevap bırakın