“Uzun Süren COVID-19 Hastalığı” Hakkında İlk Rapor Yayınlandı!

0

Birleşik Krallık’taki yeni bir analize göre, ortalama beş kişiden biri, COVID-19’a yakalandıktan sonra beş haftaya kadar devam eden yan etkiler …

Birleşik Krallık’taki yeni bir analize göre, ortalama beş kişiden biri, COVID-19’a yakalandıktan sonra beş haftaya kadar devam eden yan etkiler yaşıyor. Bunun yanısıra COVID-19 geçiren ortalama on kişiden biri de, 12 hafta yahut daha uzun süre süresince süren semptomlar yaşamaya devam etmekte.

BK Ulusal İstatistik Kurumu (ONS) “uzun COVID“, yani bazı zaman aylarca sürebilen Koronavirüs enfeksiyonunun devam eden etkilerinin yaygınlığı hakkında ön rapor bilgilerini yayımladı. Dünya çapında başka incelemeler da daha evvel bu soruyu cevaplamaya çalışmıştı lakin bu yeni çalışma, şu ana kadar yürütülen en büyük ve en kapsamlı araştırmalarden biri.

ONS’un belirttiğine göre rapor “büyük oranda devam eden bir çalışma” ve halen erken dönemlerinde. Lakin şimdiden gizemli uzun COVID olayı için bazı önemli bilgiler ortaya koymuş durumda.

BK’deki yüz binlerce kişiyi içeren ONS Enfeksiyon Anketi verilerini kullanan rapor, Kasım 2020’nin son haftası sırasında İngiltere’de ortalama 186.000 kişinin beş ile 12 hafta arasında süren uzun COVID semptomları gösterdiğini tespit etti.

Bildirilen en yaygın semptom yorgunluk olarak gözükürken, hemen sonrasında öksürük, baş ağrısı, tat kaybı, koku kaybı, boğaz ağrısı, ateş, nefes alma güçlüğü, mide bulantısı, ishal ve karın ağrısı geliyor.

Anket ile doğrudan ilişkili olmayan Exeter Tıp Okulu Üniversitesi kıdemli klinik eğitmeni Dr. David Strain‘in belirttiğine göre bu ön veriler bir hayli kaygı verici: “Bu veriler aynı zamanda gerçekleşen değişik komplikasyonlar hakkında da bilgi veriyor, misal verilecek olursa kalp krizi, inme yahut kalp yetmezliği riski COVID hastalarında diğer enfeksiyonlarla hastaneye yatırılan hastalara göre 12 kat daha fazla ve diyabet yahut böbrek yetmezliği geliştirme oranları sırasıyla ortalama 9 ve 10 kat daha fazla. Bunlar COVID koğuşlarında çalışırken gördüklerimizi, virüsün basit bir solunum enfeksiyonu olmadığını ve bir çoklu-sistem hastalığı olduğunu doğruluyor.

Ayrıca Bakınız.  Google çöktü mü? Gmail çöktü mü?

Diğer raporların bildirdiği COVID-19 enfeksiyonu uzun süreli etkileri arasında ise anksiyete ve depresyon gibi psikiyatrik sorunlar da bulunuyor. Lakin bunlar ONS anketinde detaylandırılmış değil. Yaygın olarak bildirilen bir diğer sorun da kişilerın odaklanmakta sorun yaşadıkları ve hafıza kaybı yaşadıkları bilinç bulanıklığı olarak ön planda gözüküyor.

Araştırmacılar halen uzun COVID‘i anlamak için uğraşıyorlar. Her ne kadar virüs sonrası kalıcı yorgunluk yahut öksürük gibi semptomlar diğer virüs enfeksiyonlarında da görülebilseler de, kalıcı yan etkiler COVID-19’un öne çıkan sahip olduğu sahip olduğu detaylarından biri gibi gözüküyor. SARS-CoV-2’nin neden bu uzun süreli komplikasyonlara yol açtığuna yönelik pek çok fikir bulunsa da, hala kesin bir cevap bulunmuş değil.

Lakin sebebi ne olursa olsun, uzun COVID Dünya çapında milyonlarca insana sorun olabilir. Kaygı verici bir biçimde bu durum, COVID-19 salgınının önümüzdeki yıllar ve bazı zaman on yıllar süresince sağlık sorunlarını arttırmasına sebep olabilir ve bu da uzun bir süre süresince sağlık sistemleri üstünde ciddi bir etki yaratacaktır.


Cevap bırakın