Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Asbest nedir? Zararları nelerdir?

Asbest ve Tehlikeli Atıklar Derneği (ASTA) ve Asbest Söküm uzman kişilerı Derneği’nin (ASUD) araştırmasına göre Türkiye’deki 4 pudra markasından asbest çıktı. Bir sonraki araştırma tüm talkları kapsayacak. Peki Asbest nedir ve Asbest zararları nelerdir? Hangi hastalıklara yol açar? İşte uzmanından yanıtlar:

Talk pudralarının, insan sağlığına kanserojen tesiri olduğu ispatlanmış olan asbest içeriyor olmasına ilişkin tartışmalar sürerken Asbest ve Tehlikeli Atıklar Derneği (ASTA) ve Asbest Söküm uzman kişilerı Derneği (ASUD) 2018 Aralık ayında ortak bir çalışma başlattı. Çalışma içerisinde Türkiye genelinde değişik markalara ait pudralar temin edilerek, tarafsızlık ilkesi gereği aralarından markaları belli olmadan rastgele seçilen 4 adet pudra örneksinin analizleri ASTA üyesi olan laboratuvarlarda gerçekleştirildi.

Asbest Söküm uzman kişilerı Derneği Başkanı Cafer Fidan, analiz sonuçlarına göre incelenen pudra emsallerinin tamamında asbeste rastlandığını sözlerine ekledi Fidan, Ülkeler arası Kanser İncelemelerı Ajansı (IARC) ‘kesin kanserojen’ tanımlanması ile 1. grupta sınıflandırdığı asbesttin, pudralarda ortaya çıkması halk sağlığı hakkında büyük tehlike arz ettiğini açıkladı.

Mehmet Şeyhmus Ensari, talk pudrada asbest araştırmasını iki yıl önce ASUD ve Asbest ve Tehlikeli Atıklar Derneği olarak yapıp, kamuoyuyla paylaştıklarını lakin bu hususta halen yetkili organlarca bir denetim yapılmadığını sözlerine ekledi Dernek olarak analizlere devam ettiklerini anlatan Ensari, şunları kaydetti:

“Piyasada satılan talk pudralarından 21 örnek topladık. Yapılan analizlerde 5 örnekde asbeste rastlandı. Tarafsızlık, titizlik ve gizlilik içinde yapılan bu analizler gösteriyor ki her dört bebek pudrasının kişinin kanser yapıcı donanımı olan asbest içeriyor. Amacımız, kozmetik ve endüstriyel alanda asbest içermeyen talk mineralinin kullanımını sağlamak ve bütün mineral bazlı ürünlerde asbest içermez kalite belgesini oluşturarak yaygınlaştırmaktır. Bununla birlikte halkımız bilinçlenerek asbest içermeyen ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilecektir.”

Ayrıca Bakınız.  Güzel fotoğraf çekme teknikleri

ASBEST NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR? ZARARLARI NELERDİR?

Asbest veya amyant, lifli yapıda kanserojen bir mineraldir. Silisyumun sodyum, demir, magnezyum ve kalsiyumla oluşturduğu ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı, lifsel mineral yapısında hidrate silikatlardır.

Genellikle iki ana asbest grubu ayırtlanmaktadır. Bunlardan birincisi serpantin grubu daha yaygın ismiyle krizotil asbest olarak adlandırılmaktadır. Dünya asbest üretiminin ortalama % 94’ü bu gruptan bir araya gelmektedir. İkinci grup ise amfibol asbest yahut diğer ismiyle hornblend asbest olup bu grupta tremolit asbest beraberinde en çok kullanılan asbest çeşitleri “mavi asbest” denilen krosidolit ile amosittir.

Asbest, tutuşmazlık, sıcaklığa ve pasa mukavemet, ısı izolasyonu, yüksek mekanik dayanıklılık, çimento ve diğer benzerleri ile yakınlık kurabilme vb. gibi sahip olduğu özellikler olması sebebiyle birden çok alanda kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından en öne çıkan inşaat/yapı sektörü olmaktadır.

1)Tavanlar, duvarlar, kirişler ve kolonlar üzerine püskürtme asbest

2)Asbest Çimentolu Su Tankı

3)Gevşek Dolgu İzolasyon

4)Kazan ve Borularda Kaplama

5)Tavan Kaplaması

6)Klozet

7)Bölme Duvar

8)Yangın Kapısı

9)Asbestli Halatlar ve Contalar

10)Marleyler

11)Kazanın Çevresindeki Asbestli Paneller

12)Yangın Battaniyesi

13)Duvar ve Tavanlarda Dekorasyon Amaçlı Kaplamalar

14)Eternit

15)Asbestli Çimento Paneller

16)Asbest Çimento Olukları ve Boruları

17)Üst Eşik

18)Asbestli Çimento Bacası

19)Diğerleri: Sigorta kutusunda, Havalandırma Sisteminde

ASBEST NELERE SEVK EDİYOR?

Dünya Sağlık Örgütü Ülkeler arası Kanser Araştırma Merkezi (WHO – International Agency for Research on Cancer) tarafından “Kanserojen Maddeler” listesinde Grup 1A kanserojen olarak tanımlanan Asbest ülkemizde mühim bir halk ve çalışan sağlığı sorunudur.

Asbest lifleri havada solunur duruma geldiklerinde tehlikelidir, öldürücüdür. Mezotelyoma denilen akciğer zarı kanseri bu hastalıkların başlıcalarından biri olma özelliğini taşır. Solunum yoluyla maruz kalınan asbest hastalıklarından diğerleri gırtlak kanseri ve yumurtalık kanseridir. Bunun yanı sıra akciğer hastalıklarından biri olan asbestozis de yakalanma ihtimali yer alan hastalıklardan bir tanesidir.

Ayrıca Bakınız.  Okul Üniformasını En Ucuz ve Kaliteli Nasıl Satın Alabilirim

Eski binaların yapımında tercih edilen asbest, kentsel dönüşümde gerekli önlemler alınmadığında akciğer kanseri başta olmak üzere toplum sağlığı yönünden tehlike oluşturuyor. Bakanlıklar ve belediyelerin sorumluluğu birbirine atarken, uzman kişiler asbestli binaların yıkımının kanser tehlikesi taşıdığına gözleri üstüne topluyor.

Yenilenmesi gereken bu binalar inşa edilirken, çatı, yer- tavan kaplamaları, yalıtım amaçlı püskürtme kaplamaları, yangına dayanıklı yalıtım panelleri, kaloriferler, kazanları vb. yerlerinde asbest kullanıldı. Asbestli çimentodan imal edilmiş ürünler, conta elemanları, atık su boruları ve derzlerine de dikkat edilmesi gerekiyor.Cevap bırakın