Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Fındığın faydaları nelerdir?

Ülkemizde Karadeniz topraklarında yaşayan kişilerın yarısından fazlasının geçim kaynağı olan fındık E vitamini yönünden zengindir. Yüzyıllardır tüketilen fındık kozmetik ve ilaç sektöründe ham madde olarak kullanılır. Zengin değerlere sahip olan fındık hakkında her şeyi sizler için inceledik. Peki Fındığın yararları nelerdir? Yağından kabuğuna ve çiğ haline kadar değişik biçimde tüketilebilir.

Yüksek yağış isteyen fındığın doğada birçok çeşidi vardır. İçeriğinde doymamaış yağ asitleri, fito kimyasallar, lif ve E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi minerallerde içermektedir. İşlem görmemiş çiğ fındıkta aynı zamanda protein, antioksidan, karbonhidrat, B riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin, pantotenik ve çinko da bulunur. Kalp krizinden kandaki şekeri dengelemeye kadar birçok faydası olan çiğ fındık günde bir avuç bitirildiğinde vücudun ihtiyacı olan enerjinin yüzde 100’ünü sağlar. aynı zamanda çiğ fındık cilt ve sindirim içinde oldukça faydalıdır. Lakin aşırı derece de tüketilen fındık, kilo almaya neden olabilir. bunun yanısıra bazı kimseler de mide ağrısı, ciltte kaşıntı, boğazın tahrişi gibi belirtilerle alerji yapar. Ülkemizde fındık üretimini yapan başta Giresun olmak üzere Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin gibi şehirler gelir. Bilim literatüsünde “Betulaceae” olarak bilinir. Huşgiller ailesine ait olan “Corylus” cinsini oluşturan çalı ve ağaç türlerinde yetişir. Mart ve Nisan aylarında yeşermeye başlar. Bazı çiftçiler bu durumlarını toplar. Bazıları ise daha da olgunlaşmasını bekler.

FINDIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda çiğ fındığın damar duvarlarını koruyarak tıkanmayı önlediği ve bunun neticesinde da kalp damar hastalıklarını engellediği gözlemlenmiştir. aynı zamanda içeriği E vitamini aracılığıyla kalp krizi riskini azalttığı ortaya çıkarılmıştır.

Sindirimin daha sıhhatli işlemesi için lif kaynağına ihtiyacı var. Böylece midede öğütme daha kolay gerçekleşir. Bağırsakların daha iyi çalışması neticesinde ishal ve kabız gibi yaşam kalitesini düşüren hastalıkların yanı sıra kanser gibi ciddi sağlık sorunlarının da yaşanma ihtimalini azaltır. Lif yalnızca sindirimi değil, aynı zamanda kan şekerini de dengeleyerek diyabet riskini yokeder.

Ayrıca Bakınız.  Omega 3 hangi besinlerde bulunur?

Yüksek antioksidan aracılığıyla vücuttaki zararlı hücreleri atıp diğer hücrelerin sağlığını koruyarak yaşlanmayı azaltır. aynı zamanda vücuda giren UVA / UVB gibi zararlı ışınların ortaya çıkarma ihtimali olan deri hastalıklarının riskini düşürür. Çiğ fındık cildin gözalıcılığını ve canlılığını da sağlayarak yeniden daha dinç ve genç görünüm kazandırır.

Eklem ve kemiklerde azalan kalsiyum şiddetli ağrılara neden olur. Kramp gibi sağlık sorunları da bu gibi durumlar sonucu ortaya çıkar. Özellikle kas yorgunluğu ve adet dönemlerindeki belirli bölgelerdeki ağrıları azaltmak için magnezyum takviyesi yapılmalıdır. uzman kişiler bu gibi sorunların yaşanmaması için günde bir avuç çiğ fındık öneriyor.

güçlü antioksidan olduğundan yalnızca vücuttaki hücreleri yenilemez. DNA’sı bozulmuş ve tümörlü hücrelerin sayısını da azaltarak kanser riskini azaltır.

B6 vitamini yönünden zengin olan çiğ fındık, beyindeki sinirleri harekete geçirir. Bu sinir sinyallerinin düzgün çalışması neticesinde stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların yaşanma ihtimalini düşürür. aynı zamanda bu sinyaller vücut hareketlerinin daha sıhhatli faaliyet göstermesini sağlar.

Yüksek oranda doymamış yağa sahip olan çiğ fındık, günde bir avuç bitirildiğinde uzun süre tok tutar. aynı zamanda vücuttaki yağlarının da yakılmasını destekler.

FINDIK YAĞI NE İŞE YARAR?

Corylus yani fındık ağacının bir meyvesi olan fındık, sıkıldıkça içinden saf yağ akıtılır. güçlü bir E vitamini olan fındık yağı, özellikle saç köklerini güçlendirerek kurumasını ve dökülmesini önüne geçer. aynı zamanda cildin pH derecesini dengeler. Esnekliğini koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Yapılan bazı kozmetik deneylerinde fındık yağının sivilce ve akne oluşumunu önlediği tespit edilmiştir. Lakin fındık yağını denemeden evvel mutlaka bir uzmana danışınız. Aksi halde herkesin cilt tipi aynı olmadığından farklı reaksiyon verebilir.

FINDIK KABUĞU NE İŞE YARAR?

Ayrıca Bakınız.  KADES uygulaması nedir? Nasıl indirilir?

Fındık kabuğu hakkında hemen hemen kimsenin bilmediği bir gerçek var. O da inanılmaz faydalar içerdiğidir. Kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyen Paclitaxel ve diğer taxanes türevleri barındırır. Bu maddeler aracılığıyla kanser ilaçlarının yapımına da fındık kabuğu ham madde olarak eklenir. aynı zamanda E vitamini içeren fındık kabupu kaynatılarak cilt bakım ürünlerine eklenir. Erken yaşlanmayı önleyen fındık kabuğu ihtiyaç olan A ve C vitaminlerinin yüzde 70’ini kolaylıkla karşılar. Fındık kabuğu kaynatılıp suyu bitirildiğinde bağırsak florasını da dengeler. Kan değerlerini dengeleyerek kalp ve damar hastalıklarını önüne geçer.

DÖVÜLMÜŞ ÇİĞ FINDIKTAN BİR AVUÇ YERSENİZ…Cevap bırakın